İlçe Haberleri 7.6.2019 18:30:00 5718 defa okundu

Munzur Nehri Üzerinde Söyleşi

Dünya Rafting Şampiyonası, Türkiye’de ilk kez Tunceli’de yapılacak. Organizasyonun mimarı Tuncay Sonel ile rafting yapılacak olan Munzur Nehri üzerinde bir söyleşi gerçekleştirdik. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Vali Sonel; “Dev Organizasyona Hazırız”

Tunceli EMEK-8-13 Haziran 2019 tarihleri arasında Tunceli’de yapılacak olan Dünya Rafting Şampiyonası nedeniyle Vali Tuncay Sonel ile Munzur Nehri üzerinde bir söyleşi gerçekleştirdik. Şampiyona süresince, yöresel değerlerin tanıtılacağını ve halk konserleri düzenleneceğini söyleyen Sonel, Tunceli halkının misafirperverliğinin gelen insanlara gösterileceğine dair güçlü inancını paylaştı ve “Dev organizasyona hazırız” mesajı verdi.

 

Hazırız ve konuklarımızı bekliyoruz

Şampiyonanın hem ülkemiz hem de ilimiz için öneminden bahsederken, kentin organizasyona dair hazırlıklarının aralıksız sürdüğünü aktaran Tunceli Valisi, şu açıklamalarda bulundu; “8-13 Haziran tarihleri arasında, ilimizde 20’ye yakın ülke ağırlayacağız. Sporcusuyla, teknik heyetiyle, hakemiyle, görevlisiyle 800 civarında sporcumuzu ve heyetini Tunceli’de ağırlamış olacağız. Devletimizin tüm birimleriyle, STK’leriyle, esnafımızla; şampiyonaya, dev organizasyona hazırız. Şampiyona süresince yöresel değerlerimizi tanıtacağız. Halk konserleri düzenlenecek. Tunceli halkının misafirperverliğini gelen insanlara göstereceğiz.

“İki tane boğaz köprüsü minyatürü yaptık”

Munzur Nehri üzerindeyiz. İki yıl öncesine kadar buralar moloz ve çöp yığınıydı. Bir buçuk yıllık bir süre içerisinde 80 dönümlük Mameki Parkı’nı yaptık.  İçerisinde yüzme havuzları, yürüyüş ve bisiklet yolları, çok güzel kır bahçeleri, skatepark (kaykay parkı) spor tesisleri, özel deniz kumu getirdiğimiz yüzme plajları var. Ayrıca iki tane boğaz köprüsü minyatürü yaptık. Lunaparkımız da tamamlandı. Vatandaşlarımızın aileleri ile beraber hoşça vakit geçirebileceği yerler kazanılmış oldu.

“İlk kez Türkiye’de gerçekleştirilecek organizasyona Tunceli’miz ev sahipliği yapacak”

Tunceli’de ilk kez Munzur Nehri üzerinde 2018 tarihinde Türkiye Rafting Şampiyonası yapılmıştı. Rafting Federasyonu Başkanımız Sayın Fikret Yardımcı’nın, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın destekleri ile 8-13 Haziran 2019 tarihlerinde Dünya Rafting Şampiyonası ilk kez Türkiye’de yapılacak ve Tunceli’miz bu organizasyona ev sahipliği yapacak. Yaklaşık iki yıldır burada görev yapıyoruz. İki yılda adeta Tunceli’nin çehresi değişti. Başta Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Bakanlarımızın çok büyük katkıları oldu. Kahraman güvenlik güçlerimizin de teröristle mücadelesinde başarılı sonuçlar elde edilmesinden dolayı, Tunceli artık huzur şehri, spor şehri, turizm şehri oldu. Şuan otellerimizde yer yok.

 

“8-13 Haziran tarihleri arasında burada 20’ye yakın ülke ağırlayacağız”

Dünya Rafting Şampiyonası’ndan önce, Dünya Rafting Federasyonu Munzur Nehri’nin 36 km’lik kısmını Uluslararası Rafting Parkuru ilan etti. Dünya Rafting Şampiyonası’nın Tunceli’de yapılması, ülkemiz için de yöremiz için de çok önemli. 8-13 Haziran tarihleri arasında burada 20’ye yakın ülke ağırlayacağız. Sporcusuyla, hakemiyle, görevlisiyle 800 civarında sporcumuzu ve heyetini Tunceli’de ağırlamış olacağız.

