Kadın & Sağlık 24.10.2019 09:13:38 4824 defa okundu

Koşuyolu Gönüllü Evi’nden Tunceli’ye Kütüphane

YEREL/TUNCELİ- “Bölgeler farklı, yürekler aynı” VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Tunceli EMEK- Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Koşuyolu Gönüllü Evi tarafından dezavantajlı bölge konumunda bulunan 50 il ve ilçeye kütüphane yaptırılacak. Bu kapsamda, Tunceli’ye gelen dört kadın, ilimize duydukları hayranlığı da anlattı. Koşuyolu Gönüllü Evi Başkanı Mine Özkul, daha önce Pülümür Belediyesi ile bir proje gerçekleştirdiklerini söyledi ve bu ilçeye gerçekleştirdikleri ziyaret sırasında Başkan Müslüm Tosun’un çalışmalarından çok etkilendiklerini aktardı. Özkul, farklı diyarlardaki insanların birbirleri için çok şey yapabileceklerine vurgu yaptı ve Tunceli’den çok etkilendiğini belirtti. Pülümür ve Pertek’teki birer okula kütüphane kurmak üzere gelen Gönüllü Evi’nin Sosyal Komite Başkanı Nuray Miya “Biz sizi İstanbul Kadıköy’dekilere telefonda o kadar çok anlattık ki, herkes birden Tunceli ve Pülümür hayranı oldu.” Sayman Alev Aydın,Tunceli’nin doğasını ve insanlarını çok beğendim” Kadın ve Çocuk Komite Başkanı Nilgün Akın,Buralara daha sık gelmeyi düşünüyoruz. Tunceli’de birçok proje hayata geçireceğimize inanıyorum” şeklinde görüş bildirdi.

 

“Bu bölgede 50 ilköğretim okulunda çocuk kütüphanesi açacağız”

Tunceli EMEK-İstanbul’un Kadıköy Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Koşuyolu Gönüllü Evi’nden 4 kadın, Tunceli’nin bazı ilçelerinde kütüphane kurulması için geldi. Burada, bazı yerel yöneticilerle görüşen kadınlar, gazetemize projelerini anlatırken ilimize dair duygularını da paylaştı. Kütüphane talebi için yerel yönetimlerin kendileriyle iletişime geçmesi gerektiğini aktaran Başkan Mine Özkul: “Biz Kadıköy Belediyesi Koşuyolu Gönüllüleri olarak burada bulunuyoruz. İki ay önce Pülümür’e yaptığımız proje kapsamında 150 çocuğumuza mont, bot, kırtasiye, çanta getirdik. Bölgenin tek müzik sınıfı olan okula piyano bağışında bulunduk. Bu kapsamda, dün Pülümür’deydik. Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun’u ziyaret ettik. Çalışmalarından çok etkilendik. İlçede gerçekten müthiş işler yapmış. Hatta bir ara ‘Acaba biz mi sizden yardım alsak Sayın Başkan’ diye espri yaptım. Bu ilçede çocuklarımızla buluştuk. Bağışlarımızı ve yardımlarımızı onlara ilettik. Dün Tunceli Belediye Başkanımızla görüştük. Burada bir kütüphane için okul belirledik. Daha sonra Hüsniye Hanım ile temasa geçtik. Aslında komite başkanlarımız daha İstanbul’dayken Tunceli EMEK Gazetesi’ni söyledi. Özellikle bir kadın dayanışmasıyla kurulmuş bir gazete olduğu için tanışmak ve görüşmek istedik. Pertek Belediyesi’yle görüşeceğiz ve İstanbul’a geri döneceğiz. Bu bölgede 50 ilköğretim okulunun birinci kademesinde, yani dördüncü sınıfa kadar olan kademede çocuk kütüphaneleri açacağız. Kütüphanelerin iç konseptini Almanya’daki kütüphane sisteminden esinlenerek geliştirdik. Masal odası şeklinde olacak. Mimarımız o yaş grubundaki çocuklar için gökkuşağı konsepti belirledi. Masalarımız, sandalyelerimiz ahşap olacak. Öğretmenlerin çocuklarla birlikte aktiviteler yapabilecekleri kütüphane yapmaya çalışıyoruz.

 

“Kültürel temasla çok daha güzel bir ülke yaratacağımıza inanıyoruz”

Komiteler olarak toplandığımızda, geleceğe dair bir şeyler yapalım dedik. Bu anlamda, kütüphanelerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Özellikle dezavantajlı bölgelerde bir şey yapma kararı aldık. Pülümür Belediye Başkanımız Müslüm Tosun daha önce bizimle iletişim kurmuştu. Burada yaptığımız temaslar sonucunda yeniden umut, şevk, ülke için bir arada olma hissi doğduğunda, gördük ki yüreklerimiz aynı. Bölgelerimiz, iklim, coğrafya hiç fark etmez. Kültürel temasla çok daha güzel bir ülke yaratacağımıza inanıyoruz.

