Sürmanşet 27.5.2020 20:18:52 402 defa okundu

Kızılay’dan “İyiliksever” vurgusuyla kan bağışı çağrısı

Türk Kızılayı Tunceli Şubesi, 3 gün süreyle kent merkezinde kan bağışı kabul edecek. Bunu “İYİLİKSEVER” hareketi olarak adlandıran Şube Başkanı Gökhan Arasan, bakın kan bağışı yapan kişinin hangi hastalıklara karşı vücut savunma sisteminin güçleneceğini söyledi:

 

 

Türk Kızılayı Tunceli Şubesi, 3 gün süreyle kent merkezinde kan bağışı kabul edecek. Bunu “İYİLİKSEVER” hareketi olarak adlandıran Şube Başkanı Gökhan Arasan, her bir bağışçının 3 kişiye şifa olacağını söyledi. Kan bağışlamanın kişiye de faydası olduğunu aktaran Arasan, “Günlük yaşantıda herhangi bir zararı olmayan kan bağışı, vücuttaki kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen kan bağışı, bunların dengelenmesinde önemli rol oynar.” ifadelerini kullandı.

 

 

Kızılay kan bağışı bekliyor

Korona virüsü salgının ardından endişe yaşayan vatandaşlar kan bağışında bulunmayınca, Kızılay’ın kan stoğunun yüzde 50’ye kadar düştüğü açıklandı.

Salgın nedeniyle kan bağışı yapanların sayısı azalınca, Kızılay’ın kan stokları da hızla erimeye başladı. Kızılay, bir çok şehirde kan bağışı için sokağa inerken, Tunceli’de de kurumun şubesi personeli üç gün süreyle merkezde kan bağışı kabul edecek. Cumhuriyet Caddesi üzerinde konuşlanan Kızılay Kan Bağışı Aracında vatandaşlardan bağış beklenirken, konuya ilişkin Tunceli EMEK Gazetesine açıklamalarda bulunan Kızılay Tunceli Şube Başkanı Gökhan Arasan, cuma gününe kadar sürecek bağış kapsamında vatandaşlara çağrıda bulundu ve “1 tüp kanınızla 3 hastaya şifa olabilirsiniz” dedi.

Arasan; “Kan bağışı için Cuma gününe kadar burada olacağız. Elazığ ve Tunceli’de günlük 90 ünite kan ihtiyacı var. Bizim beklentimiz 200-250 civarında kan bağışlanması. Korona virüsünden dolayı kan ihtiyacı her geçen gün artıyor. Ülkemizin yüzde 90 kan ihtiyacını Kızılay merkezleri karşılıyor. Tunceli ve Elazığ’ın yüzde 96’sını bizim kan merkezimiz karşılıyor. Kovid-19 sürecinden dolayı kan bağışı azaldı. Vatandaşlarımızın verdiği kanın üç kişiye şifa olacağını bilerek bize katkı sunmalarını bekliyoruz. Özellikle bu süreçte kan bağışı çok önemli.

Korkmasınlar. Biz zaten ölçüm yapıp öyle kan alıyoruz. Kan değerleri düşük olanlardan almıyoruz. Tereddütleri varsa kan seviyelerinden yana, biz buna bakarak alıyoruz zaten. Gelsinler, ölçümler uygun çıkarsa alıyoruz.” şeklinde yaptığı açıklamasında, burada bağışlanan kanların hastanelere ulaştırıldığını da aktardı.

 

“Kan vermeniz size de yarar sağlar”

Kan vermenin kişinin kendisine yararı olduğunu söyleyen Gökhan Arasan, bunu da şu ifadelerle açıkladı; “Günlük yaşantıda herhangi bir zararı olmayan kan bağışı, vücuttaki kalp krizi ihtimalini yüzde 90 azaltır. Baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara da iyi geldiği bilinen kan bağışı, bunların dengelenmesinde önemli rol oynar. Bu konuda şehrimizin büyük kısmının İYİLİKSEVER olacağını biliyoruz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6041
 Dün : 23014
 Toplam : 37686194
 Ip No : 3.236.8.46