Siyaset 28.9.2020 08:57:48 593 defa okundu

Leyla Güven “ARTIK YETER”

​​​​​​​HDP’lilere yönelik gözaltı operasyonları, Tunceli’de basın açıklaması ve oturma eylemiyle protesto edildi.

Eylemde konuşan Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, “Kürtlere düşman hukuku uygulaması yapanlar Dersim’den bu sesi duysunlar artık yeter diyoruz. Kürtlere siyasi soykırım ve Kürtlere düşmanlık yapmaktan vazgeçin bununla elinize bir şey geçmeyecek” dedi.

 

82 HDP’Lİ GÖZALTINDA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 5-8 Ekim 2014 tarihleri arasında düzenlenen Kobane eylemlerine ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında, 7 ilde 82 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Soruşturma kapsamında aralarında Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen ile önceki dönem Sırrı Süreyya Önder’in de bulunduğu onlarca HDP’li gözaltına alındı.

 

HDP Tunceli İl Örgütü, duruma tepki amacıyla basın açıklaması yaptı.

Tunceli’deki eylemde konuşan HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven, “Kürtlere düşman hukuku uygulaması yapanlar, devleti yönetenler Dersim’den bu sesi duysunlar ARTIK YETER diyoruz. Kürtlere siyasi soykırım yapmaktan ve düşmanlık yapmaktan vazgeçin bununla elinize bir şey geçmeyecek” diyerek tepki gösterdi.

 

Güven, konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Sizler tarih boyunca Kürtlerin başına getirmedik hiçbir şey bırakmadınız son kırk yıldır bu topraklarda yaşanan acılar fazlasıyla yaşandı bu topraklar kanla sulandı ama bu topraklarda yaşayanlar asla boyun eğmediler bundan sonrada boyun eğmeyeceklerdir. Asla pişman değiliz, çünkü biz bir halkız ve halk olmaktan kaynaklı dilimiz, kültürümüz, kimliğimiz var biz diyoruz ki ya bunlarla yaşayacağız ya da hiç yaşamayacağız. O açıdan bu soykırımları uygulayanlar HDP’ ye ve Kürt halkına diz çöktürmeye çalışanlar bu sesi duysunlar eski denenmiş yöntemlerle sonuç alınamayacağını çok iyi bilsinler.

 

Sadece gündem değiştirme değil rejim değişiyor sizin inandığınız bütün değerler elinizden gidiyor siz halen neyin gündeminin peşindesiniz eğer gerçekten bu ülkeye bir hizmetiniz olacaksa ve eğer gerçekten hakların barışını sağlanmasını istiyorsanız AKP-MHP’nin öncülüğünü yaptığı sistemi bırakmayın. Gelin hep birlikte HDP çatısı altında yüksek bir sesle bu zulümdür, bu ayrımcılıktır, bu kürde düşmanlıktır diyelim bugün kimse karnından konuşmasın artık yeter gerçekten çok büyük acılar yaşandı ama kürde yapılıyorsa bunun karşısında seyirci kalındı. Demokrasi çerçevesinde bir güçlü duruş olmuş olsaydı AKP, HDP’nin on binlerce siyasetçisini, eş genel başkanlarını tutsak etmezdi. AKP hala roboskinin hesabını vermiş değil bunların hepsi muhalefetin sessizliğinden kaynaklanıyor her sessizlik AKP’ ye güç veriyor. Onlar bizi birbirimize düşürerek aslında kendi sistemlerini kurumsallaştırmak istiyorlar o yüzden biz diyoruz ki Sizin tutuklama furyanızda bizi yıldırmayacak cezaevinde de olsak dışarda da olsak direneceğiz sadece Kürt kadınlarının öfkesi bile sizi faşizminizde boğacaktır bundan herkes emin olsun. Biz kimliğimiz ve kültürümüz için bugüne kadar nasıl direndiysek Kürt halkı olarak yine direnmeye devam edeceğiz Ape Musa’nın dediği gibi Kürde düşen direnmektir.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 11899
 Dün : 15571
 Toplam : 39696767
 Ip No : 3.238.62.144