Güncel 13.6.2018 20:02:00 2517 defa okundu

Kesinlikle Siyaset Yapmayacağım Derdim

Almıla Maraş, siyasette yolunun Tunceli ile kesişmesini anlattı

Seçime giren partilerden sadece ikisinin Tunceli ikinci sıra milletvekili adayları kadın. HDP ve İYİ Parti’nin kadın adaylarıyla, siyaset, ülke, Tunceli, kadın ve ikisinin de avukat olması nedeniyle son yıllarda en çok tartışılan hukuk sistemini konuştuk. İYİ Parti adayı Tuncelili olmamasına rağmen, kente büyük sevgi beslediğini ve seçilmemesi halinde yerleşebileceğini söyledi.

 

Almıla Maraş, siyasette yolunun Tunceli ile kesişmesini anlattı

İYİ Parti’nin Tunceli ikinci sıra adayı Almıla Maraş, Kırşehir Kaman doğumlu. Öğretmen anne ve Avukat babanın çocuğu olan Almıla’nın anlamı da “Elma yanaklı kız” demekmiş.

26 yaşında kendisi de Avukat olan Maraş ile siyasete nasıl karar verdiğini, Tuncelili olmamasına rağmen neden ilimizden aday gösterildiğini konuştuk. Tunceli’ye daha önce de geldiğini ve çok sevdiğini söyleyen İYİ Partili Maraş, şu anda İstanbul’daki bürosunu aktif kullanmadığını ve ilimize yerleşme planları kapsamında burada ne yapabileceğine dair bir arayış sürdürdüğünü belirtti.

 

Siyaset yapmamayı düşünürken…!

Almıla Maraş, siyasete girmeye nasıl karar verdiğini şu cümlelerle aktardı; “İYİ Parti Tunceli 2. sıra milletvekili adayıyım. Aynı zamanda İyi Parti Gençlik Kolları Basın Yayın İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısıyım.

Marmara Üniversite Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Başkent Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri Akademisi Spikerlik Sunuculuk eğitimi aldım. Avukatlık yapıyorum. Yaklaşık 6 yıl TRT Avaz’da kültür-sanat programı sundum. Hayatımda en çok kurduğum cümlelerin başında, ‘ben kesinlikle siyaset yapmayacağım’ cümlesi geliyordu. Çünkü çevremde çok sosyal birisi olduğum için, bana ‘senin muhakkak siyasete atılman lazım’ diyorlardı. Siyasete girmekten kaçınmamın nedeni de, ülkede liderlerin otur deyince otur, kalk deyince kalkan bir politikanın yürütülüyor olmasıydı. Bense bundan çok rahatsızım. Bunun değişmeyeceğine dair kanaat oluşmuş bir çoklarında ve bende.  Sonra baktım ki işler çığırından çıkmış ve artık elimizi taşın altına koymak lazım. Benim gibi yüzlerce genç kadın, insan var dedim ve böylece siyasete atıldım.

 

Kadınları dışlarken, aslında dışlamıyoruz diyen birimler var

Partilerde, derneklerde ve bir çok kurumda kadın kolları veya kızlar için ayrı oluşturulmuş birimler var. Ben bunlara çok tepki duydum. Çünkü; bunlar genelde kadınları sosyal hayattan dışlamak için ama ‘dışlamıyoruz’ demek için oluşturulan birimler diye düşünüyorum. Kadınlara diyorlar ki, siz buralarda oyalanın, sizin de birey olarak oyunuza ihtiyacımız var. Yani sizi bu yönetim sürecine dahil etmiyoruz.” diyerek kadınlara partilerde aktif rol verilmediğini söyleyen Almıla Maraş’a partisinin kendisini neden Tunceli’de ve üstelik ikinci sırada gösterdiğini soruyoruz.

