Sürmanşet 17.4.2019 08:58:52 691 defa okundu

Munzur Üniversitesi Öğrencilerine Kulak Verelim

Tunceli EMEK Gazetesi olarak toplumun her kesimine hitap ediyor, her kesimin fikirlerini ve görüşlerini önemsiyoruz.

 

Bugün de Munzur Üniversitesi öğrencileriyle konuştuk. Sorunlarına çözüm bulunmasını umarak konuşan öğrenciler ev kiralarından, dolmuş ücretlerinden ve geçinememekten muzdarip. Kartal, Öğrencilere iş imkanı sağlanmadığı ve sağlanılan imkanda da işverenin, öğrencilerin iş gücünden faydalandığını düşünürken; Mağaç, Üniversitenin öğrenciye, alanında gelişme olanağı vermediği kanaatinde.

“Çok fazla çalışmamıza rağmen asgari ücretin çok altında para alıyoruz”

Vedat Kartal; “Öğrencilere iş imkanı yok. Öğrencileri çalıştıran yerlerde de sigorta yapılmıyor. Öğrenciler bu konuda sıkıntı yaşıyor. Çok fazla çalışmamıza rağmen asgari ücretin çok altında para alıyoruz. İş başvuruları çok ve öğrenciler de muhtaç konumunda olduğu için bu durumu fırsata çevirip kötü muamele yapılıyor. Öğrenciye ev verilmiyor ve bu çok büyük bir problem. Öğrenciye ön yargıyla yaklaşılıyor. Bursu olmayan öğrenciler kirayı çok zor ödüyor. Çünkü kiralar çok yüksek.”

 “Toplumla iç içe olmamız gerekirken dört duvar arasında sözel eğitim alıyoruz”

Aysel Mağaç; “Munzur Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde okuyorum. Bana göre; üniversitenin eğitim kalitesi çok iyi değil. Normalde bizim bölümümüzde alan çalışmaları yapmamız gerekiyor. Toplumla iç içe olmamız gerekirken dört duvar arasında sözel eğitim alıyoruz. Tunceli için dolmuş ücretleri yüksek. Araç bekleme sıkıntımız var. Özellikle de sınav dönemlerinde çok sıkıntı yaşıyoruz. Okul içinde sosyal aktivite yok. Bursumuz yetmiyor. Hele evde kalanlara hiç yetmiyor. Kiralar çok yüksek. Halk bu konuda memnun olsa bile, öğrenciler zorluk çekiyor. Öğrencilerin mecbur olduğunu düşündükleri için 12 saat çalıştırıp 40-50 lira veriyorlar. Tunceli insanları çok iyi ve yardımsever. Tunceli’de kadına şiddet ve çocuk istismarı gibi olayların olmaması çok güzel bir durum.”

“Üniversitemizde eğitim fakültesi yok ve bu üniversite için büyük eksiklik” 

Şiyar Özdemir; “Tunceli’de yollarla ilgili sıkıntı var. Dolmuş ücretleri yüksek. Eve çıkanlar fiyat açısından büyük sıkıntı yaşıyor. Üniversitenin içerisinde değişmesi gereken şeyler var. Öğrencilere biraz daha ilgi gösterilmesi gerekiyor. Üniversite bazında öğrenciye bir değer biçilmiyor. Üniversitede tiyatro kulübü var ama bir şey yaptıklarını duymadım. Kışın koridorları su basıyor. Özellikle de Meslek Yüksek Okulu için geçerli. Kış boyunca kalorifer hiç yanmadı. Rektörlüğe gitmemize rağmen buna bir çözüm bulunmadı. Belediye, halkı basitleştirecek oranda fazla şov yapıyor. Belediye başkanının kim olduğu önemli değil ama sürekli kameralarla, şov üzerine çalışma yürütülüyor. Kırtasiye masrafları fazla. Verilen kredi belli. Giderlerimiz bu kredinin iki katına çıkıyor. Küçük bir memlekette olmamıza rağmen, bu para bize yetmiyor. Belediye araçları dolmuşlara oranla daha uygun ama o da sıklıkla kalkmıyor. Otobüs kullanmak istesek de saatlerden dolayı sıkıntı yaşıyoruz. Öğrenciler üniversiteli olduklarının farkında değiller. Bir şekilde bu durumun farkına varmaları sağlanmalı. Üniversitemizde eğitim fakültesi yok ve bu bir üniversite için büyük eksiklik.” 

“Esnaf kesiminin öğrenciyi sermaye olarak görmesi çok kötü”

Rojda Ertaş; “Metropol şehre karşı olduğum için Dersim’i seviyorum. Benim açımdan Dersim’in bir şehir gibi değil de bir kasaba gibi olması güzel. Esnaf kesiminin öğrenciyi bir sermaye olarak görmesi çok kötü. Bir esnafla pazarlık yaparken ‘Öğrenciyim’ dedim. O da, ‘Öğrenciysen sana iki katı olur.’ dedi. Bu bakış açısı yanlış. Üniversiteye gelebilmek için çok bekliyoruz. Dolmuşlar bizi almıyor ve bu bizim için büyük bir problem.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5263
 Dün : 16130
 Toplam : 30707201
 Ip No : 35.175.200.4