Manşet 8.7.2018 22:30:00 110805 defa okundu

Kadın dediğin…!

Bu yazıda ideal kadını tarif ediyorum. Kalemi kağıdı hazırlayın beyler, not alın, evirin-çevirin sonrada gidip böyle bir kadın bulun da evlenin...Hüsniye KARAKOYUN Yazdı...

 

Bu yazıda ideal kadını tarif ediyorum. Kalemi kağıdı hazırlayın beyler, not alın, evirin-çevirin sonrada gidip böyle bir kadın bulun da evlenin. Hani evlilik mevsimi de açıldı ya, kolaylık olsun. Zaten evren sizin rahatınıza hizmet için kurgulanmış. Gelsin keyif saati…

***

Bu yıl bahar biraz uzun sürdü. Yağdı-durdu, esti-gürledi, bazen sel ülkenin başkentinde aldı insanları ve araçları sürükledi, araçların üzerine çıkıp oradan imdat çığlığı attırdı. Derken, evlenmek için mevsim bir parça geciktirdiyse de bu kararı alacakları, zaten çevrenize baktığınızda evlilik tam gaz, koşar adım gidilen, sonra da geri dönerken papucu  dahi aldırmadan, kurtulayım yeter dedirten bir şey olduğundan, azıcık gecikmesi zarar değil.

Ben nerden mi biliyorum? Elbette çevremdeki evlilerden…Çevre dediysem, en uzak çevreden başlayabilirsiniz. Tatil beldelerinde birbirinin gırtlağına sarılacakmış hissiyle kahvaltı eden çiftleşmiş ama çift olamamışları siz de görmüşsünüzdür…?

Tabi bunu yazdım diye siz kararınızdan vazgeçmeyin. Nihayetinde uzun metrajlı bir bekar olarak, evliliğe çatmam olağan değil mi…:))

***

Siz kalem kağıt elde beklerken, farkettim ki henüz ideal kadını tarif etmedim.

*Kadın dediğin, Can Yücel’in dediği gibi gündüz hanımefendi, gece erkeğini alıp bulutların arasında dolaştıracak kadar hafif meşrep olmalı.

*Kadın dediğin, erkeğe besili buzağı gibi akşam yedirip gece de haliyle aşırı yemeğin etkisi ve aşırı kilosuyla horlarken, onu uyandırmadan masaj yaparak derin uykusuna katkı sunmalı.

*Kadın dediğin, akşam ayak masajı, gece sırt masajı, sabah uyanma masajı yapmalı.

* Kadın dediğin, dağda minder, baloda endamıyla herkesi fetheden olmalı ancak buna rağmen yanındaki tosuncuktan başkasını gözü görmemeli.

*Kadın dediğin, eve aş da getirmeli, ütü, bulaşık, çamaşır, yemek-içmek, yatakta kahvaltı, ağlatmadığı çocuğuyla erkeğini mutlu edebilmeli.

*Kadın dediğin, hem kendisinin fren tutmayan çeneli annesini hem de erkeğinin annesini hep gülümseyerek dinlemeli…

***

Vesselam kadın dediğin afeti devran, endamı muhteşem, elleri bakımlı, ayakları nasırsız, kaşı keman, dişleri inci, gerdan kırmayı bilen ama onu kırarken erkeğine çevresindekilerin kemiğini kırdırmayan olmalı.

Yatakta fettan, gündüz milletin arasında hanımefendilikte namı yürüyen olmalı…

***

Biliyorum ki eksik kaldım beyler, bağışlayın.

Daha ideal şeyler de mevcut, Can Yücel’in, Nazım Hikmet’in, babanızın, ananızın, onun-bunun…demem o ki bir çok kadın tarifini harmanlayıp en idealini bekleyin.

Muhtemelen sadece beklersiniz…

Zira, ütopik düşlerinize uygun kadını üretmedi bu bilim insanları. Şişme kadın, robot kadın üretti de bir tek ideal kadını yaratmadı. Mesela; tuşuna basıldığında gece yatak moduna, gündüz hanımlık moduna geçebilen, afeti devran da olabilen, endamıyla-hanımlığıyla ortalığı yıkan da…Öyle işte. Çokça modu olan.

Her güçlü erkeğin arkasında mutlaka bir kadın var denilir ya hani, bilim insanları bu nedenle bu ideal kadına el atamıyor. Düşünün, hangi kadın sırtından iteklediği erkeğine ideal kadını yarattırır. Arkaya geçmek de bir yere kadar. Erkeğe arkadan destek verip kendisi bir türlü “Bir kere de sen beni destekle” demeyen kadın, o kadar da safiyane davranamaz.

İşte bu nedenle siz erkeklerin eziyeti sürüyor ve “Kadın dediğin…” diye başlayan cümlelerle sıraladığınız o kadını bulamıyorsunuz.

Niye…?

Çünkü arkayı sağlama almamışsınız…Orda bir kadın olduğu sürece yaptırır mı sana o kadını…?

***

Kadınlık ve beklentiler iyi de, bu kadın tökezlediğinde yahut hemcinsleriniz tarafından alçakça saldırılara maruz kaldığında bir gün adamlığı denemiyorsunuz ya işte orada, o endamlı yürüyen, afeti devran beklentisi de yerle yeknesan oluyor.

Bir kere olsun, kadını yüceltmeyen erkek, anne-kızkardeş destekli hemcins vurgununda, olası tüm çaresizliğinde ideal kadın beklentisi çözümsüz kalıyor.

Son zamanlarda evlilik ve Tunceli EMEK Gazetesi’nin baskı tesislerinde davetiye çeşitleri satıldığından tanık olduğum ideal kadın tiplemesi, “Kadın dediğin…ile başlayan çaresizliklerde, karşı cepheye geçince bakıyorum ki, düğün-dernek için yollara düşüp hazırlık yapan kadın da mutsuz. Sanki, toplumsal kabul gören bir ritüeli yerine getirmek ve “Evde kalmışlık” cenderesinden sıyrılmak için, denize düşerken yılandan medet umar gibi…

Mehmet Tüzün Hocamız da son yazdığı yazıda kadından ve Tunceli yöresinde kadına yüklenen geçmiş misyonlar ile günümüze atıfta bulunmuş.

Oysa bilmelisiniz ki, kadını arsız-edepsiz-ahlaksız-karaktersiz oğlanlara yem ettiğiniz sürece, onları böylelerinin düşük kişiliksizliklerinden korumadığınız sürece, eldeki kadından beklentiniz hep boşa çıkacaktır. Zira bunlar kadın, makinesel bir üretim değil. Bu nedenle şirretlikleriniz bir süre sonra onu da bozduğunda, fabrika ayarlarına da döndüremezsiniz. Bu nedenle erkek dediğin, insanı yüceltmeyi bilen ve kendisi bir şeyler beklerken, beklentileri de karşılayandır…

Hüsniye KARAKOYUN

Tunceli EMEK Gazetesi

tunceliemek@yahoo.com

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7040
 Dün : 17349
 Toplam : 38355083
 Ip No : 3.226.245.48