 

“Şampiyonaya hazırız”

Devletimizin tüm birimleriyle, STK’leriyle, esnafımızla; şampiyonaya, dev organizasyona hazırız. Burada bize destek veren çok değerli İş insanlarımızdan Halk Bankası Genel Müdürümüze kadar, Spor Toto Başkanlığımızdan Gençlik ve Spor Bakanlığımıza kadar hakikaten güzel katkılar aldık. Burada çok güzel bir rafting parkuru inşa ettik. Ayrıca seyircilerimiz için tribünler inşa ettik. Kamping alanlarımız yapılıyor. Otellerimizde, yurtlarımızda yerler ayrıldı. Şampiyonaya vatandaşlarımızın ilgisi büyük. Hatta İngilizce kurslarımızda öğretmen ve öğrencilerimizden ekipler oluşturduk.

“Tunceli olarak, şampiyona boyunca geleceklere misafirperverliğimizi göstereceğiz”

Brezilya’dan Çin’e kadar, Arnavutluk’tan Fransa’ya kadar 20 ülkeyi karşılayacak özel araçlarımızı bile hazırladık. Mesela, Brezilya Bayrağı yanında Türkiye’mizin Bayrağı, hoş geldiniz yazısı ve şampiyona logomuzla çok güzel bir şekilde onları havaalanından alacağız. Şehrimize getireceğiz. Tunceli olarak, ülke olarak şampiyona boyunca onlara misafirperverliğimizi göstereceğiz. Çok güzel bir şampiyona geçireceğiz. Tüm hazırlıklarımız tamam. Hatta 9 Haziran akşamı seremoni yapılacak.

 

“Halk konserlerimizle gelen misafirlerimize yöresel tatlar sunacağız”

9-10-11-12 Haziran akşamları da halk konserlerimiz olacak. Selçuk Balcı’dan yöresel değerlerimiz Ender Balkır’a kadar, Şanlıurfa sıra gecesinden Deniz Toprak’a kadar çeşitli sanatsal etkinliklerle yurtdışından ve yurtiçinden gelen misafirlerimize yöresel tatlar sunacağız. Bu şampiyona çok önemliydi. Birkaç yıl öncesine kadar Tunceli terör olayları ile anılırken, yapılan 9 km’lik aydınlatma motifleriyle, 15 Temmuz Şehitler Parkı, Mameki Parkı, Demiroluk Virajı, kent meydanında yer altı çarşısının düzeni, Türkiye’nin en modern ve işlevsel hayvan barınağı, en önemlisi de istihdamda 81. sıradayken, kurmuş olduğumuz tekstil fabrikaları ile Tunceli huzur şehri oldu. Bir tekstil fabrikasında Avrupa’nın 8 ülkesine ihracat yapıyoruz. Burada çalışmak isteyen vatandaşlarımıza iş de var. Turizm ve kültürümüz ile diyoruz ki, vatandaşlarımız gelsin bu güzel Tunceli’mizi görsün. İlimizin misafirperver insanlarıyla tanışsın.

“Güzel insanların yaşadığı huzur şehri, turizm şehri, spor şehri Tunceli’mizi görsünler”

Tunceli 7 ilçesi ile çok güzel bir yöre. Munzur Dağlarından, nehrinden Pülümür Çayı’na kadar, Türkiye’de sadece bu bölgede yetişen Tunceli sarımsağına kadar, Ulukale dutundan Pülümür balına kadar, organik ürünlerinden tam mevsimi olan gulikinden, kunkor mantarından, ışkınına kadar bu doğa harikasını ve güzel insanların yaşadığı huzur şehri, turizm şehri, spor şehri Tunceli’mizi görsünler. Dünya Rafting Şampiyonası’nın tekrar tüm sporculara, tüm ülkelere, ülkemize ve Tunceli’mize güzellikler getirmesini temenni ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3086
 Dün : 20651
 Toplam : 36705111
 Ip No : 3.230.154.129