Sürmanşet 22.6.2022 19:55:57 288 defa okundu

Kayısı bakın neye iyi geliyormuş?

Her yiyeceği onlarca fayda sıralanıyor. Biz yazdık diye yemeyin, siz ara ara canınız istiyorsa kayısı yiyin…Yoksa ülkede insanlar kayısı üretmekten de vazgeçer, yerine koca koca bina dikerler…:))

En doğru şekilde kayısı kurutma yöntemi

 

Evde yapılan bazı şeylerin lezzeti daha güzel oluyor. Emeğinizi katarak yaptığınız gıdalar hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı oluyor. Sağlığa birçok faydası bulunan kuru kayısıyı da evde kolayca kurutabilirsiniz. Bu seneki kuru kayısılarınızı güvenle ve gururla yiyeceksiniz.

EVDE YAPILAN DAHA SAĞLIKLI: EN DOĞRU ŞEKİLDE KAYISI KURUTMA YÖNTEMİ

Meyve tüketmeyi sevenler kuru meyvelere de bayılıyor. Birçok faydası bulunan kuru meyveleri her mevsim yiyebilmek mümkün oluyor. Kurutulmuş meyveleri dışarıdan alıyorsanız yanlış yapıyorsunuz! Evde çok kolay bir şekilde kurutulmuş meyvenizi yapabilirsiniz. Özellikle kuru kayısı en kolay kurutulan meyveler arasında yer alıyor. Kuru kayısı yapmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

GÜNEŞTE KURUTMAK

Güneşte kurutma yöntemi çok eski yıllardan bu yana kayısıyı tüm yıl afiyetle tüketmek isteyenlerin başvurduğu yöntemlerden biri. Güneşin altında suyunun emilip, giderek kuruması mantığına dayanan bu yöntemle kayısılarınız hafif koyu bir renk alıyor. ''Gün kurusu kayısı'' olarak bilinen kayısılar bu şekilde elde ediliyor. Dışarıdan aldığımız sarı renklerini korumayı başarmış kuru kayısılar, özel üretim aşamalarından geçerek o kıvama ve renge geliyor. Ancak evde benzer renklerde kayısılar elde etmek de mümkün. Gün kurusu kayısılar için yönteminiz çok basit. Çürük olmayan, çok yumuşak ya da çok sert olmayan kayısılarınızı alın. Güzelce yıkayıp kurulayın. Ardından doğrudan güneş alan bir yere temiz bir bez serin ve kayısılarınızı çekirdekli ve bütün bir halde bezin üzerine dizin. Ardından 3-4 gün bu şekilde bekletin.

 

ÇOK YUMUŞAK HALDEYKEN ÇEKİRDEĞİNİ ÇIKARMAYIN

Kayısılarınızın üzerine elinizle bastırdığınızda çok hafif suyu çıkar duruma geldiyse elinizle sap kısmına bastırarak çekirdeğinin dışarıya çıkmasını sağlayın. Eğer çok yumuşacık bir haldeyken çekirdeğini çıkarmaya çalışırsanız içerisinde etli kısmı dışarıya çıkar ve kayısılarınız dilediğiniz şekilde kurumaz. Ardından çekirdeklerini de çıkardıktan sonra gün ışığında rengi dilediğiniz duruma gelene kadar bekletin. Bu gün ışığının şiddetine bağlı olarak 5-10 gün arasında değişim gösterebilir.

 

KAYISILARI İPE DİZEBİLİRSİNİZ

Bir diğer evde kurutma yöntemi ise kayısılarınızın çekirdeklerini çıkararak ipe dizmek. Yıkayıp kuruttuğunuz kayısıların çekirdeklerini çıkarın ve bir ortalarından hafifçe delikler açarak ipe dizin.

 

FIRINDA KURUTMAK

Bir diğer yöntem ise fırında kurutmak. Kayısılarınızı ortadan ikiye bölün ve bir fırın tepsisinin üzerine aktarın. 70 derecede ısıtılmış fırına verin ve bu şekilde ara ara çevirerek ortalama 6-7 saat boyunca fırında tutun. Kayısılarınız yavaş yavaş suyunu kaybedip kuruyacaktır. Fırınınızın performansına göre süresi biraz daha uzayabilir. Burada önemli olan kayısıların pişmeden düşük bir ısıda suyunu çekmesi ve kuruması. Bu nedenle süreyi kısaltmak amacıyla fırının ısısını yükseltmeyin. Evinizde gıda dehidrasyon cihazı bulunuyorsa onun yardımıyla da kurutabilirsiniz. Kendi ellerinizle hazırladığınız kayısıları hava almamasına özen göstererek buzdolabı poşetinin içerisinde ya da cam kavanozda saklayabilirsiniz.

 

KURU KAYISINİN FAYDALARI

Kalp Ritmini Düzenler

Kanın Pıhtılaşmasını Sağlamaya Destek

Kasları Besler

Tansiyon Kontrolü Sağlayabilir

Cilt Parlaklığı Verir

Solunum Yollarını Rahatlatabilir

Kan Seviyelerini İyileştirebilir

Göz Sağlığını Korur

Sindirim Sistemini Temizler…

***

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4799
 Dün : 15945
 Toplam : 50675474
 Ip No : 44.201.94.72