Sürmanşet 27.6.2020 13:41:38 1992 defa okundu

Kargoyla gönderilen cenazeye takipsizlik

Halise Aksoy’un, PKK mensubu oğlu Agit İpek’e ait cenazenin kargoyla gönderilmesine ilişkin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturma, 'yapılan işlemin yönetmeliğe uygun olduğu' belirtilerek  takipsizlikle sonuçlandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

PKK mensubu Agit İpek’in cenazesinin ailesine 3 yıl sonra kargo ile gönderilmesiyle ilgili sorumluluğu olan yetkililer hakkında yapılan suç duyurusu takipsizlikle sonuçlandı. Suç duyurusunu Özgürlük İçin Hukukçular Derneği ve İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubeleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Diyarbakır Temsilciliği ve Diyarbakır Barosu ile anne Halise Aksoy yapmıştı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlileri hakkında 'görevi kötüye kullanmak' iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca dosya yetkisizlik kararıyla Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildi. Soruşturmada, Agit İpek’e ait cenazenin kargo paketiyle adliyede anne Aksoy’a teslim edilmesinin Adli Tıp Kurumu’nun uygulama yönetmeliğine uygun olduğu savunuldu.

 

CENAZE İÇİN KEMİK PARÇALARI İFADESİ

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, cenazeden 'kemik parçaları' olarak bahsedildi. Cenazenin öncelikle 'yönetmeliğe uygun bir şekilde 25 Kasım 2019’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği' ifade edildi. Bu tarihlerde anne Aksoy’un İstanbul’da olduğu, bu nedenle cenazenin teslim edilemediği kaydedilirken, bu nedenle kemiklerin aynı yöntemle Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’na geri gönderildiği belirtildi. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığında görevli kâtipler tarafından anne Halise Aksoy’un tekrar arandığı, gelip emaneti alabileceği ifadesi yer aldı.

Anne Aksoy’un, Diyarbakır’a tekrar göndermeleri halinde cenazeyi teslim alabileceğini bildirdiği ve bunun üzerine 28 Şubat’ta teslim için cenazenin tekrar Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiği kaydedildi.

 

TUNCELİ'DE İTİRAZ EDECEKLER

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli memurlar tarafından da adliyede bizzat anne Aksoy’a 10 Nisan’da cenazenin verildiği bilgisi paylaşıldı. Soruşturmada; cenazenin kargo paketiyle adliyede anne Aksoy’a teslim edilmesinin Adli Tıp Kurumu’nun uygulama yönetmeliğine uygun olduğu ileri sürülürken, Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı görevlileri hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan kamu davasının açılmasını gerektirecek bir hususun olmadığı kararı verildi. Savcılığın takipsizlik kararına karşı anne Aksoy’un avukatları, Tunceli Sulh Ceza Hakimliği’ne itirazda bulunacak.

 

NE OLMUŞTU?

2017 yılında Tunceli'de yaşanan bir çatışmada öldürülen PKK mensubu Agit İpek’in cenazesi ailesine üç yıl sonra, posta yoluyla gönderilmişti. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı bu yılın Mart ayında İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan kendilerine gönderilen cenazeyi PTT’ye verdi ve İpek ailesinin ikamet ettiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. 2 Mart’ta Tunceli'de PTT’ye verilen cenaze, 10 Nisan’da Diyarbakır Bağlar'da oturan İpek ailesine teslim edildi.

Yaşananların ardından Diyarbakır Barosu, cenazenin aileye 3 yıl sonra PTT ile gönderilmesiyle ilgili olarak “işkence, eziyet, özel hayatın gizliliğini ihlal, kişinin hatırasına hakaret, görevi kötüye kullanma, suçu bildirmeme” iddialarıyla olayda sorumluluğu olan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

PKK, cenaze, PTT, kargo,

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5284
 Dün : 23014
 Toplam : 37685437
 Ip No : 3.236.8.46