Kadın & Sağlık 7.1.2021 21:02:15 566 defa okundu

    Kadın Olmak...

Aleyna ATAŞ Yazdı...

Kabuk bağlamayan yaramızdır kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri ve çocuk istismarı. Zordur kadın olmak. Zordur çocuk olmak. Zordur birey olmak. Zordur her gün öldürülme korkusuyla yaşamak. Bütün bunlar sistem politikalarının birer sonucudur. Erkek egemen sistemin doğurduğu sonuçlardır bunlar.

Yarının kurbanı ben olmak istemiyorum. Ailem, tabutuma beyaz gelinlik örtüp sarılsın ağlasın istemiyorum. Haberlerde üç beş dakika görünüp arkamdan ah vah ettiren bir cinayete kurban gitmek istemiyorum.  Arkamdan ağıtlar yükselsin istemiyorum. Hayatımda yaşayacağım anlar, güleceğim zamanlar, okuyacağım kitaplar, gezeceğim yerler, yazacağım şiirler çalınsın istemiyorum. Annemin yüreğine evlat acısı düşsün istemiyorum. Babamın acıdan kahrolmasını istemiyorum. Kız kardeşim ablasız büyüsün istemiyorum. Biri bana zarar verecek mi diye düşünmek istemiyorum. Kısa giyindiğim zaman laf atarlar mı diye düşünmek istemiyorum. Kahkaha attığım zaman hakaret ederler mi diye düşünmek istemiyorum.  Yahu ben katledilmek istemiyorum, anlamıyor musunuz?

Ben bir kadınım, unuttuysanız hatırlayın.  Ben, bir kadınım, cinsel obje değilim. Ben, sizin iğrenç zihinleriniz altında ezilmeyi hak etmeyenim. Ben bir kadınım, her gün öldürülme korkusuyla yaşayanım. Ben bir babanın prensesiyim. Ben, bir annenin gözünden sakındığı evladıyım. Ben bir kadınım, seni rahminden taşıyıp sana can verenim. Ben; senin annen, eşin, kızın, kardeşin, senin hayattaki varlığınım. Ben bir kadınım, et parçası değilim. Ben, yenik tırnakları ve yaralı diz kapaklarıyla hayata incindiği yerden baş kaldıran bir kadınım. Ben, bir kadının dilindeki o acı zılgıtım. Ben kadınım, kadın! Mini etek giydiği için tecavüze uğrayan bir kadınım. Gece dışarı çıktığı için darp edilen bir kadınım. Sevgilisinden, eşinden ayrıldığı için öldürülen bir kadınım. Ben, katledilen tüm kadınların sesiyim!

Türkiye'de kadın olmak demek, sokağa çıktığın andan itibaren tacizlerle boğuşmak demek. Hadi sokakta kaçacak bir yerin var. Ancak toplu taşıma araçlarında böyle bir şansın yok. Herhangi birisi sizi taciz ettiğinde araçtaki diğer kişilerin size destek çıkacağının garantisi yok.

Burası böyle bir ülke işte.

Şikâyet edecek olsanız dahi neredeyse eminsiniz ki cezasızlıkla sonuçlanacak ve üstüne üstlük toplumdaki cahil insanlarla uğraşıp kendinizi kanıtlamaya çalışacaksınız. Yargılamayı çok seven o topluma kendinizi sakın ama sakın anlatmaya kalkışmayın. Çünkü her ne yaşamış olursanız olun suçlu yine siz olacaksınız. Kimse sizi ve neler yaşadığınızı, nasıl bir travmanın eşiğinde olduğunuzu sormayacak.

Sadece ön yargıları ile sizin hayatınızı bitirmeye çalışacaklar.

Otobüste kadın tekmeleyen adamı, kadının boynunda sigara söndüren herifi, çok seviyorum diyerek indirim uygulayan kişiyi serbest bırakmadı mı bu sistem?

Bu ülkede kadınların hemen hepsi biliyorlar ki, yalnızlar.

Kadınların yanında olanlar sadece diğer kadınlar.

Kadın kadınayız biz bu hayatta.

Size bir şey anlatmak istiyorum. Şöyle buyurulur ki; taciz, tecavüz, istismar ve şiddet bizlerin kaderi  değildir. O çaresiz anlarda attığımız çığlıklara sessiz kalanlar var ya, hah işte onlar en büyük suçlulardır. Onlar; Kur’anda, İncil’de, Tevrat’ta geçmezler. Onlar, birer katildirler. Biz kadınların ve çocukların acımasız katilleridir onlar. Neden-sonuç ilişkisi içinde gidip gelenlerdir. Beyler, bunu bizlere neden yaptınız? Neden hayatımızı bizlere zehir ettiniz? Neden bizlerden yaşamımızı çaldınız? Sizler, Tanrı’nın günah bekçilerisiniz. Cehennemi dondurmak için gelenler, kıyamet için gelenler. Cennetin kapısında bekleyenlerden şöyle buyurulur: Kadınlar, Tanrı’nın parçalarıdır. Kadınlar, sizi rahminde taşıyıp size can verenlerdir. Kadınlar, yarınların aydınlığıdır. Unuttuysanız hatırlayın!

Ben bir kadınım, cinsel obje değilim. Ben bir kadınım, çöp değilim. Ben bir kadınım, ceset değilim. Ben bir kadınım, şiddet görmeyi hak etmeyenim. Ben bir kadınım, kötü zihinleriniz altında ezilmeyenim. Ben bir kadınım, ölüme mahkûm edilmeyenim. Ben bir kadınım, kadın.

Saçlarını her savurduğunda özgürlük naraları duyulan kadınların çığlıklarını duyduk. Emektar elleriyle dokunduğu her yeri güzelleştiren kadınların hayallerini kirlettiniz siz. Masum hayalleri olan çocuklara iğrenç ellerinizi uzattınız. Uzak durun kadınlardan, çocuklardan ve temiz yürekli insanlardan.

Mecaz Kadın ve Omnia Kuyusu adlı kitapların Yazarı 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 720
 Dün : 10146
 Toplam : 41204030
 Ip No : 18.215.185.97