Siyaset 12.7.2021 20:20:00 3000 defa okundu

Meral Akşener Tunceli’de

Pir Sultan Abdal Heykeli önünde fotoğraf çektirdi. Alevilerin kutsal mekanı Anafatma’yı ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair soruya da bakın ne cevap verdi: VİDEOLU HABER

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bugün Tunceli’ye geldi.

Elazığ Havaalanında partililer ve CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu tarafından karşılanan Akşener, buradan karayoluyla Pertek’e geçti. Feribot ile Keban Baraj Gölü üzerinde kısa bir gezinti yapan Meral Akşener’e Belediye Başkanı Ruhan Alan, feribot yetersizliği ve köprü olmaması nedeniyle yaşanan sorunları aktardı.  

Tunceli’nin Pertek ilçesinde esnaf ziyareti de gerçekleştiren Akşener, oturduğu çay bahçesinde bir gazetecinin; Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu’nun ‘ittifak belirler’ şeklindeki açıklamasını hatırlatarak, kendisinin bu konudaki yorumunu sorması üzerine şu cevabı verdi:

 

SAYIN KILIÇDAROĞLU’NUN ADAYLIĞI KONUSU ELBETTE HAKKIDIR, SAYGI DUYULMASI GEREKEN BİR DURUMDUR

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusu elbette hakkıdır, elbette saygı duyulması gereken bir durum. Ben CHP’nin Genel Başkanı’nın Cumhurbaşkanlığı adaylığına dair böyle bir tutumunun olmasını saygıyla karşılarım. Burada bir başka partinin genel başkanı olarak söz söyleme hakkını kendimde bulmam. Dolayısıyla o konuda bir yorum yapmamız son derece ayıp olur.

Ben kendimle ilgili konuşabilirim. Türkiye’de cumhurbaşkanlığı adaylığı kesin olan bir kişi var. Cumhur ittifakının adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Aday ilan eden kimdir? Sayın Bahçeli. Şimdi bir şey yapılıyor, düzenli olarak millet ittifakının adayı kimdir konusu çok merak ediliyor. Siz basın mensupları da haklı olarak çok merak ediyorsunuz. O kadar basit bir şey ki, bu. Millet ittifakı kaç kişiden oluşuyor? İki kişiden. Biz 31 Mart’ta CHP ve İYİ Parti ittifak yaptık bunun neticesinde İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana’yı kazandık. Bu belediye başkanları kimindi? Elbette CHP’nin belediye başkan adaylarıdır. Millet ittifakını kurduğumuz için aynı zamanda millet ittifakının da adaylarıdır.  Tekrar söylüyorum; CHP’nin aday gösterdiği bizim de destek gösterdiğimiz kişilerdir. Çok ilginç bir biçimde iki belediye başkanımızın anket şirketleri tarafından düzenli olarak isimlerinin sorgulandığını gördük. Sayın Kılıçdaroğlu ve benim de o arada sorulduğumuzu gördük. Bütün bu resmin içinde çok merak ettiğiniz için ben çıktım bir şey söyledim; dedim ki biz bu ucube sistemde Sayın Erdoğan meselesi değil, bu partili cumhurbaşkanlığı sandalyesine kim oturursa otursun aynı bu gelinen nokta gibi olur.

Biz sisteme, yani partili cumhurbaşkanlığı sistemine karşıyız. İttifakımızda bu yöndendir. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemini ortadan kaldırmanın yolu Cumhurbaşkanlığını kazanmaktır. O nedenle iyileştirilmiş güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yolu cumhurbaşkanlığını kazanmaktır. Bunun yolunda Türkiye’nin önünü tıkayacak bir şahıs olmayacağım dedim. Biz 24 Haziran’a CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti olarak gittik ama 31 Mart’a sadece CHP ve İYİ Parti olarak gittik. Millet ittifakı nasıl olacak biliyor muyuz? Hayır. Kimler dahil olacak, biliyor muyuz? Hayır. Sadece bilinen iki parti var; 31 Mart’ı başarmışız. 31 Mart önemli bir projedir. İstanbul ve Ankara,  alınamaz denilen iki şehrin alındığı bir projedir. Şimdi ne var? Millet ittifakı kaç partiden oluşacak, onu biliyor muyuz? Ben İYİ Parti Genel Başkanı olarak bilmiyorum. Bu telaşı anlayabilmiş değilim. Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin Genel Başkanları aday mıdır değil midir ben bilmiyorum, sonra belediye başkanlarımız aday olacak mı bilmiyoruz.”

 

TUNCELİ’DE CEMEVİ VE ANAFATMA’YI ZİYARET ETTİ

Pertek’ten sonra Tunceli merkeze geçen Akşener, burada ilk olarak cemevini ziyaret etti. 20 gün arayla annesini ve babasını kaybeden Tunceli Cemevi Dedesi Ali Ekber Yurt’a başsağlığı dileyen Akşener’e lokma ikram edildi.

Pir Sultan Abdal Heykeli önünde fotoğraf çektiren Akşener, ardından Tunceli’deki Aleviler için kutsallık atfedilen Anafatma Ziyaretgahına gitti.

Akşener, 20 Ocak 2020'de başlattığı il ve ilçe esnaf gezilerinin devamı  olarak Tunceli'ye geldiğini belirterek, "Pertek'e gittik ve Tunceli merkezde esnafı gezeceğiz. Bu arada değerli milletvekilimiz, sevgili kardeşim Gürsel Erol bey Ana Fatma'nın anıldığı yere getirdi. Ayrıca PKK tarafından şehit edilen Necmettin öğretmenimizin şehit edilmesinin dördüncü yıl dönümünde Munzur Çayı'na karanfil attık, Fatiha okuduk." diye konuştu. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da Akşener'e ziyaretinden ötürü teşekkür ederek, Akşener'in Ana Fatma'yı da ziyaret etmesi ve şehit öğretmen Yılmaz'ı anmasının kendileri için de önemli olduğunu söyledi.

Tunceli merkezde esnaf ziyareti de gerçekleştiren İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’e Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Kurucular Kurulu Üyeleri Onur Aydın, Abdullah İlker Sungur, GİK Üyesi Rıdvan Uz ve Orhan Ertürkmen de eşlik etti.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5669
 Dün : 21697
 Toplam : 51448203
 Ip No : 3.238.225.8