İlçe Haberleri 22.1.2020 20:29:14 1632 defa okundu

Kamer Genç Anıldı

4 yıl önce hayatını kaybeden Kamer Genç, doğduğu topraklarda anıldı.

Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı Ramazan Köyü’ndeki anmaya; eşi Sevim ve çocukları Seçil ile Seçkin, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Genel Başkan Yardımcıları Orhan Sarıbal, Veli Ağbaba, Grup Başkan Vekili Özgür Özel ile çok sayıda CHP’linin yanı sıra vatandaşlar da katıldı. Mezarına karanfil bırakılıp niyazların dağıtıldığı anma programı kapsamında cemevinde yemek ikramı da vardı. Uzun yıllar Tunceli’yi TBMM’de temsil eden Genç için yapılan konuşmalarda, sık sık cesaretine ve ülkesine bağlılığına atıfta bulunuldu.

 

 

“KAMER GENÇ’İ DEMOKRAT OLARAK ANIMSAYACAĞIZ”

Tuncelili siyasetçi Kamer Genç, memleketi Nazımiye’nin Ramazan Köyü’ndeki mezarı başında anıldı. Anmaya; Genç’in eşi Sevim, çocukları Seçil ve Seçkin’in yanı sıra, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal, Veli Ağbaba, Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılıç, Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Parti Meclis Üyesi Pınar Uzun, önceki dönem Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Nazımiye Kaymakamı Can Kazım Kuruca, Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek, CHP Tunceli İl Başkanı Mesut Coşkun, Hozat Belediye Başkanı Seyfi Geyik, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, Ovacık Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Dualarla başlayan anma töreninde, ilk olarak Nazımiye Belediye Başkanı Cafer Kırmızıçiçek konuştu. Kırmızıçiçek, “Değerli büyüğümüz, onurumuz, gururumuz Kamer Genç’i büyük bir özlemle anıyoruz. İlkelerinden asla taviz vermeyen, onurlu ve dürüst insan olan Kamer Genç’i Cumhuriyet’e aşık, büyük bir vatansever ve demokrat olarak anımsayacağız.” dedi.  

 

“ONU YAKİNEN TANIMAKTAN ONUR DUYUYORUM”

24. Dönem Muğla Milletvekili Nurettin Demir; “Kamer ile mecliste yan yana durmuş olmaktan, onun feyzinden, onun muhalefet anlayışından, milyonların mecliste sözcüsü olmasından ve onu yakinen tanımaktan büyük onur ve gurur duydum. Rahmetle saygıyla anıyorum.”  

 

“O BİZİM YOLUMUZU AYDINLATAN IŞIK”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse: “Adını altın harflerle yazdıran çok değerli milletvekilimiz, Kamer Abimiz. O bizim yolumuzu aydınlatan ışık, ışığı var olsun, mekanı cennet olsun.”

 

“İNSAN DOĞDUĞU YERE BENZER”

Parti Meclisi Üyesi Pınar Uzun: “Değerli büyüğümüz Kamer Genç’i anmak için buradayız. Kamer Genç, mezar taşında da yazdığı gibi ‘insan doğduğu yere benzer’ deyiminin vücut bulmuş halidir. Her zaman kendi doğrularını kendisi yaratan ve asla doğrulardan vazgeçmeyen şahsına münhasır kişiliği olan bir siyasetçiydi. Onun yeri hiçbir zaman değişmeyecek olan kalbimiz ve aklımızda. Kamer Genç’in anısı önünde saygıyla eğiliyorum.”

 

“İNANDIKLARINI SAVUNMAKTAN ÇEKİNMEZDİ”

Nazımiye Kaymakamı Can Kazım Kuruca;  “Kamer Bey ile ilgili iki hususun altını çizmekte fayda var. Birincisi zaman neyi gerektirirse gerektirsin, doğru bildiklerini, inandıklarını savunmaktan çekinmeyen, prensiplerini her yerde açıkça söyleyen bir milletvekili profili görüyoruz. 12 Eylülün cuntacılarına karşı,  PKK gibi eli kanlı terör örgütlerine karşı, FETÖ gibi örgütlere karşı, açık bir şekilde duruş sergilemekten kaçınmayan bir milletvekili görüyoruz. Bağrından çıkmış coğrafyasının insanlarının gönlüne dokunan, onlarla el ele olan, onların acısını kendi acısı bilen, sevinçleriyle sevinen bir insan. Ölümünün 4. yılında toplanan bu kalabalığı bunun bir tezahürü olarak değerlendiriyorum.”

