Sürmanşet 10.7.2019 08:51:15 436 defa okundu

Kaya “Tunceli’deki üreticiler çok duyarlı”

Tunceli Tarım ve Orman Müdürü Orhan Kaya, kentte tarım ve hayvancılığın durumu ile gıda denetimlerine dair sorularımızı yanıtladı. VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

İlimizde üretilen ürünlerin tamamının doğal olduğunu söyleyen Kaya, üreticilerin ilaç kullanılmaması yönünde çok duyarlı olduklarını aktardı.  Genç çiftçi programı kapsamında verilen desteklemelerin yanı sıra Kırsal Kalkınma gibi hibe programları olduğunu da belirten Orhan Kaya, gıda sektörüne yönelik denetimlerden de bahsetti. Restoran ve fırınlar başta olmak üzere gıda üzerine olan işletmelerin denetimlerinin sık sık yapıldığını açıklayan Kaya, uyarılara rağmen sıkıntı yaşanan iş yerlerine cezai ve idari işlem uygulandığını da paylaştı.

 

Kaya; “Tunceli’de üretilen ürünler organik”

Tunceli, geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bir şehir. Bu alanlarda üreticilere verilen teşviklerle destekleri öğrenmek, ildeki tarım ve hayvancılığa ilişkin bilgi almak üzere Tunceli İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Kaya’yı ziyaret ettik.

Kaya, ilimizde 113 bin 180 hektar tarım arazisi bulunduğunu ve bu alanlarda yapılan üretimin desteklendiğini aktardı. Kadın çiftçilerin projelerinin hazırlanmasına destek verildiğini de söyleyen Kaya, eğitim verilen girişimci kadınların projelerinin 17 Temmuzda “Proje Pazarı” adı verilen bir organizasyon kapsamında sergileneceğini de belirtti. Orhan Kaya, üretim ve tüketim yerlerine belirli aralıklarla denetimlerde bulunulduğunu aktarırken, uyarılara rağmen sıkıntı yaşanan iş yerlerine cezai ve idari işlem uygulandığını da paylaştı.

 

“İlimizde doğal ürünler üretiliyor”

Tarım ve Orman Müdürü Orhan Kaya Tunceli EMEK Gazetesine yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi; “İlimiz ağırlıklı olarak hayvancılık, arıcılık ve kısmen de bitkisel ürünler alanında üretim yapan bir şehir. İlimizin öne çıkan ürünlerini üreterek, üreticilerimizi Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzün yaptığı projelerle destekleyerek bitkisel üretimde mesafe kat ettik.

 

“2018 yılı itibariyle 32 milyon 187 bin TL maddi destekte bulunduk”

İlimizde 113 bin 180 hektar tarım arazisi var. Ekilebilir kısmı 31 bin 519 hektar, nadasa bırakılan kısmı 31 bin 900 hektar. Yerelde yapılan destekler her yıl artarak devam ediyor. Bakanlığımızca 2018 yılı itibariyle üreticilerimize toplam 32 milyon 187 bin TL maddi destekte bulunduk.  Bitkisel üretimde, toplam 7 milyon 790 bin TL, hayvansal üretimde 11 milyon 586 bin TL destekleme yaptık. Kırsal kalkınma yatırımında, üreticilerimize yüzde elli hibe ile verdiğimiz destekler var. Üreticimize 250 bin TL tarla içi sulama desteği verdik. Bunun yanı sıra, üreticilerimize verdiğimiz eğitim sonucunda, yaptıkları küçük projelere destek verdik. Toplamda 32 milyon TL harcadık. Yaptığımız destek sonucu üreticimiz ürünlerini arttırdı.

 

“3 yılda genç çiftçi kadınlara 5 milyon 970 bin TL hibe desteği verildi”

Üreticilerimizi desteklerken, bakanlık olarak kadın üreticilerimize ayrıcalık tanıdık. Kadın üreticilerimizi, verdiğimiz eğitimler ve hazırladığımız projeler ile üretime katmayı amaçladık.  Son 3 yılda genç çiftçi düzeyindeki kadın çiftçilerimize toplamda 5 milyon 970 bin TL hibe desteği verdik. Bunlar; küçük ve büyükbaş hayvancılık, seracılık-bahçe tesisi, ipek böcekçiliği gibi projeler. Hozat’ta bu yıl bir kadın çiftçimize ipek böcekçiliği konusunda destek sağladık. Bu desteklerimizin arasında dut bahçesi, fidan desteği ve sulama desteği kapsamında %50 hibe desteği sunduk.  Sadece kadın çiftçilerimize 600 milyon civarında destek sağladık. Son dört yıldır nohut üretimini arttırdık. Bakanlığımızın da desteğiyle 10 bin hektar kadar nohut ekildi.

“Tunceli’ye has ürünlerin coğrafi işaretini aldık”

Tunceli’ye has ürünlerimizden Çemişgezek Ulukale Dutunun ilimize tescili için başvuruda bulunduk ve bu ürünün coğrafi işaretini aldık. Aynı şekilde, Tunceli Sarımsağının da coğrafi işaretini aldık. Tunceli balıyla ilgili çalışmalarımız da şu anda devam ediyor. İlaçlama konusunda da üreticilerimize bilgilendirmeler yapılıyor. İlaçlamayı mümkün olduğunca yapmayarak daha sağlıklı ürünler yetiştirmeye çalışıyoruz. Tunceli’de üretilen ürünlerin organik olduğunu söyleyebilirim. Çünkü; üreticimiz ilaç kullanılmaması konusunda çok duyarlı.

 

“Denetlemeler yapılıyor”

Özellikle Yaz aylarında Munzur kıyısında bulunan tesisleri sık sık denetliyoruz. Restoranların pişirdiği yemekten 72 saat süreyle numune saklama zorunluluğu var.  Biz de onlardan numune alarak gerekli analizleri yaptırıyoruz. İşletmelerin yaptığı işe göre, hem satış hem üretim hem de tüketim yerlerini çok sık denetleniyoruz. Yapılan denetimler sonucu bir sıkıntı oluşursa ilkinde uyarıyoruz ardından da hala sorun devam ediyorsa cezai işlemin yanısıra savcılığa haklarında suç duyurusunda bulunuyoruz. 3 işletmemizle ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak hem cezai hem de adli işlem yaptık zaten.

Köyünü terk etmiş ve şimdi köyüne dönen vatandaşlara destek olmak için ahır yapıyoruz. Her yıl hem ekonomik yatırımlarda hem de DAP projelerinde %50 hibe desteğiyle ahır yapılıyor. Son 3 yılda 45 ahır yapıldı. Bunların çoğu Ovacık’ta. Bakanlığımız ilimize pozitif ayrımcılık yapıyor. Bu yıl da üreticimize makine-ekipman desteği sağlanacak.

 

“Proje Pazarı”

‘Tarımda Kadın Girişimciliğin Güçlenmesi Programı’ kapsamında verilen eğitimler sonucunda hazırlanan projeler, 17 Temmuz saat 10.00’da İl Kültür Müdürlüğü Toplantı Salonunda ‘Proje Pazarı’ adlı program kapsamında sergilenecek.”

 

“174 Alo Gıda Hattı”

Müdür Kaya, konuşmasında sıklıkla gıda konusundaki şikayetlerin vatandaşlarca 174 Alo Gıda hattına yapılabileceğini belirterek,  gelen şikayetler olduğu zaman anında gidip kontrollerin yapıldığını da söyledi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6463
 Dün : 17329
 Toplam : 31782308
 Ip No : 18.208.159.25