Manşet 13.2.2018 08:52:21 530 defa okundu

Kamuda kart geçmiyor

Nakitsiz toplum, Türkiye’nin 2023 hedeflerinden ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) de bunun gerçek olması için çalışıyor. 2017 yılında kartlı ödemeler tarihte ilk kez nakdi geçti geçmesine ama halen daha kamuda kart geçmiyor.

Vergi, harç, sağlık ödemelerini yapmak için kamu kurum ve kuruluşlarına gittiğinizde nakit şart.

Türkiye’nin 2023 hedeflerinden biri ‘nakitsiz toplum’ Nakitsiz toplum elimizi paraya sürmeden tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz anlamına geliyor. Yani otobüste, takside, bakkalda, markette, pastanede, vapurda ve kamuda her harcamamızı ya kartla ya da temassız ödeme sistemleriyle yapabilelim. Öyle ki Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko’nun verdiği bilgilere göre, 2017 yılında ilk defa banka kartlarıyla yapılan alışveriş adedi nakit çekim adedini geride bıraktı. Artık her 3 kartlı ödemeden 1’inde banka kartı kullanılıyor. Bankalar ve özelde nakitsiz topluma gidiş hızlı.
Ancak kamuda aynı şeyi söylemek mümkün değil. Bankaların sunduğu hizmet sayesinde; vergi, harç, SGK ödemelerinizi internet üzerinden yapabiliyorsunuz ama iş vergi dairesine, SGK Müdürlüğüne geldiğinde değişiyor. Tek yanıt ‘kart geçmez’. Ödemelerinizi nakit yapmak zorundasınız. FinTech İstanbul Kurucu Ortağı Selim Yazıcı, kamu kurum ve kuruluşlarında banka ve kredi kartlarının kabulü yönünde atılacak adımın, fintechleri olumlu yönde etkileyeceğini hatta domino etkisi yaratacağını vurguladı.

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5966
 Dün : 10303
 Toplam : 26432457
 Ip No : 54.144.82.216