 

“82 ANAYASASINA TEK BAŞINA RET VEREN BİR SİYASETÇİYDİ”

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu; “Kamer Bey, bizim medarı iftiharımız olan bir politikacıydı. Onun boşluğunu doldurmak kolay değil. Demokrasiye, insan haklarına, yoksulun her zaman yanında yer alan ve 82 Anayasasına tek başına cesaretle ret veren bir siyasetçiydi. İnandığı uğurda her zaman savaş vermiştir. Hasta yatağında bile kendi insanını, kendi toplumunu düşünmüştür.”

 

“SAYGIYLA ANIYORUM”

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç: “Kamer Genç’in huzurunda bulunmak onur verici. Onu saygıyla anıyorum.”

 

“ÖRNEK OLAN BİR SİYASETÇİYDİ”

27. Dönem CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel: “Kamer Ağabeyimiz burada bizleri buluşturdu. Bizlere örnek olan bir siyasetçiydi. Onun demokrasi mücadelesi, insan halkları ve Cumhuriyetin ilkelerine sahip çıkışı bizim için çok değerliydi. Bizler de Kamer Ağabeyin izinden gideceğiz ve en az onun kadar Cumhuriyet’e sahip çıkacağız. Onun aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, Allahtan rahmet diliyorum.”

 

“MASUM İNSANLARIN MAĞDURİYETİNİ MECLİSTE GÜNDEME GETİRDİ”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “Kamer Ağabeyimden sonra Tunceli’de ilk milletvekilliği bana nasip oldu. Milletvekilliğim sırasında 63 ili ziyaret ettim. Gittiğim her ilde aynı tablo vardı. Kamer Genç’in bir marka değeri olduğunu gördüm. Bir ürünü marka değeri yapmak kolaydır. Fakat kendini, bir siyasetçiyi marka değeri yapmak kolay değildir. Kamer Ağabeyim gerçekten bunu başaran nadir siyasetçidir. Ben Kamer Ağabeyimin bu çizgisini Tunceli milletvekilliğimde de Elazığ milletvekilliğimde de devam ettirmeye çalışıyorum. Ödün vermediği ilkeleri vardı. Devlet geleneklerine ve liyakatine sahip çıkan bir geleneği vardı. Aynı zamanda, Cumhuriyetin temel değerlerine sahip çıkan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden asla taviz vermeyen bir siyasetçiydi. Terör örgütlerine bu coğrafyada yüreklice direndi ve yıllarca buradaki masum insanların mağduriyetlerini mecliste gündeme getirdi. Öldüğü zaman, beni Türk Bayrağı ile defnedin demesi, aslında Tunceli halkının Cumhuriyetine, devletine ve milletine bağlılığının bir göstergesidir. Kendisine Allahtan rahmet, yakınlarını da başsağlığı diliyorum.”

 

“APE KAMER”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal: “Ape Kamer, senden ve bu topluluktan gökyüzüne kocaman bir selam olsun. Özünden, dinamizminden, yüreğinden hiç bir şey kaybetmedin. Pir Sultan Abdal, ‘En büyük kitap insandır. Onu okursanız her şey orada yazar.’ dediğinde, tam da Kamer Genç’i tarif ediyor. Bu özdeyişin tam da yanı başındayız. Aslında özünü bu topraklardan alıp Ankara’ya gittiğinde, demokrasi, direniş, aydınlık ve gelecek adına bu ülkenin çocuklarına kol kanat geren, yoksulluğu her noktada dile getiren, mazlum toplumların yanında olan ve en önemlisi de adaletin ekmek ve su kadar gerekli olduğunu, adalet olmadan demokrasinin olmayacağını savunan biriydi. O büyük elini saygıyla öptüğümüz yürekli insanın yanı başında onu tekrar özlemle, sevgiyle anıyor, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.”

