Sürmanşet 13.12.2019 08:49:00 2039 defa okundu

Minibüsçüler, “Çıkan haberler doğru değil” dedi

Başkan Maçoğlu “Duraklarda bekleyen yolcuları aracınıza alın”

Tunceli’de minibüsçülerin başlattığı kontak kapatma eylemi devam ediyor. Eyleme dair vatandaşların görüşlerini alırken, minibüsçüler de vatandaşlar arasında çıkan “3 TL’ye yolcu taşımak istiyorlar” haberlerine tepki gösterdi. Konuştuğumuz Kamer Merkit ve Sevda Çavdar, mesafenin kısa olduğunu bu nedenle zam yapılmaması gerektiğini savunurken, İlhan Solmaz “Belediye birkaç otobüs daha alıp minibüsleri iptal ettirebilir.” dedi. Minibüs şoförü Barış Yılmaz ve Volkan Demirel ise, vatandaşlar arasında minibüsçülerin 3 TL’ye yolcu taşımacılığı yapmak istediği, belediyenin de kabul etmediği için eylem yaptıklarına dair söylentinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da, “Duraklarda bekleyen yolcuları da aracınıza alın” çağrısı yaptı.

  

“CUMARTESİ SABAHI TEKRAR İŞ BAŞI YAPACAĞIZ”

Tunceli merkezde minibüsçülerin kontak kapatma eylemi devam ediyor. Bu durum kentteki vatandaşları ikiye bölmüş durumda. Konuya dair vatandaşlarla ve minibüs şoförleriyle konuştuk.

 

“VATANDAŞIN SUÇU NE?”

Kamer Merkit: “Minibüsçüler için 2 lira yeterli bence. Eğer her gün mazota zam varsa gelsinler beraber devlete karşı protesto yapalım. Vatandaşın suçu ne? Zaten Tunceli’nin alanı ne kadar? Sadece Aktuluk Mahallesi 10 kilometre. 10 kilometre için o para az değil. Öğrenciler için 25 kuruş zam istiyorlar. Bu yüzde 25 zam demek. Biz devleti protesto ediyoruz zam yapıyor diye. Yarın öbür gün esnaf da yüzde 50-60 zam isteyecek. O zaman ne yapacağız?”

 

“MESAFE KISA”

Sevda Çavdar: “Ben de esnafım. Ama ekmeğe, sigaraya ya da başka ürünlere zam geldiğinde tepki gösteriyorum. Çünkü, sadece kendimi düşünemem. Bu bencillik olur. Halkı da düşünmek zorundayım. Bugün Tunceli’de iş imkanları kısıtlı. Asgari ücretle çalışan insanlar kendilerini geçindiremiyor. Sadece memur kesim geçinebiliyor. Bir aileden Atatürk Mahallesi’nden iki kişi çarşıya gelip gitse, 10 lira para ödeyecek. Bunu 5 gün için düşünürsek 50 lira yapıyor. Zaten ev kiraları aldı başını gitti. Bir de minibüsçüler halka baskı yapıyor. İnsanlar artık evine ekmek götüremiyor. İnsanların psikolojisi bozulduğu için intihar edecek duruma gelenler var. Bugün minibüs ücretleri 2 buçuk lira oldu. Bunun bana bir zararı olmayacak.  Ama ekonomik durumu iyi olmayan insanlara zararı olacak. Üniversite öğrencilerinden durumu çok iyi olan da vardır elbet ama içinde durumu kötü olan öğrenciler de var. Yani üniversite öğrencilerine 25 kuruşluk zammı uygun bulmuyorum. İnsanların bütçesi kısıtlı. Ben öğrenci değilim ama öğrencileri görüyorum. Aileler yemesinden, içmesinden kısıp çocuğuna para gönderiyor. Mesafede kısa olduğundan, şu an minibüsçülerin doğru yaptığını düşünmüyorum.”

