Sürmanşet 11.12.2019 14:10:27 1998 defa okundu

Minibüsçüler kontak kapatma eyleminin gerekçesini açıkladı

“Bir sonuca varılmadığı takdirde eylemimiz 72 saat boyunca devam edecek” VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Tunceli merkezde şehiriçi ulaşımı sağlayan minibüsler bugün kontak kapattı. Minibüsçüler kontak kapatma eylemi sırasında belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Atatürk,  Aktuluk ve İsmet İnönü Mahalleleri’ne yolcu taşıyan minibüsçüler adına konuşan Barış Yılmaz, belediyeye sunulan zam teklifinin meclis toplantısında kabul edilmediğini, sivil taşımacılıkta 50 kuruş, öğrenci taşımacılığında ise zam yapılmadığını ifade etti. Yılmaz, “30 yıldan beri taşımacılık sektöründe çalışarak halkımıza hizmet etme anlayışımızı, belediyenin tüm yaşamsal gerçekleri göz ardı ederek bizleri mağdur edici ve bizlerle rekabet edici kararını doğru bulmayarak demokratik ve örgütlü bir hakkımız olan iş bırakma hakkımızı kullandık. Bir sonuca varılmadığı takdirde eylemimiz 72 saat boyunca devam edecek.” dedi.

 

“Belediyenin bizleri mağdur edici ve bizlerle rekabet edici kararını onaylamıyoruz”

Tunceli merkezde sehiriçi ulaşımı sağlayan minibüsler bugün kontak kapatma eylemi başlattı. Şu an kentte belediye otobüsleri, eylem yapan minibüslerin güzergahında sefer yaparken, bu seferler sıklaştırıldı. Öte yandan, devlet hastanesine ve Cumhuriyet Mahallesine giden araçlar da iş bırakmadı ve sefer yapmaya devam ediyor.  Atatürk,  Aktuluk ve İsmet İnönü Mahalleleri’nin minibüsçüleri, yaptıkları eylem sırasında belediye binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı yapan Barış Yılmaz, belediye tarafından ulaşım ücretlerinde haksız rekabet yapıldığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı;

 

“Sivil yolcuya 50 Kuruş zam yapıldı öğrenciye ise zam yapılmadı”

“30 yıldan beri minibüslerimiz ile yolcu taşımacılığını yaparak, halkımıza günün koşullarına göre fedakarca hizmet etmekteyiz. Zaman zaman yerel yönetimlerle küçük çaplı sorunlarımız olmuşsa da genelde sorunlarımızı anlaşma ve diyalog zemininde çözerek bugüne kadar çalışmalarımızı sürdürdük. Ancak, son beş yıldan beri Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın tarafımıza vermiş olduğu 2.50 TL yolcu taşıma ücretini bizler halkımızı düşünerek uygulamadık. Gelinen son noktada taşıma maliyetlerine yansıyan akaryakıt, oto lastik, yedek parça, araç muayene ücretleri, trafik ve kasko gibi sigorta ücretleri motorlu taşıt vergisi ve asgari ücret gibi bize yansıyan fiyatları göz önüne alarak, günün koşullarına göre, makul ve mağdur olmayacağımız ama halkımızın da rahat bir şekilde ödeyebileceği bir ücret ile çalışmak istedik. Bu talebimizi beş aydan beri belediye yetkililerine ilettik. Belediye yetkilileri, talebimizi haklı ve doğru bir talep olarak görüp konuyu halkımızla birlikte değerlendirmek üzere meslek odalarından, sivil toplum kuruluşlarından, öğrenci temsilcilerinden, mahalle muhtarlarından, siyasi parti temsilcilerinden oluşacak bir alt komisyonun kurularak yapacakları çalışma ve alacakları kararı tarafımıza sunmaları halinde belediyece mecliste karara bağlanarak yardımcı olacaklarını beyan ettiler.

 

Alt komisyonun yapmış olduğu çalışma neticesinde, sivil vatandaşlara 50 Kuruş, öğrencilere 25 Kuruş’luk bir ücret artışını öngörerek karara bağlamışlardı. Bu karar günün koşularına göre çok makul bir ücret artışı olmamasına rağmen bizim de makul kabul edeceğimiz bir karardı. Çünkü, en yakın ilimiz Elazığ’da belediye otobüsleri sivil vatandaşları 2.25 TL’den öğrencileri 1.75 TL’den taşırken, minibüsler ise sivil vatandaşları 2.50 TL, öğrencileri 2.00 TL’ye taşımaktadır. İlimiz koşullarına bakıldığında, özellikle üniversitenin ilimiz merkezinden 15 kilometre mesafede oluşu, ilimiz nüfusunun 30.000 oluşu, Elazığ’da üniversitenin şehir merkezinde oluşu, nüfusunun 380.000 oluşu bizim halkımıza ne kadar fedakarca ve düşük ücretle çalıştığımızı ortaya koymaktadır. Belediyenin halkımız için vermiş olduğu 50 Kuruş’luk ücret artışını kabul ettiğimizi, ancak üniversitenin şehir dışında oluşu ve tek taraflı çalışmamız nedeniyle alt komisyonun vermiş olduğu 25 Kuruş’luk ücret artışını tarafımıza vermemelerini, para kazanmamızı bir tarafa bırakın her taşıma seferinde zarar ettiğimizin bilinmesini istiyoruz.

 

30 yıldan beri taşımacılık sektöründe çalışarak halkımıza hizmet etme anlayışımızı, belediyenin tüm yaşamsal gerçekleri göz ardı ederek bizleri mağdur edici ve bizlerle rekabet edici kararını doğru bulmayarak demokratik ve örgütlü bir hakkımız olan iş bırakma hakkımızı kullandık. Bir sonuca varılmadığı takdirde eylemimiz 72 saat boyunca devam edecek.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7176
 Dün : 17349
 Toplam : 38355219
 Ip No : 3.226.245.48