Siyaset 22.7.2019 19:55:31 1087 defa okundu

Milletvekillerine plastik mermi

Suruç Katliamı'nın dördüncü yıldönümünde, İstanbul Kadıköy'de yapılan anmada aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda kişi polis müdahalesi sonucu yaralandı.

HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu karnından, HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ve CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker’in de bacağından yaralandığı müdahalede, polisin plastik mermi kullandığı ifade edildi.

 

Anmada, plastik mermi kullanıldığı yönündeki tartışmalarının ardından Kadıköy Kaymakamlığı, envanterlerinde plastik merminin olmadığını açıkladı. Fakat Kaymakamlık, vekillerin yaralanmalarına neden olan silaha ilişkin bir bilgi paylaşmadı.

 

Ali Şeker: Gaz kapsülleri mermi gibi kullanılıyor

Kaymakamlığın olaylarda plastik mermi kullanılmadığı açıklamasına ilişkin bianet’e konuşan CHP Milletvekili Dr. Ali Şeker, şunları söyledi:

“Müdahalede kullanılan plastik mermi değil. Fakat plastik mermi gibi kullanılan gaz kapsülleridir. Bunları gaz saçmak amaçlı değil, silah amaçlı kullanıyorlar. Bizler de bunlarla yaralandık.

Plastik mermi kullanmamaları yaralandığımız gerçeğini ortadan kaldırmaz.”

 

Osman Öztürk: Plastik mermi değilse gaz fişeği

Misket gaz kapsüllerinin kullanımının ortaya çıkaracağı sonuçlara ilişkin görüşlerine başvurulan İstanbul Tabip Odası (İTO) Genel Sekreteri Osman Öztürk de şöyle konuştu:

“Kaymakamlığın ‘plastik mermi yok envanterimizde’ açıklamasını doğru kabul edersek, bu durumda gaz fişeklerinin doğrudan mermi olarak kullanılmasıyla bu yaralanmaların oluştuğu anlaşılır.

Bu fişekler de zaten kimyasal silahtır ve tamamıyla yasaklanmalıdır. Kullanma zorunluluğu varsa da doğrudan bu şekilde insanları yaralayacak şekilde değil, uzak mesafeden ateş edilmelidir. Zaten kullanımına ilişkin bölümde de böyle yazıyor.

 

“Gözünü kaybedenler oldu”

Biz eskiden beri bu silahların mekanik etkisinden yararlanarak doğrudan plastik mermi gibi kullanıldığına tanıklık ettik. Bu ciddi yaralanmalara hatta atılan mesafe de göz önünde bulundurulacak olursa ölüme götürebilir. Hatta organ kayıplarına sebep olabilir.

Bunu Gezi Parkı Direnişi sırasında yaşamıştık. Gözünü kaybeden insanlar olmuştu. Bu nedenle çok tehlikeliler; yasaklanmalı ve kesinlikle kullanılmamalılar.” (Bia)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7990
 Dün : 14463
 Toplam : 34502002
 Ip No : 34.204.191.0