Kadın & Sağlık 26.8.2019 20:26:44 2097 defa okundu

Katledilen kadınlar için oturma eylemi

Dersim Kadın Platformu; “Ölmek İstemiyoruz” VİDEOLU HABER

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Dersim Kadın Platformu  tarafından katledilen kadınlara ilişkin açıklama yapıldı. Sanat Sokağında bir araya gelen bir grup kadın Seyid Rıza Meydanına kadar  “Ölmek İstemiyoruz” pankartıyla yürüyüş gerçekleştirdi.  Burada açıklama yapan Tuba Apaydın, Emine Bulut’un görüntülerinin sosyal medyaya düşmesi nedeniyle gündeme geldiğini, oysa birçok kadının katledildiğini söyledi. 

“2018 yılında 440 kadın öldürüldü”
Dersim Kadın Platformu tarafından merkez Seyid Rıza Meydanında Emine Bulut nezdinde öldürülen kadınlar için basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi. Açıklamayı yapan Tuba Apaydın, “Emine Bulut’un ölmek istemiyorum haykırışı tüm kadınların çığlığıdır. 18 Ağustosta Kırıkkale’de eski eşi tarafından çocuğunun gözü önünde defalarca bıçaklanarak ölüme gönderilen Emine’nin o görüntüleri sosyal medyaya düşmeseydi Emine’de Ağustos ayında öldürülen diğer kadınlar gibi bir sayıdan ibaret kalacaktı. Tıpkı 22 Ağustosta Konya’da şiddet uyguladığı için uzaklaştırma kararı aldırdığı eşi tarafından çocuklarının önünde 20 bıçak darbesiyle öldürülen Tuba Erkol gibi, Tıpkı 2018 yılında öldürülen 440 kadın gibi, ya da 2019’un ilk altı ayında öldürülen 214 kadın gibi…

“Katleden, taciz eden erkekler çoğunlukla adliye koridorlarında salıveriliyor”
Emine Bulut’un sadece öldürüldüğüne değil nasıl öldürüldüğüne de tanıklık ediyoruz. Giderek artan kadın cinayetleri, gittikçe daha da vahşileşen şiddet yöntemleri, bazen kocanın, sevgilinin, bazen babanın ani sinirlenmesi, caniliği, kendine hakim olamamasıyla açıklanabilir mi?
Bugüne kadar başta Cumhurbaşkanı olmak üzere hiçbir iktidar yetkilisi çıkıp da ‘bu ülkede kadınların öldürülmesine, şiddet görmesine izin vermeyiz’ dedi mi? Hayır… 
Sosyal medyada gündem olmadığı sürece şiddet uygulayan, katleden, taciz eden erkekler çoğunlukla adliye koridorlarında salıveriliyor mu? Evet…

“Yaşananlar kadınları korumayan sistemin sonucudur”
Ne Emine’nin ölümü ne de diğerleri bir caninin, sinirlerine hakim olamamış ruh hastası bir adamın yaptığı münferit cinayetler denilerek geçiştirilemez. Bunlar ülkeyi yönetenlerin kadınları ısrarla sıkıştırdığı şiddet cenderesinin sonuçlarıdır. Kadınları korumayan, onları şiddetle baş başa bırakan, daha da önemlisi şiddeti körükleyen sistemin sonucudur. 
‘Boşanmak, evlenmek kadar doğaldır. Evliliği yolunda gitmeyen kadın da erkek de boşanabilir.’ demediğiniz için öldürüldü Emine… ‘Bu ülkede kadınların ölmesine izin vermeyiz. Yasaları güçlendiririz. Bir kadının burnu kanasa devlet onu oradan alır. Güvenli bir yere yerleştirir ve asla erkeği haklı görmez’ demediğiniz için biz bugün bu görüntüleri izliyoruz. 17 yıldır söylediğiniz aile, ailenin kutsallığı, aileleri koruma siyaseti; kadınların ölümü demek. Bir devletin kadınları ısrarla sıkıştırdığı şiddet cenderesinin sonuçları bunlar. 
Kadınları korumayan, uğradığı ya da uğrayacağı şiddetle onları baş başa bırakan ve daha önemlisi şiddeti bizzat yaratan ve körükleyen sisteminiz öldürdü Emine’yi… Boşanan kadınları sapkın hayatlar yaşamakla suçlayan, ne pahasına olursa olsun boşanmalarını engellemek için Meclis’te komisyonlar kuran, ‘aileleri parçalatmayacağız’ diye dört bir yerden açıklamalar yaptıran, nafakayı kaldırmak için yasa hazırlıkları yapan, şiddete karşı koruma kararı almamızı sağlayan 6284 Sayılı yasayı kaldırmak isteyen, İstanbul Sözleşmesi’nden devletin imzasını çekmesi için uğraşan siyasal iktidar Emine Bulut’un ölümünün sorumlusudur.” dedi.

Açıklamanın ardından, kadınlar 10 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3285
 Dün : 20651
 Toplam : 36705310
 Ip No : 3.230.154.129