 

“Organik yaşam bu topraklarda”

Bizim buralardan öğreneceğimiz çok şey var. Organik yaşam bu topraklarda. Gazetenizin haberlerinde Tunceli Valisi’nin makamında çikolata yerine organik meyve dağıttığını gördük. Biz de buradan Pertek’e geçeceğiz. O doğal ürünlerden alıp, farkındalığı çoğaltmak anlamında belediye başkanına çikolata düşünüyorduk ama bu meyvelerden satın aldık ve onları götüreceğiz. Bu çok önemli bir girişim. Hem Tunceli EMEK Gazetesinin hem de vali beyin girişimi çok önemli bir hamledir. Doğal tarımın devamlılığı için de gerçekten güzel bir girişim. Biz de döndüğümüzde her ay Tunceli’den kolilerle bu ürünlerden sipariş verme kararı aldık. Herkesin de buna katkı sunmasının, köylüyü, organik ürün yetiştiren üreticiyi desteklemesinin önemli olduğunu belirtmek istiyorum.

 

 

“Pertek Belediye Başkanı Ruhan Bey ile görüşeceğiz”

 

Şimdi Tunceli’de satılan organik ürünlerimizden aldık ve Pertek Belediye Başkanımız Sayın Ruhan Alan’ı ziyaret etmeye gideceğiz. Çünkü; kütüphane için kendi bölgelerindeki ihtiyacı en iyi onlar bildiği için belediyelerle temas kuruyoruz. Bu sayede doğru yerlere ulaşacağımızı düşünüyoruz. Kadıköy Belediye Başkanımız Sayın Şerdil Dara Odabaşı’nın ‘daha çok Kadıköy’ sloganı çerçevesinde buradayız. Biz ülkenin diğer dokusuna ne kadar ulaşırsak Kadıköy’ü o denli çoğaltmış olacağız. 50 kütüphanenin kapısında ‘Kadıköy Gönüllüleri Çocuk Kütüphaneleri’ yazacak.

 

“Hapishane projemiz de olacak”

 

Kadın ve Çocuk Komitemizin bir çalışması var. Hapishanedeki kadınlarla beraber çocukları da ceza çekiyor. Bu anlamda, hem anne hem çocuğu rahatlatabilecek ve onlara dokunma anlamında bir projemiz var. Bir hapishanede çocuk anasınıfı yapmak istiyoruz. Bu fikrimiz de burada doğdu.” ifadelerini kullandı.

 

“Munzur her birimizde ayrı duygular yarattı”

Sosyal Komite Başkanı Nuray Miya;Tunceli bizi çok güzel ağırladı. Pülümür’e hayran kaldık. Ovacık ziyareti sırasında Munzur her birimizde ayrı duygular yarattı. Gözleri pırıl pırıl bakan çocuklar, genç ve dinamik bir kent yapınız var ve bu çok güzel. Biz sizi İstanbul Kadıköy’dekilere telefonla o kadar çok anlattık ki herkes birden Tunceli ve Pülümür hayranı oldu. Şimdi buradan aldığımız anılarla oraya dönüyoruz. Sizin orada çok fazla dostunuz, burayı çok fazla merak eden gönüllü arkadaşlarınız oldu.”

 

“Bir yeri insanlar güzelleştiriyor”

Koşuyolu Gönüllü Evi Saymanı Alev Aydın; “Burayı çok beğendim. Çok sevdim. Bir yeri insanlar güzelleştiriyor. Evet doğal güzellikleri şahane ama insanlarına daha çok hayran kaldım. Hepinizi İstanbul’a bekliyorum.” dedi.  

 

“Birçok projeyi birlikte yürüteceğimize inanıyorum”

Kadın ve Çocuk Komite Başkanı Nilgün Akın; “Bu projede yer almak beni çok mutlu etti. Mekanları güzelleştiren insanlardır. Her şey harika. Tunceli çocukları, gençleri, yaşlılarıyla çok güzel bir yer. Buralara daha sık gelmeyi düşünüyoruz. Bu bölgeyi çok sevdim. İlerde birçok projede birlikte olacağımıza inanıyorum.” sözleriyle ilimizde başka projeler yapılacağının da sinyallerini verdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13886
 Dün : 40026
 Toplam : 37813987
 Ip No : 3.237.43.68