Manşet 24.11.2021 19:36:42 170 defa okundu

Kazanmaya cesaret et

Dersim Emek ve Özgürlük Cephesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününe ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Farkında olalım, her şey küçük bir kıvılcımla başlar, kadınlar birlikte daha güçlü. Mücadeleye giriş, kazanmaya cesaret et” ifadeleri yer aldı.

Dersim Emek ve Özgürlük Cephesi adı altında bir araya gelen STK’lerden yapılan ortak açıklamada, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Gününün anlamına dikkat çekildi.

YENİ KATLİAMLAR OLMASIN DİYE KADINLAR OLARAK SOKAKLARDA

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“25 Kasım 1960’ta Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı mücadele eden üç kız kardeş Patria, Minerva, Maria Mirabel’in cesetleri bir uçurumun dibinde bulundu. Mirabel kardeşlerin tecavüz edilerek vahşice öldürüldüğü ortaya çıktı ve onlar diktatörlüğe karşı mücadelenin sembolü oldu. Bütün dünyada yankı bulan bu gelişmeler karşısında şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla Birleşmiş Milletler 17 Aralık 1999’da 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak benimsenmesine karar verdi.

25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü bu gidişe dur demenin adımlarından biridir. Her yıl dünyada binlerce kadın zulme uğruyor ve cinayete kurban gidiyor. ‘Bir kişi daha eksilmemek’ adına mücadeleyi büyütmek biz kadınlar açısından kaçınılmazdır.

Yeni katliamlar olmasın diye kadınlar olarak sokaklarda, her yerde sesimizi yükseltmeli, gücümüzü birleştirmeliyiz. Kadına yönelik şiddetin bahanesi olmaz. Bilmeliyiz ki kadına yönelik şiddet bir insanlık suçudur, kader değildir.

HER ŞEY KÜÇÜK BİR KIVILCIMLA BAŞLAR

Türkiye’de caydırıcı yasaların olmayışı, ceza indirimi, cezasızlık kadın katliamlarının politik olduğunun göstergesidir. Buradan tüm kamuoyuna, hükümete, erkeklere sesleniyoruz; bizim mücadelemiz daha iyi bir yaşam mücadelesidir. Eşit, insanca özgür yaşamak istiyoruz, ölmek değil. Hayatlarımızı ve haklarımızı tartışmayın! Bilisin ki kadın, doğa ve üretim ilişkisi üzerinden toplumsal gelişimde en az erkek kadar önemli bir yere sahiptir. Kadınların söz, karar ve yetki sahibi olmadığı toplumlarda üretim eksik kalır.

Kadının yaşamın her alanında özne olduğu gerçekliği ve bilinci ile hareket ederek kapitalist sistemin dayattığı her türlü yozlaşma, çürüme, asimilasyon ve gerici feodal ilişki biçimlerine, dayatma ve baskılara karşı sınırlarını genişletebilmek için biz kadınların örgütlü mücadelesi gerekli, anlamlı ve kaçınılmazdır.

Bizlerin özne olarak yer aldığı toplumsal yaşamda kalıcı ve onurlu bir barışın adımını atmak bizim için elzemdir… Eğer kalıcı onurlu bir toplumsal barış istiyorsak, her yerde insan haklarını, erk-ek şiddetine karşı kadın mücadelesini, homofobi, transfobi ve bifobiye karşı sevginin ve aşkın cinsiyetsizliğini cesurca savunmalıyız.

Gelin nasıl yaşamak istediğimizi hep birlikte haykıralım, gelin biz kadınlar ihtiyaçlarımız hakkında sözlerimizi ve gücümüzü birleştirelim. Gelin ekonomik, fiziksel, psikolojik, cinsel her türlü erk-ek şiddetine karşı dayanışmamızı büyüterek yol alalım. Gelin birimizin şiddet gördüğü koşulda hiçbirimizin güvende olmadığımızın bilinciyle daima yan yana durmaya devam edelim.

“YAŞASIN KADIN DAYANIŞMASI”

Unutmayalım ki İnsan, hayvan ve tüm doğanın kendi habitatında yaşam hakkını önceleyen, farklı kimliklerin hak ve gereksinimlerini gözeten, eşitlikçi, kendine inanan ve güvenen, pratik olarak yaşamı örgütleyen kadın daha sağlıklı, umut yüklü bireylerin yetişmesine de büyük katkı sunar…

Farkında olalım, her şey küçük bir kıvılcımla başlar, kadınlar birlikte daha güçlü.

‘Mücadeleye giriş, kazanmaya cesaret et’
Yaşasın Kadın Dayanışması, Yaşasın Mücadelemiz!”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4137
 Dün : 23381
 Toplam : 46820639
 Ip No : 54.227.97.219