Siyaset 15.12.2021 12:55:35 1011 defa okundu

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığa adaylığı sorusuna

“İttifak kabul ederse onur duyarım”

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global'de Candaş Tolga Işık'ın “Az Önce Konuştum” adlı programına katıldı.

Kılıçdaroğlu "Cumhurbaşkanı olmak istiyor musunuz?" yönündeki bir soruya "İttifak adına konuşamam ama ittifak da bunu kabul ederse bundan onur duyarım" cevabını verdi.

İyi Parti lideri Meral Akşener'in başbakan olmayı istediğini açıklaması da sorulan Kılıçdaroğlu, Akşener'in başbakanlığa yakışacağını söyledi.

Adaylık konusunun Millet İttifakı'nda hiç konuşulmadığını belirten Kılıçdaroğlu, kendilerinin demokrasiyi savunduklarını ve bu yüzden de bir araya gelerek istişare sonucunda karar alacaklarını söyledi.

 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

TÜİK meselesi

“Artık, vatandaşın canına tak etti. TÜİK enflasyonu düşük gösterince emeklinin, memurun, işçinin maaşına da az zam yapılacak. Rakamları düşük gösterin, diye talimat veriyorlar. TÜİK' e gittik. Ben geleceğim diye kapıyı kapatmışlar. Demir kapı vardı ve 'Biz kapıyı açamayız' dediler. İlk kez seçimle gelen milletvekiline resmi devlet dairesi kapatılmıştır.

"Bakan olarak kendilerine unvan verilen insanlar, bir kişinin verdiği talimatları yerine getirmek için getirilen insanlar. Bildiğimiz devlet memurlar. Marmaris'te yangın çıkmış, demeç veriyorsunuz, 'Sayın cumhurbaşkanımızın talimatıyla yangınları söndürmeye başladık! Talimatla yangın mı söndürülür? Şimdi ortada bakan yok. Atamayla gelen kişiler bütçeyi sunuyorlar.

 

Merkez Bankası

“Merkez Bankası görevlerinden uzaklaştı, müdahale edildi, başkanlar sık sık değiştirildi, itibarının yerle bir edildiğini gördüm. Naci Ağbal'ın neden görevden alındığını açıklaması lazım. TCMB'ye itibar kazandırmak benim görevimdir.

“Fiyat istikrarı ve Türk Lirasından sorumludur. Merkez Bankasına talimat verebilirsiniz. Ama nasıl ineceğine kendi araçlarıyla müdahale ederler. 128 milyar doları iradesi dışında başkası satsın diyorsunuz.

 

Dört aşamalı plan

“Türkiye'nin ayağa kalkması için dört aşama uygulanmalı. Demokrasi olacak, can ve mal güvenliği olacak. Para çıkışları var kaçak. Bizim iş dünyasının. Kazandığı parayı yurt dışına götürüyor. Çünkü siyasi iktidara güvenmiyor. Mevcut iktidarla iş birliği içinde olanların çoğunun mal varlığı İngiltere'de. Önce güven vermeniz lazım. Üreteceksiniz. Türkiye bir gıda kriziyle karşı karşıya kalacak. Gübre zammından sonra tarlalar ekilecek mi?

“Buğday ithal edecek ülke bulunmayacak. Paramız var dışarıdan alıyorum derseniz onlar da benim halkım var, derse ne yapacaksınız? Yarın sabah ne olacağını bilmiyorlar. Sanayici de bilmiyor. Üçüncü ayak güçlü bir sosyal devlet inşa edeceksiniz. Dördüncüsü de sürdürülebilirliktir.

“Bir numaralı sorunumuz var olan sistem. Devleti bir kişinin iki dudağına teslim edemezsiniz. Bir kişi her şeyi bilmez. Gelişmişliğin yeni tanımı küçük ayrıntılarda iş bölümüne giden ülke gelişmiş ülkedir. Her alan ayrışıyor. Siz bunları bir tarafa atıp bir kişiye ülkeyi teslim ediyorsunuz. Siz binlerce atamanın altına 'ben imza atacağım' dediğiniz zaman sistem çöker.

 

Kamulaştırma sözü

“İlk yapacağımız işlerden birisi bunların tamamını TL'ye çevireceğiz. Yatırımların hepsini millileştireceğim. Yatırımların millileştirilmesi uluslararası hukuka aykırı değil. Hiçbir mahkeme istismarı ihmal etmez. Bu konudaki çalışmalarımızı yaptık. Avrasya Tüneli, Havalimanı, Boğaz Köprüsü... Dolar ile ne yapıldıysa hepsini kamulaştıracağız.

“Neden o el hareketini yaptık. İhale yapıyorsunuz dolar ya da euro ile. Yatırım Türkiye'de neden euro ile? Buna bir de garanti veriyorsunuz yine dövizle. Yani beni değil benim torunumu da borçlandırıyorsunuz. Bunu hangi ahlak kabul eder? Zaten kazığı yedik. Dolarla yaptık ihaleyi. Yükseldi. Bir de AB'de enflasyonu bir de fiyatlara yansıtıyorsun? Yazık değil mi? Bu bütçe, fakirden alıp bir avuç zengine kaynak arttıran bütçedir.

 

“Kim memnun?

Devlette dolarla iş tutanlar memnun. 84 milyon bir avuç insana çalışıyor. Bu millet bu kadar büyük bir kazığı yememeli. Bu söylediklerime hiç itiraz yok. Yanlıştır, diyemiyorlar. Neden? Sen o anlaşmaları yaparken çıkar bir görelim. Parasını benim ödediğim yatırım ticari sır olur mu? Bu paralar devlet bütçesinden ödeniyor. İngiltere'deki kuruluşun danışmanlık sitesinden bunları öğreniyoruz. Şu geldiğimiz hale bakın.” (Bia)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13371
 Dün : 26527
 Toplam : 47772523
 Ip No : 54.173.214.227