Kadın & Sağlık 3.6.2021 19:43:20 2078 defa okundu

KCDP, Mayıs ayı katledilen kadın raporunu paylaştı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Mayıs ayında katledilen kadınların bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda; 17 kadının katledildiği, 20 kadının da şüpheli şekilde ölü bulunduğu aktarıldı.

KADIN KATLİAMI

KCDP Mayıs ayı raporuna göre, 17 kadın katledildi, 20 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu. Katledilen 17 kadından 10’unun hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemezken, 7’si kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü.

Rapora göre, 17 kadının 2’si oğlu, 1’i tanıdığı, 1’i babası, 7’si evli, 3’ü boşandığı, 1’i birlikte olduğu, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildi. 1 kadının ise faille olan yakınlığı tespit edilemedi. Katledilen kadınların 10’u evinde, 2’si sokak ortasında, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde katledilirken, 3 kadının öldürüldüğü yer belirlenemedi. Mayısta kadınların yüzde 59’u evlerinde öldürüldü.

Raporda kadına yönelik şiddet ve katliamlara dair şunlar ifade edildi:

“Öldürülen kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 13407
 Dün : 18615
 Toplam : 45536077
 Ip No : 3.239.58.199