Eğitim 18.10.2020 16:21:50 3269 defa okundu

İşte Tunceli’de koronada son durum

Tunceli'nin koronada son durumunu merak ediyor musunuz? İşte bu haberde... Okuyun, sonra sitedeki reklamları tıklayın...:)) Yetinmediniz; reklam verin, abone olun...Nereye mi? Youtube'da Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalımıza. Zaten "beleş"...Parasız abone oluyorsunuz. Sosyal medyadaki sayfalarımızdan takibe başlayın. Kimin için yazıyoruz bu haberleri...Sorarız size: kimin için?

 

Bakan Tunceli’ye de dikkat çekti ve Sağlık Müdürleriyle online toplantı yaptı. Bakan Koca Tunceli'de yatak doluluk oranı yüzde 25, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 35, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 33.” açıklaması yaptı.

 

Bakan Koca, Tunceli, Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Erzincan, Iğdır, Kars İl Sağlık Müdürleri ile görüştü

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 60 yaş üstündekilerin yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalanma oranlarında Tunceli’nin de aralarında olduğu Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Erzincan, Iğdır, Kars’ta olumsuz bir tablo gördüklerini belirterek, "Erzurum'da 60 yaş üstü vatandaşlarımızın nüfusa oranı yüzde 12. Oysa aynı yaş grubundan koronavirüse yakalananların oranı yüzde 24. yani tam iki katı." dedi.

Bakan Koca, Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Erzincan, Iğdır, Kars ve Tunceli İl Sağlık Müdürleri, başhekimler ve saha koordinatörleriyle, Erzurum Şehir Hastanesinde yaptığı değerlendirme toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi. Koca, söz konusu kentlerdeki yatak, yoğun bakım ve solunum cihazı doluluk oranlarında düşüşler yaşandığını söyledi. Rehavete kapılmadan mücadelenin devam etmesi gerektiğini dile getiren Koca, şöyle konuştu:

"Erzurum'da erişkin yatak doluluk oranı yüzde 25, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 42, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 27. Erzurum bu anlamda Türkiye ortalamasının oldukça altında kalıyor. Ağrı'da son bir haftada vaka sayılarında önceki aya göre yüzde 75 oranında, Bingöl'de ise yarı yarıya düşüşlerimiz mevcut. Ağrı'da yatak doluluk oranı yüzde 54, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 76, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 27. Bingöl'de yatak doluluk oranı yüzde 27, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 62, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 53. Ardahan'da son dönemde geçen aya göre yarı yarıya azalma yaşandı ancak son iki günde az da olsa bir artış görüyoruz. Gerekli tedbirleri hızla hayata geçireceğiz. Ardahan'da erişkin yatak doluluk oranı yüzde 53, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 73."

 

"Rehavete kapılmadan mücadelenin devam etmesi gerektiğini belirtmek istiyorum"

Koca, Erzincan'da önceki aya göre iyileşme olduğunu, bunun memnuniyet verdiğini ifade etti. Eylül ayında Erzincan'ın sıkıntılı günler geçirdiğini, fakat son günlerde ise vaka düşüş oranında memnuniyet duyulan bir il olduğunu belirten Koca, şunları kaydetti:

"Vaka sayımız yüzde 65 oranında düştü yani 3'te 1'e inmiş oldu. Erzincan'da yatak doluluk oranı yüzde 47, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 63, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 39. Iğdır'da vaka sayılarında yarı yarıya düşüşten söz ediyoruz. Yatak doluluk oranı yüzde 50, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 59, solunum cihaz doluluk oranı ise yüzde 50. Kars'ta yine vaka sayısında geçen aya göre yüzde 25, Tunceli'de ise yüzde 40 azalma görüyoruz. Kars'ta yatak doluluk oranı yüzde 38, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 45, solunum cihazı doluluk oranı ise yüzde 12. Tunceli'de yatak doluluk oranı yüzde 25, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 35, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 33. Bu anlamda değerlendirme yaptığımız illerin tümünde vaka sayılarında azalma olduğunu ancak rehavete kapılmadan mücadelenin devam etmesi gerektiğini belirtmek istiyorum."Yaşlı vatandaşları korumak gerektiğini vurgulayan Koca, şöyle devam etti: "Bu 8 ilimize önemli bir uyarı yapmak istiyorum. Bizim için son derece önemli bir gösterge olan 60 yaş üstünün hastalığa yakalanma oranlarında ne yazık ki bu illerimizde olumsuz bir tablo görüyoruz. Erzurum'da 60 yaş üstü vatandaşlarımızın nüfusa oranı yüzde 12. Oysa aynı yaş grubundan koronavirüse yakalananların oranı yüzde 24 yani tam iki katı. Bu oranlar büyüklerimizi koruyamadığımızın ve onları risk altında bıraktığımızın göstergesi. Erzincan, Tunceli ve Ardahan'da bu oran bir buçuk kat. Kars ve Iğdır'da iki kat, Ağrı ve Bingöl'de ise 3 kat olduğunu görüyoruz. Bu rakamlar bölgedeki tüm büyüklerimizi daha iyi korumamız gerektiğini söylüyor."

