Güncel 28.10.2020 18:53:05 458 defa okundu

Korona Döneminde Yaş Almış Çınarlarımız

Tunceli’de korona hastalığı artarken en çok da yaş almış çınarlarımızı korumalıyız. Onlar zaten birçok hastalıkla uğraşıyorlarken bir de Covid-19 virüsü ile karşılaşmamalılar. VİDEOLU HABER

 

Tunceli’de korona hastalığı artarken en çok da yaş almış çınarlarımızı korumalıyız. Onlar zaten birçok hastalıkla uğraşıyorlarken bir de Covid-19 virüsü ile karşılaşmamalılar. Büyüklerimiz elbette maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat ediyor ancak kurallara uymayan gençlerden de kurallara uymalarını bekliyor. Onlarla sohbetimiz oldu. Nasihatleri de oldu, hastalığın neden yayıldığına ilişkin öngörüleri de.

 

Hasan Çelik (Emekli) “Benim çocuğum da korona oldu”

“Adım Hasan Çelik. Emekliyim, aynı zamanda büfe işletmeciliği yapıyorum. Munzur Büfe adında büfem var. Hastalıktan korunmak için kurallara uymak lazım, mesafeyi korumak, bütün kurallara uymak lazım. Tunceli’de daha önce yoktu fakat daha sonra belli bir kitle geldi, o kitle bulaştırdı galiba. Şimdi bayağı hastalık var! Onun için biraz tedirginiz.

Kendimizi korumak için en başta maske takmalıyız, ondan sonra el temizliği geliyor! Eller günde en az 3 ile 4 sefer yıkanmalı. Kısa süre önce benim çocuğum da korona oldu. Atlattı çok şükür, şimdi iyi. 14 gün karantinada kaldık, iş yerim kapalı kaldı. Bayağı üzülmüştük ancak teselli ettiler! “Çocuğunun fazla bir şeyi yok, endişelenme. Atlatır inşallah” dediler. Evde çocuğumu ayrı bir odaya, ayrı bir eve aldık, biz ayrı bir yerde kaldık. Böylelikle hastalığı yendi. Bir bayan var! Az ilerde oturuyor, PTT’de çalışıyor. Bugün onun da korona olduğunu duydum. Buradan devamlı gelip geçiyordu, onun da testi pozitif çıkmış.”

 

Tosun Erbay (Karayollarından Emekli) “Bir sıkıntı yaşamadık”

“Bu dönemde yaşadığımız sıkıntılar oldu. Evde oturuyorduk, maaş günü geldiğinde polise telefon ediyorduk ve bizim aylığımızı getiriyordu. Gıda maddesini de komşularımız getiriyordu. Başka bir sıkıntımız olmuyordu.  İhtiyarız ya! Otura otura kemiklerimiz çalışmıyordu.

Bizim apartmanda hastalık yok, yakınlarımızda da herhangi bir hastalık yok. Çok şükür kurallara da uyuyoruz. Bir sıkıntı yaşamadık. Bizim apartmanda olanlar hep kurallara uyuyor, ağzı açık, maskesiz kimseyi görmedim. Dışarıda bazı gençlerimiz var, onlar tabii kurallara uymazlar. Ne diyeyim onlara! Herkes kurala uysun. Bu hastalık bir anda bitsin, gitsin.”

 

Ferhat Sarıçiçek (Emekli) “Temizlik önemlidir”

Sokağa çıkma yasağı uygulandı. 60 gün ve 20 günlük şeklinde. Kendimizi korumamız gerekiyordu. Şimdi yine de kendimi koruyorum bu hastalığa karşı. Özellikle ellerimizi yıkamalıyız, temizlik önemlidir. Maske ve arada iki metre mesafe önemlidir. Bizim apartmanda hiçbir aksaklık yok. İstanbul’da oldu tabii ama burada yok. Kendi akrabalarımda da yok şimdiye kadar. Bu hastalık en fazla grip şeklinde ama bazılarının içi sağlam değil. Bronşiti var, başka hastalıkları da var. İşte onları bu hastalık çok zorluyor. Normalde grip gibidir, ne olacak? İnşallah geçecek ama bu Dünya’ya yayılmış. Sırf Tunceli’ye değil ki!”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3981
 Dün : 15878
 Toplam : 40412145
 Ip No : 3.236.156.32