Manşet 15.5.2019 09:11:28 575 defa okundu

Mazbataları alınan meclis üyelerinden YSK’ye tepki

YSK’nin mazbatasının iptal ettiği Tunceli Belediyesi Meclis Üyelerinden karara tepki açıklaması yapıldı. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Belediye binası önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında mazbataları iptal edilen meclis üyeleri HDP’li Özcan Ateş, Metin Kılıç ve Hıdır Demir ile TKP’li Candan Badem hazır bulundu.

 

“Kanun Hükmünde Kararnameler Hukuksuzdur”

Belediye önünde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “YSK’nin yaptığı itiraz sonucunda mazbatalarımız iptal edilmiştir. Bu karar, tarafımızdan asla kabul edilmemektedir. Hukuksuz ve siyasi bir karardır. Zira Tunceli İl Seçim Kurulu, kanunları doğru yorumlayıp seçilmiş iradeye saygı göstererek gerekli işlemi yapmıştır. YSK’nin almış olduğu bu karar, kendi kurumlarının almış olduğu kararları yok saymaktır. Başka bir deyişle, kendini inkar etmektir.”

TKP’li Candan Badem ise; “Kanunlar açıkça çiğnenmektedir. Kanun Hükmünde Kararnamelerin kendisi hukuksuzdur.” dedi.

Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu meclis üyelerinin mazbataları alınsa bile onlarla çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Maçoğlu; “Arkadaşlarımız fiilen aramızdan alınsa da esasen yine bu işin bir parçası olacaklarını ve birlikte bu işi üreteceğimize inanıyorum.” dedi.

 

“Hukuki hiçbir sorun olmadığına karar verilerek adaylığımız kabul edildi”

HDP’li Özcan Ateş; “Bilindiği üzere 31 Mart 2019 tarihinde yapılan Mahalli idareler seçiminde çeşitli siyasi parti listelerinde Belediye Meclis Üyesi olmak için başvurularımız oldu. İl seçim kurulu, başvurularımızı inceleyip hukuki hiçbir sorunun olmadığına karar vererek adaylığımızı kabul etti. Adaylığımızın kabulüne müteakip yapılan seçimde; HDP listesinden Özcan Ateş, Metin Kılıç ve Hıdır Demir TKP Listesinden ise Candan Badem binlerce oy alarak Dersim Belediyesi’ne Meclis üyesi olarak seçildik. Sonraki süreçte Tunceli İl Seçim Kurulu hukuka uygun bir kararla seçilmiş olduğumuza dair mazbataları tarafımıza verdi. Bizler ise halkın vermiş olduğu bu yetkiyi kullanmak için mazbatalarımızı Dersim Belediyesi’ne sunarak göreve başladık. Toplantılarda çeşitli komisyonlarda görevler üstlendik. Ancak Tunceli Valiliği’nin KHK’yi gerekçe gösterip mazbatalarımızın iptali yönünde YSK’ya yaptığı itiraz sonucunda mazbatalarımız iptal edilmiştir. Bu karar tarafımızdan asla kabul edilmemektedir. Hukuksuz ve siyasi bir karardır. Zira Tunceli İl Seçim Kurulu Kanunları doğru yorumlayıp seçilmiş iradeye saygı göstererek gerekli işlemi yapmıştır. YSK’nın almış olduğu bu karar kendi kurumlarının almış olduğu kararları yok saymaktır. Başka bir deyişle, kendini inkar etmektir. Aynı zamanda Anayasal bir dayanağı da yoktur. Bu karar, Anayasanın birçok maddesine aykırıdır. Anayasanın seçme ve seçilme ile ilgili hiçbir maddesi tarafımızdan ihlal edilmemiştir. KHK ile kamudan ihraç edilmek idari bir yaptırım kararıdır. Seçilmenin önünde engel değildir. KHK Sadece OHAL döneminde tedbir niteliğinde olduğundan, OHAL kalktığı için artık geçerliliğini korumamaktadır. Bilindiği üzere, KHK’lı olup Mecliste milletvekili olarak görev yapan birçok milletvekili bulunmaktadır. Doğru olan da bu uygulamadır. Yasal anlamda bir tespit yapılması gerekiyorsa, bu tespit adaylık başvuru sırasında yapılmalıydı. Adaylık sürecinde başvurumuzun reddedilmeyip kabul edilmesi, seçildikten sonra KHK gerekçe gösterilerek mazbataların iptali yönündeki karar yine söylüyoruz ki hukuksuz ve siyasi bir karardır. Asla kabul edilemez.

Ayrıca Danıştay 07.12.1989 tarih ve 4 sayılı kararda içtihatta birleştirme kararı vererek Anayasanın 10-15-70 ve 122. Md. atıfta bulunarak KHK ile ihraç edilenler bir daha çalıştırılamaz kuralının ancak sıkıyönetim süresiyle sınırlı olacağını kabul etmiş ve 1980 darbesi sonrası birçok çalışanı görevlerine iade etmiştir. YSK bu kararı da yok saymıştır. KHK ile ihraç edilenlerin OHAL inceleme komisyonuna yaptığı itirazlar hala sonuçlanmamıştır. YSK bu gerçeği de görmezden gelmiştir.” dedi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5318
 Dün : 16130
 Toplam : 30707256
 Ip No : 35.175.200.4