Güncel 22.8.2019 09:25:54 1886 defa okundu

Kanser sizi vurmadan

Siz onu bulun

Tunceli merkez Atatürk Mahallesindeki KETEM binasında üç kanser türü ile ilgili erken teşhis ve tanı için çalışmalar yürütülüyor. Rahim ağzı, meme ve kolon kanseri taramalarının yapıldığı merkeze ulaşımda zorlananlara da hizmet veriliyor. KETEM Sorumlu Hekimi Doktor Ezgi Biter, bu merkezde sadece kadınlara değil erkeklere de taramaların yapıldığının altını çizdi ve ilçelerden gelmek isteyenlerin kuruma ulaşımlarının kendileri tarafından sağlandığını söyledi.

 

 

“Tunceli genelinde en yaygın kanser türü akciğer kanseri”

Çağımız hastalıklarından olan kanser konusu üzerine Tunceli Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret ettik. KETEM Sorumlu Hekimi Doktor Ezgi Biter, kurumda rahim ağzı, meme ve kolon kanseri taraması gerçekleştirildiğini söyledi.

Dr. Biter, bu taramaların yapılabilmesi için de belli yaş aralığında olunması gerektiğini aktardı. İlçelerden ve köylerden tarama programına uygun vatandaşların minibüsle alınıp taramaları yapıldıktan sonra tekrar evlerine bırakıldığını söyleyen Biter, “Bir minibüsümüz var. Onu köylere ve ilçelere gönderiyorum. Aylık bir planım var. O araç hangi ilçeye ne zaman gidecek belirlenmiş durumda. İlçedeki hekimler de bu programa göre hareket ediyor. Bu taramalara uygun vatandaşları getiriyoruz. Burada taramalarını yapıyoruz. Bilgilendiriyoruz. Yemek veriyor ve tekrar evlerine bırakıyoruz.” dedi.

 

“KETEM’de 3 kanser türüne yönelik taramalarımız var”

Tunceli’de yapılan kanser taramalarında teşhis konulan en yaygın hastalığın kadınlarda meme, erkeklerde ise akciğer kanseri olduğunu belirten Dr. Ezgi Biter, KETEM’de tarama yaptıranların taramalarının riskli çıkması halinde Devlet Hastanesine yönlendirdiklerini söyledi.

Biter; “KETEM’de üç taramamız mevcut. Rahim ağzı, meme ve kolon kanseri taramamız var. Bu işlemler şikayeti olan hastalara değil, tarama programına uygun olan hastalara yapılıyor. Meme kanseri tarama programımız 40 yaşından 69 yaşına kadar son iki yıl içerisinde mamografi çekilmemiş hastalara yapılıyor. Serviks (rahim ağzı kanseri) taramamız için HPV alıyoruz ve 30-65 yaş arasındaki kadınlara beş yılda bir yaptığımız bir uygulama, bağırsak kanseri için de 50-69 yaş arası kadın ve erkeklere gaitada gizli kan bakıyoruz. Bunların hepsi bizi hastada risk var mı yok mu ona yönlendiriyor.

 

“Sadece smear alma işlemi burada yapılmıyor”

Bizim yaptığımız işlemler sonucunda hasta kanser tanısı almıyor. Burada bir risk değerlendirilmesi yapılıp eğer sonuçlar riskliyse ileri merkeze yönlendiriyoruz. Tunceli için ileri merkezimiz devlet hastanesi. Orada yapılan işlemlere göre de hastaların sevki sağlanır. Rahim ağzı kanseriyle ilgili insanların kafası karışıyor.  Smear ve HPV ayrı şeylerdir. Burada HPV alıyoruz onun için smear de bakıyoruz. Sadece smear alma işlemi burada yapılmıyor. HPV beş yılda bir yapılan o bölgede HPV cinsi virüs var mı yok mu bunu tespit eden bir işlemken smear ise, enfeksiyon tarayan bir işlem. Hastaların sonuçlarını Ankara’daki görüntüleme merkezine gönderiyoruz. Orada sonuçlar çıkıp bize rapor olarak geri geliyor. Riskli olan sonuçlarda hastaların kayıt yaparken vermiş oldukları iletişim bilgilerinden ulaşarak onları tekrar buraya çağırıyoruz. Gerekli bilgilendirme yapılıp ileri araştırma gerektiğini anlatıp onları devlet hastanesinde ya kadın doğuma ya da genel cerraha yönlendiriyoruz. Hastalarımızın işlemleri sonuçlanana kadar tedaviden vazgeçme durumu olmaması için hastalarımızla iletişimde olmaya çalışıyoruz. 

 

“Gelmekte zorlanan hastalar aile hekimleriyle iletişime geçsin”

Aile hekimlerimiz bu tarama programına uygun yaş aralığındaki her kadını arıyor. Aile hekimliklerine kaydolurken kendi verdikleri iletişim bilgileriyle onlara ulaşılıyor.

Vatandaşlar kendileri de gelebilir. Ekstra bir randevu almasına gerek yok. Ama gelmekte zorlanan hastalar, aile hekimleriyle iletişime geçtikleri zaman biz onları gidip alıyoruz.

 

“Kadınlarda meme kanseri erkeklerde akciğer kanseri yaygın”

Burada yaptığımız üç kanser taraması içerisinde ve Türkiye geneline göre, kadınlarda en yaygın kanser türü meme kanseridir. Erkeklerde akciğer kanseridir. Ama oranlarımız çok yüksek değil. Taramaya gelen kadınların birçoğu sağlıklı olduğunu öğrenip gidiyor. Tanı almış olanlar da erken tanı almış oluyor. Tunceli genelinde ise, kadın erkek ayrımı yapılmaksızın birinci sırada akciğer kanseri var. İl dışında tanı almış hastalar bu oranların içinde değil. Tunceli’de yaşadığı halde Elazığ’da tanı almışsa bu oranın içine girmiyor.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 12540
 Dün : 17525
 Toplam : 34460987
 Ip No : 3.226.122.74