Mazgirt 21.12.2020 18:38:53 3418 defa okundu

Kış günü gelen yıkıma sitem

"Koronadan değil, soğuktan öleceğiz"

 

Tunceli EMEK (ÖZEL)- Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen depremden Tunceli’nin bazı ilçe ve köylerindeki binalar da etkilendi. Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile AFAD’ın ortaklaşa çalışması ile ağır hasarlı binaların tespiti yapıldı. Ocaktaki deprem nedeniyle başlayan sürecin sonunda şimdi binaların yıkımına başlandı. Çoğu köylerde yaş almış çınarlarımızın oturduğu konut, ahır, samanlık ve odunluk tarzı binaların yıkımına başlanırken, Tunceli Valiliği bu hasarlı diye tespit edilen binaların boşaltılmaması halinde içindeki eşyayla yıkılacağını duyurdu. 1486 konutun yıkılacağı açıklanırken, Tunceli EMEK’e konuşan Güleç Köyünde evi ve ahırı yıkılacak olan Hüseyin Çelik; “Bize süre verilsin. En azından yaza kadar beklesinler. Konteynırda ben nasıl ısınacağım?” Hikmet Tokmak “hayvanlarım var. Konteynıra 2 yatak sığıyor. Biz bu kadar kişi 2 yatakla nasıl idare edeceğiz. Hayvanlarım soğukta ölecek.”  85 yaşındaki Ağa Anlamaz “Bize ayın sonuna kadar boşaltın diyorlar. Koronadan ölmedik, bunlar bizi soğuktan dondurarak öldürecek. Soba kuramazsınız diyorlar. Soba yakamıyoruz, peki nasıl ısınacağız? Eşyalarımızı, hayvanlarımızı, odunumuzu, samanımızı ne yapacağız? Bu millete niye zulüm yapılıyor? Bari yaza kadar beklesinler” diyerek yaşadığı mağduriyeti aktardı.

 

1486 BİNA YIKILACAK

Elazığ Sivrice’de  bu yılın ocak ayında meydana gelen deprem sonrası Genel Hayata Etkililik kapsamına alınan Tunceli merkez ve köyleri ile Mazgirt, Pertek köylerinde hasarlı binaların tespiti yapıldı. 1486 konutun ağır hasarlı olduğu tespit edilirken, yıkım kararı alındı. Genel hasar tespiti yapılan binalar nedeniyle askıya çıkıldı. 9. Ayda askıya çıkan binalara dair süreç Aralık ayında yıkım kararına dönüştü. Tunceli Valiliği kısa süre önce yaptığı duyuruda vatandaşlara evlerini ve hasarlı ahır vs yerleri boşaltmalarını, aksi durumda 15 gün içerisinde eşyalarla birlikte yıkılacağını duyurdu. Binaların yıkım kararı nedeniyle bazı köylülere konteynırlar dağıtıldı. Hayvanlar için ise kayıtlı olması koşuluyla çadırlar verilecek. Ancak evleri yıkılan vatandaşlar kış günü gelen bu kararla mağdur oldu.

Güleç Köyünde yaşayan Hüseyin Çelik, mevsim itibariyle kararın kendilerini mağdur ettiğini söyledi ve verilen sözlerin tutulmadığını belirtti. Çelik; “Bize süre verilsin. En azından yaza kadar beklesinler. Konteynırda ben nasıl ısınacağım? Bize verilen sözler böyle değildi. Bize verilen sözler arasında, size para vereceğiz. Evinizi yıkmayacağız. Taksitle para ödeyeceğiz demişlerdi. Benim 130 metrekare evimi yıkıyorlar. Konteyner vereceğim diyorlar. Konteynerda ben nasıl yaşayacağım?”

Hikmet Tokmak ise “Hayvanlarım var. Konteynıra 2 yatak sığıyor. Biz bu kadar kişi 2 yatakla nasıl idare edeceğiz? Hayvanlarım soğukta ölecek. Hem kendi kışlığımızı hem hayvanların yemini, samanını içeri koymuşuz. Ben şimdi onları ne yapacağım? Büyükbaş-küçükbaş hayvanım var. Bu kışın ortasında ben bu hayvanları nereye koyacağım? Hayvanlarım hep zatürre olup ölecek. Bir ay önce geldiler, evlerinizi yıkacağız diyorlar. Elektriğimizi kesmeye geldiler. Çadır dediler onu bile kurmamışlar.”

Ağa Anlamaz, “Bu ayın sonuna kadar boşaltın diyorlar. Koronadan ölmedik, bunlar bizi soğuktan dondurarak öldürecek. Soba kuramazsınız diyorlar. Soba yakamıyoruz, peki nasıl ısınacağız? Eşyalarımızı, hayvanlarımızı, odunumuzu, samanımızı ne yapacağız? Bu millete niye zulüm yapılıyor? Bari mayısa kadar beklesinler.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7922
 Dün : 16244
 Toplam : 42327085
 Ip No : 44.192.27.11