Manşet 9.2.2019 12:53:39 324 defa okundu

Kendine zarar verme temalı içerikler sansürlenecek

Instagram’ın hassas ekranlar özeliğini yayına alarak kendine zarar verme fikri bulunduran içeriklerin gizleneceğini duyurmuştu. Ancak şirket bu kararı bir adım ileri taşıyarak içerikleri sansürlemeye karar verdi.

Instagram harekete geçti

İngiltere’de 2017 yılında intihar eden 14 yaşındaki Molly Russell’ın ailesi, bir süredir bu intiharın Instagram kullanımıyla ilişkili olduğunu düşünüyor. Molly’nin ölümünden sonra ailesi kızlarının Instagram’da kendine zarar verme fikrinin teşvik edildiği hesaplarla etkileşime girdiğini fark etti.

İngiltere’nin gündemine oturan bu trajedinin ardından gözler Instagram’ın yönetim kadrosuna çevrildi. Bunun üzerine Ürün Müdürü Adam Mosseri, Telegraph gazetesinde platformun olumsuz sonuçlar doğuran eksik yönlerini kaleme alarak özür diledi.

Yakın zamanda yayına alınacak olan özellikle birlikte Facebook ve Instagram’da, platformda kendine zarar veren kişilerin bulunduğu çarpıcı görüntülerin yer almasının önüne geçilecek. Özellikle kendini kesme gibi eylemler içeren fotoğraflar iki platformda da sansürlenecek. Şirketin şimdiye kadar platformlarında bu içeriğe izin vermesinin sebebi ise insanların bu konular üzerinde iletişim kurmasının ve duygularını aktarmasının diğer alternatiflerden daha iyi olduğunu varsaymasıydı.

Şirket, dünya çapında uzmanlarla ve gençlere yönelik akıl sağlığı ve intihar önleme konusunda çalışmalar yürüten akademisyenlerle kapsamlı bir değerlendirme yaptıktan sonra içerik ilkelerini değiştirmeye karar verdi.

Mosseri, uzmanlarla yapılan fikir alışverişinde ortaya çıkan sonucu şu cümlelerle özetledi:

“Bize, kendine zarar verme eylemi içeren çarpıcı fotoğrafların – biri bu konuyla mücadele ettiğini itiraf etse dahi- istenmeden de olsa kendine zarar vermeyi teşvik ettiği söylendi.”

Bu tavsiye ışığında Instagram, iyileşen yaralar gibi şiddet içermeyen ancak kendine zarar verme fikrine yer veren fotoğrafları da platformunda gizleyecek. Böylece gençler aramalar, görselle ilişkilendirilebilecek hashtagler veya Keşfet sekmesi üzerinden bu görsellere erişemeyecek.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3224
 Dün : 16268
 Toplam : 30652827
 Ip No : 34.239.158.107