 

“BELEDİYE OTOBÜS ALIP MİNİBÜSLERİ İPTAL ETTİREBİLİR”

İlhan Solmaz: “Minibüsçülerin grevini haklı bulmuyorum. Sivile yönelik zam yapılmış, öğrenciye yapılmamışsa bunun için minibüsçülerin eylem yapması haksızlık. Öğrenciler, Mezopotamya’dan buraya gelen fakir ailelerin çocukları. Her gün yol parası verip iki üç kere gidip-geldikleri oluyor. Minibüsçülerin cebinde en pahalı sigaralar var ama öğrencilerin içtiği bir çayı çok görecekler. Bunların ki tamamen kapitalist sistemde çark döndürmek. Belediye birkaç tane daha otobüs alıp minibüsleri iptal ettirebilir. Yollarda zaten çektiğimiz zorlukları unutmuyoruz. Minibüsçüleri düşünürsek, tamam mazot çok pahallı. Ama hatları birleştiren minibüsçüler. Onlar da ekmek parası peşinde belki ama hatları kalabalıklaştıran onlar. Çözümsüzlüğün sebebi yine onlar.”

 

“ÖĞRENCİ ÜCRETİNDE DE BİR İYİLEŞTİRME İSTİYORUZ”

Minibüsçü Barış Yılmaz: “Belediyenin önünde yaptığımız basın açıklaması vardı. İki gündür duyduğumuz haberlerde belediye bilgi kirliliği yaratıyor. Zabıtalar, halka minibüsçüler ücretin 3 lira olmasını istiyor diyormuş. Sivil yolcuya yapılan 50 kuruşluk zammı yani 2 buçuk lirayı kabul ediyoruz, yalnız öğrenci ücretinde de bir iyileştirme istiyoruz. Bu da 25 kuruşluk bir iyileştirme. Belediye öğrencinin maddi durumu elverişli değil diyerek bize bu zammı vermedi. Bunun üzerine, yasal haklarımızı kullanarak protestoya başladık. Bu protestoyu öğrenciye 25 kuruş zam kabul edilmediği için yapıyoruz. Belediyeye 72 saatlik bir süre tanıdık. Bizimle görüşüp bir mutabakata varana kadar 72 saatlik süremizi tamamlayacağız. 72 saatimiz Cuma akşamı bitiyor.  Cumartesi sabahı tekrar iş başı yapacağız. Şunu da eklemek istiyorum. 50 kuruşluk zammı insanların durumu iyi olmadığı için kabul ettik. Çünkü, benim arabama asgari ücretle çalışan, garsonluk yapan, günlük 50-60 lira yevmiye ile çalışan insanlar benim aracıma biniyor. Öğrenciyi fakir diye görüyorsan eğer, burada çalışan halkını düşünmeden hareket ediyorsun. Öğrencinin lafıyla hareket edilmesine de karşıyız.”

 

“3 LİRAYA YOLCU TAŞIMAK İSTEDİĞİMİZ HABERLERİ DOĞRU DEĞİL”

Minibüsçü Volkan Demirel: “Halktan 3 liraya yolcu taşımak istediğimiz için kontak kapattığımız yönünde duyumlar alıyoruz. Bunlar doğru değil. Minibüsçülerin talebi, sivillere 50 kuruş, öğrencilere de 25 kuruş zam yapılması. Belediye 50 kuruşu kabul etti. Ama 25 kuruşu kabul etmedi. Bunun dışında zam talebimiz yok. Bu haberi halka zammı 3 lira yapmak istediğimiz şeklinde yaymışlar. Bunlar doğru değil. Taşımacılık üzerinden halka iyilikçilik oynanıyor. Bu şekilde popülerliği sürdürmeye çalışıyorlar. Halkımız bunun farkına varsın. Bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını bilsin.”

 

“DAYANIŞMA BÜYÜTÜR”

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ise sosyal medya hesaplarından aracı olan vatandaşların duraklarda bekleyen yolculara yardımcı olmalarını istedi ve “Sevgili Dersim halkı; belediye araçlarımızın halkımıza hizmeti devam ediyor. Fakat duraklarda kadınlar, çocuklar ve yaşlılarımızın çok beklememesi için şahsi araçları olan dostlarımızın da bu yolcuları gitmek istedikleri yere taşımalarını önemle rica ederiz. Dayanışma büyütür...” dedi.

 

BELİCE’DEN BELEDİYEYE DİLEKÇE

Tunceli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hıdır Belice ve minibüsçüler bir araya gelerek belediyeye sunulmak üzere zam talebini yineleyen bir dilekçe hazırladı.

 

Belediyenin Aralık ayı meclis toplantısında, toplu ulaşım ücretlerinde sivillerin 2 lira olan ücretine 50 kuruş zam yapılmış ancak öğrencilerin 1 lira 75 kuruş olan ücretlerine zam talebi uygun bulunmamıştı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7473
 Dün : 17349
 Toplam : 38355516
 Ip No : 3.226.245.48