 

“KAMER AĞABEYİM DERSİM’Dİ”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba; “4 yıl önce yine bir karlı Tunceli gününde ellerimizle Kamer Ağabeyimi toprağa vermiştik. Bugün de onu anmak için buradayız. Öncelikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun selam ve saygılarını iletiyorum. Kamer Ağabeyim Dersim’di, Anadolu’ydu ve Cumhuriyetti. Bizim için bu coğrafyada umut olan bir isimdi. Hiçbir zaman haksızlığa boyun eğmedi her zaman mazlumun ve haklının yanında yer aldı. Doğru bildiklerini her zaman dile getiren biriydi. Bu topraklarda yaşayan sağcısı, solcusu herkes Kamer Ağabeyi çok arıyor. O Cumhuriyetçi ve Atatürkçüydü. Cemaatlerin Türkiye için çok tehlikeli olduğunu savunan birisiydi ve maalesef bu günlerde çok haklı olduğunu görüyoruz. Kamer Ağabeyimi rahmet ve minnetle anıyorum.”  

 

“O BİZİM USTAMIZ, BİZLER ONUN ÇIRAKLARIYIZ”

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel: “Bizler burada partimizin 139 milletvekili adına ve Türkiye’nin 80 ilindeki tüm Cumhuriyet Halk Partisi Ailesi adına bir kez daha büyüğümüz, örnek aldığımız, onu bir kez daha anmak üzere toplandık. O bizim ustamız, bizler onun çıraklarıyız. Bugün Cumhuriyet Halk Partisi grubu olarak biz bir santim eğilmiyor, bir adım geri gitmiyor, bir kelime eksik söylemiyorsak, bunda Kamer Ağabeyimin en zor şartlarda doğruyu söyleyip, doğru bildiğini son kelimesine kadar anlatmasının etkisi var. Çelik gibi bir iradesi, sert bir kabuğu içinde de çok yumuşak bir yüreği vardı. Onunla dostluk edebilmiş olmaktan, ondan bir şeyler öğrenebilmiş olmaktan her zaman büyük onur duydum. Kamer Genç’in Türkiye siyasetine vurduğu damga azımsanacak gibi değildir. 1980 sonrası tek başına ret oyu kullanan önemli bir siyasetçiydi. Onu özlemeye devam edeceğiz. CHP Ailesi ile Genç Ailesi hep iç içedir. Kendisini minnet ve saygıyla anıyoruz.”

 

“EŞİM İYİ BİR AİLE REİSİ VE ÜLKESİNİ SEVEN BİRİYDİ”

Sevim Genç: “Bu soğuk kış gününde burada bulunduğunuz için hepinize çok teşekkür ederim. Burada olmanız inanın ki benim için büyük gurur ve onur. Eşim iyi bir aile reisi, iyi bir baba ve ülkesini çok seven, bilhassa Tunceli’yi hep dile getiren birisiydi. Korkusuzca ve  cesaretle olayların üzerine giderdi. Zaman zaman korkuyla yaşadım. Doğru bildiklerinden asla vazgeçmedi. Onu saygı ve rahmetle anıyorum.”

 

“KAMER’İ ÖVMEK BANA DÜŞMEZ”

Kardeşi İmam Genç: “Kardeşi olarak Kamer’i övmek bana düşmez. Bana düşen buraya kadar her yıl gelen tüm vatandaşlarımıza saygılarımı sunmaktır.”

Konuşmaların ardından Kamer Genç’in mezarına karanfiller bırakılırken, misafirlere niyaz dağıtıldı. Nazımiye Pir Kureyş Baba Cemevi’nde Genç’in anısına yemek de verildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1314
 Dün : 23634
 Toplam : 34518960
 Ip No : 3.94.202.172