İlçe Haberleri 29.1.2020 09:01:56 1129 defa okundu

Kırmızıçiçek “Xızır Cem’ine duracağız”

Nazımiye Düzgün Baba Cemevi’nde Hızır Cem’i düzenleneceği açıklandı.

Sinan Kırmızıçiçek tarafından vatandaşların ceme davet edildiği açıklamada, Elazığ’daki depremde evi yıkılan ve dışarıda kalan vatandaşlar için de şu ifadelere yer verildi; Düzgün Baba Cemevi kapıları, evleri yıkılan ve dışarıda kalan canlara ardına kadar açıktır. Acılı, zorda ve darda olan halkımızın Xızır yardımcısı olsun.” Kırmızıçiçek, 6 Şubat Perşembe günü saat 13.00’da Nazımiye Düzgün Baba Cemevi’nde düzenlenecek olan Hızır Cem’ine katılmak isteyenler için ilçe merkezinden araç kalkacağını söyledi ve “Duzgın’ın xanesinde ana ve pirlerimizle, dar didar olup Xızır Cem’ine duracağız.” dedi.

 

“Düzgün Baba Cemevi’nin kapıları zorda ve darda olan halkımıza açıktır”

Hızır ayı başladı. Nazımiye Düzgün Baba Cemevi’nde de 6 Şubat Perşembe günü Hızır Cem’i tutulacak. Tüm vatandaşların davet edildiği cem için açıklamada bulunan Sinan Kırmızıçiçek, “Xızır, toplumumuzun inanç, itikat, kültür ve yaşamının en büyük değerlerindendir. İçinde bulunduğumuz bu ay Xızır ayıdır. İçinden geçtiğimiz bu günler Xızır günleridir.  Bu vesileyle, Elazığ’da yaşanan deprem nedeniyle yaşamını yitiren canlara Haktan Rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Düzgün Baba Cemevi kapıları, evleri yıkılan ve dışarıda kalan canlara ardına kadar açıktır. Acılı, zorda ve darda olan halkımızın Xızır yardımcısı olsun.” ifadelerine kullandı.

 

“Evliyalar diyarında Xızır Cem’ine duracağız”

Kırmızıçiçek, Alevi anaları ve pirleriyle cemin tutulacağını söyledi ve şöyle devam etti; “Yaşadığımız bu topraklarda cümle canın birbirine ikrar olduğu birbirlerine Hak ve Xızır olduğu bilinci ve inancıyla, hakikate giden Hak yoluna talip olmuşuz. Yaşadığımız yerleşim yerlerini evliyalar diyarı, Xızır mekanı, ocakların hanesinin kurulduğu kutsal diyarlar olarak Harde Dewreş diye adlandırmışız. Kureyş, Duzgın Bava Khalmem u sır, Khal Ferhat birbirlerine ikrar vermiş el ele, el hakka diyerek ikrarlık ve rızalık üzerine kurulu yaşamın, inancın, itikatin ve kültürün temel hakikatidir. Bu Xızır günlerinde biz de Harde Dewreş’te (Evliyalar diyarında) Xızır’ın mekanında, Duzgın’ın xanesinde onların huzurunda ana ve pirlerimizle, dar didar olup Xızır Cem’ine duracağız. Hak yoluna ikrar vermiş, Hak yoluna talip olmuş, bütün yol evlatlarını Duzgın Bava’nın huzurunda cemevimizde gerçekleştireceğimiz cemimize Xızır lokmasıyla, Xızır aşkına davet ediyoruz. Hak aynamız Xızır yardımcımızdır.”

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1220
 Dün : 23634
 Toplam : 34518866
 Ip No : 3.94.202.172