Spor 10.8.2018 09:45:53 3185 defa okundu

Kadın Yaşam Merkezi’nden spor aktiviteleri

Tunceli Belediyesi bünyesinde kurulan Kadın Yaşam Merkezi’ni ziyaret ettik. Merkezde iki seans halinde spor aktiviteleri olduğunu aktaran spor merkezinin eğitmeni Duygu Barut Turan, yaptıkları çalışmaların yanısıra, spora karar vereceklerin dikkat etmesi gerekenleri de açıkladı.

Bir Nefes Spor…

 

Tunceli Belediyesi’nin Kadın Yaşam Merkezi adıyla hizmet veren biriminin bünyesinde açılan spor merkezini ziyaret ettik. Daha çok ev kadınlarının spor yapması amacıyla faaliyete geçirilen merkezde, çalışan kadınların da zaman zaman hizmet aldığı belirtildi. Spor Eğitmeni Duygu Barut Turan, Tunceli EMEK Gazetesine yaptığı açıklamada, spora karar vereceklere çeşitli uyarılarda da bulundu. Bilinçsiz ve sürekli yapılmayan spor sonrası yaşanacak olumsuzluklara dikkat çeken Duygu Öğretmen,  yüksek lisansı olan ve bir çocuk annesi, beden eğitimi mezunu eğitmenlerden.

 

Tunceli EMEK Gazetesi’ne konuşan eğitmen Duygu Barut Turan, şu ifadelere yer verdi:

“Evli 1 çocuk annesiyim. Bebeğim 9 aylık. Beden eğitimi öğretmeniyim ve yüksek lisans yaptım. 7 yaşımdan itibaren sporla ilgilenmeye başladım. Burada eğitmen olarak görev yapmaktayım.

 

Sabah 10.00, öğleden sonra 14.00 olmak üzere 2 seansımız var. Kayıt yaptırırken kursiyerlerimizden kimlik fotokopisi ve sağlık raporu istiyoruz. Sağlık raporu istememizin nedeni, kursiyerlerimizin yaşının yüksek olması ve herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamak. Biz burada her yaşa hitap ediyoruz. Özellikle çalışmayan kadınlar için açıldı. Çünkü; ev kadınlarının kendine ayıracak vakti olmuyor ya da maddi durumları böyle bir şeye imkân vermiyor. Onların nefes almaları ve kendine zaman ayırdıkları bir yer burası. Ücretsiz olması ise talebin artmasını sağlıyor ve gelen kursiyerlerimiz gerçekten çok azimli.

 

Seanslarımızda step, aerobik ile başlayıp ısınıyoruz daha sonra platesle devam ediyoruz.  1 saatlik plates bittikten sonra açma-germe hareketlerine devam ediyoruz. Bunu yapmamızın sebebi, her hangi bir sakatlanmaya sebebiyet vermemek. Devam etmek isteyenler aletleri kullanıyor, devam etmek istemeyen ise duş alıp çıkabiliyor.

 

Kursiyer sayımız şu an 65. Fakat bunu yaz mevsiminin çok sıcak olmasına bağlıyoruz. Sayının artacağını düşünüyoruz. Yöre insanı sporu ve kendine vakit ayırmayı seviyor. Hangi yaşta olursa olsun engel tanımadan spor yapıyorlar.

 

Kursiyerlerin gelme süresi yok fakat kışın kişi sayısı arttıkça hiç gelemeyen kişilere öncelik tanımak istiyoruz. Herkesin talebine karşılık vermeye çalışıyoruz. Ben sporu herkese öneriyorum.

Gelen kursiyerlerime kilo vermek için bazı uyarılarda bulunuyorum. Çünkü sadece sporla kilo verilmiyor. Beslenme şekli de çok önemli. Spora başlarken iki kere düşünmeli. Nedeni ise, sporu bıraktığı an daha çok kilo alınabiliyor. Sürekli devam edilecekse başlanmalıdır diğer şekilde tavsiye etmiyorum. Çünkü; spor nankör bir şey. Başladıkları zaman bir diyetisyene yönlendiriyoruz. Sağlıklı Yaşam Merkezinde diyetisyenimiz ücretsiz hizmet veriyor. Orada vücut değerlerine bakılıyor.

 

Çalışan kadınlar tarafından da talep çok geliyor. 2 İŞKUR elemanı çalıştırıyoruz onlar 17.00’de çıkıyor ben de süt iznim olduğu için 16.00’ya kadar buradayım. Çalışan kadınlar  geldikleri zaman geri çevirmiyoruz. Çalışmadıkları zamanlarda seanslarımıza katılabiliyorlar.

 

Kursiyerlerimizle aramızda çok iyi bir uyum var. Beni gördükleri zaman mutlu olduklarını söylüyorlar. Ben de onlarla mutluyum. Onlarla güzel burası. Kendi memleketim için çalışmaya devam edeceğim. Mesleğimi daha fazla geliştirmek istiyorum ki kursiyerlerime daha iyi bir eğitim verebileyim.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6839
 Dün : 16118
 Toplam : 26043311
 Ip No : 54.224.56.126