 

Sırf kadın olduğum için hak yenilsin istemem

Maraş bu sorumuz üzerine şu açıklamayı yapıyor; “Birinci sıra adayımız Düzgün Demir bey Mazgirt Tuncelili. Ben sırf kadın olduğum için başkalarının önceliğinin bana verilmesini, hak gaspıyla bir yerlere gelmeyi de doğru bulmuyorum. Düzgün bey Tuncelili, burada doğmuş, kentin insanıyken onun ikinci sırada gösterilmesi haksızlık olurdu. Bu nedenle bence de birinci sıra Düzgün beyin hakkı.

Ben, kadınlara yönelik ülke genelinde böyle bir tavır olduğunu düşünüyorum ama partimizde bunu görmüyorum. Sırf kadın olduğu için de bir şeylerin önünün açılmasına karşıyım. Eğer bir şeyler olacaksa, eşit şartlarda olmalı. Sırf kadın olduğu için bir şeyler yapılmamalı, sırf kadın olduğu için 1. sıra verilmemeli. Gerçekten hak ettiği için kişilere konum ve yetki verilmeli diye düşünüyorum.

Ben Kırşehirliyim. 1. Sıra adayı Düzgün bey buralı. Mazgirtli ve çok değerli Kamer Genç ile birlikte çalışmış biri. Dolayısıyla ben bir şehirde siyaset yapılacaksa, öncelikle oranın yerli insanının olması gerektiğini düşünüyorum. Nitekim biz genel başkanı kadın olan bir partiyiz. Partimdeki görevim ise; Gençlik Kolları Basın Yayın İletişimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı. Söyleyebilirim ki,  ait olduğum yerdeyim. Çünkü bizim partide toplumun tüm kesimini kucaklayan bir yapı söz konusu.”

 

 Peki Adaylık İçin Neden Tunceli?

Partideki bu önemli görevine rağmen neden Tunceli’den aday olduğunu sorduğumuz İYİ Parti 2. Sıra milletvekili adayı Almıla Maraş, “Anadolu insanı tahsilli değilse de irfan sahibidir. Türkiye’de geleceğe dönük kaygıların çözüm noktasını Tunceli olarak görüyorum ve buna inanıyorum. Bu nedenle Tunceli’yi tercih ettim. Benim iki tercihim vardı. Kırşehir ve Tunceli. Ve ben Meral Hanıma dedim ki, ben Tunceli’de çalışmak istiyorum. Kırşehir yazdım ama lütfen onu dikkate almayın. Emin misin dedi, ben de eminim dedim. Meral Hanım benim buraya bağlılığımı biliyordu. Buraya daha önce de gelmiştim ve çok seviyorum. Buraya yerleşme fikrim var. İnsanlar çok modern ve kültürlü. Kimse bir kadına rahatsız edici şekilde bakmıyor. Gidin en modern diye kendisini tanımlayan illerde dahi bu kadar rahat olamazsınız. Burada huzur buluyorum. Kazanmazsam dahi burayla bağlarımın kopmayacağını biliyorum. Şimdi bir arayış içindeyim. Burada ne yapabilirim diye. Yerleşmeyi planlıyorum, çünkü burada yaşamak istiyorum.” dedi.

 

“Yarın nasıl bir ülkede uyanacağımızı bilmiyoruz”

Almıla Maraş, insanların gelecek kaygısının yanı sıra en ciddi sorununun insanların artık birbirlerine tahammüllerinin olmamasını gösterdi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “MHP’den kopanlar aslında o partinin kendilerine tahammüllerinin olmamasından, CHP’den kopanların orda kendilerini ifade edememesinden koptular. İnsanlar aslında genel itibariyle birbirlerine tahammülsüzleşti. Yarın nasıl bir ülkede uyanacağımızı bilmiyoruz. Bütün bunlara tepki olarak doğmuş bir partiyiz. Bu durum parti içindeki işleyişe de yansıdı.”

Maraş, referandumdan aslında Hayır çıktığını söyledi ve Türkiye’de hukukun çiğnendiği vurgusu yaptı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 19888
 Dün : 21762
 Toplam : 26000587
 Ip No : 54.162.133.222