Kadın & Sağlık 6.4.2021 15:17:34 272 defa okundu

KCDP’den dev şikâyet dilekçesi: Yüzlerce kadın hayatta olabilirdi

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSAYDI BUGÜN YÜZLERCE KADIN HAYATTA OLABİLİRDİ”

İstanbul Zincirlikuyu’da bir binaya astıkları dev şikayet dilekçesi ile kadın cinayetlerine dikkat çeken Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto etti.

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanlığı kararı ile feshedilmesini protesto için Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), İstanbul Zincirlikuyu metrobüs durağı yakınındaki bir binanın üzerine “Ölmek İstemiyorum” yazılı dev bir şikayet dilekçesi astı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan platform, “Bir kadının ‘Ölmek istemiyorum’ diyerek verdiği yaşam mücadelesinin sadece bir örneği. Kadınlar yaşamak için defalarca dilekçe vermek zorunda kalmasın diye İstanbul Sözleşmesi’ni uygulayacağız” paylaşımında bulundu.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSAYDI BUGÜN YÜZLERCE KADIN HAYATTA OLABİLİRDİ”

Konuya dair platform tarafından yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

“Bu dilekçenin sahibi kadın gibi her gün onlarca, binlerce kadın bu dilekçeleri veriyor. Hayatta kalabilmek, şiddetten uzak yaşamak için karakollarda, adliyelerde mücadele ediyoruz. Şikayetler dikkate alınmadığında kadınlar olarak sistematik şiddete maruz kalıyoruz. Bu nedenle de bu devasa dilekçe örneğini herkesin görmesini istedik. İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar için ne kadar hayati olduğunu bir kez daha göstermek istedik. Arzu Aygün’ün 9, Tuba Arslan’ın 23, Nahide Opuz’un 36, Sevtap Şahin’in tam 60 kez resmi makamlara başvurmasına rağmen, koruma talepleri dikkate alınmadı ve şikayetçi oldukları erkekler tarafından öldürüldüler. Bu şikayetler dikkate alınsaydı, İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün yüzlerce kadının hayatta olabilirdi.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7981
 Dün : 16244
 Toplam : 42327144
 Ip No : 44.192.27.11