Koca, koronavirüs salgınında filyasyon ekiplerinin önemli bir rol üstlendiğine işaret etti. Salgınla mücadelede önemli silahın filyasyon ekibinin olduğuna dikkati çeken Koca, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu ekiplerimizin çalışmaları sayesinde şüpheli temasları tespit ediyor, evlerinde izole ediyor hastaların takibini yapıyor, ilaçlarını evlerine kadar teslim ediyoruz. Erzurum'da son bir ayda filyasyon ekip sayımızı 248'e çıkardık. Ağrı'da bu sayı 70, Ardahan'da 40, Bingöl'de 63, filyasyon ekibi sahada görev yapıyor. Erzincan'da filyasyon ekip sayımız 60, Iğdır'da 30, Kars'ta 72, Tunceli'de ise 40. Her filyasyon ekibimiz 3 kişiden oluşmakta. Son dönemde bu illerimizde yaşadığımız vaka sayılarındaki düşüşte filyasyon ekiplerimizin canla başla çalışmasının büyük katkısı var. 24 saat çalışan bu kahramanlarımızın işlerini kolaylaştırmak elimizde. Bu vesileyle yurt genelinde gece gündüz hizmet veren 12 bini aşkın filyasyon ekibimizdeki toplam 36 bin personelimize teşekkürü borç biliyorum.

 

Türkiye'de son 24 saatte 1812 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 73 kişi yaşamını yitirdi.

Türkiye'de son 24 saatte 1812 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 73 kişi yaşamını yitirdi. Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı. Güncel verilere göre, son 24 saatte 117 bin 5 Kovid-19 testi yapıldı, 1812 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 73 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, 1419 kişi iyileşti. Böylece Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 301 bin 98'e çıktı. Toplam test sayısı 12 milyon 194 bin 778'e ulaştı. Hasta sayısı 343 bin 955, vefat sayısı 9 bin 153, ağır hasta sayısı 1445, aktif hasta sayısı 33 bin 704 oldu. Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 5,9, yatak doluluk oranı yüzde 48,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65,4, ventilatör doluluk oranı yüzde 32,7, ortalama temaslı tespit süresi 7,6 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,4 olarak kayıtlara geçti. "Tedbirlere eksiksiz uymalıyız" Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti: "Bugün tespit edilen 1812 hastamız var. Ağır hasta sayımız uzun bir aradan sonra artış eğiliminde. Vaka sayısı artan illerde tedbirlere uyup azalan illerde tedbirlerden taviz verirsek mücadelemiz güçleşir. Tüm bölgelerimizde tedbirlere eksiksiz uymalıyız.

Erzurum'da son bir ayda filyasyon ekip sayımızı 248'e çıkardık. Ağrı'da bu sayı 70, Ardahan'da 40, Bingöl'de 63, filyasyon ekibi sahada görev yapıyor. Erzincan'da filyasyon ekip sayımız 60, Iğdır'da 30, Kars'ta 72, Tunceli'de ise 40. Her filyasyon ekibimiz 3 kişiden oluşmakta. Son dönemde bu illerimizde yaşadığımız vaka sayılarındaki düşüşte filyasyon ekiplerimizin canla başla çalışmasının büyük katkısı var. Kars'ta yüzde 25, Tunceli'de yüzde 40 azalma görüyoruz.

Tunceli'de yatak doluluk yüzde 25'dir. Bugün değerlendirmelerini yaptığımız illerin tümünde vaka sayılarında azalma olduğunu ancak rehavete kapılmadan mücadelenin devam etmesi gerektiğini söylemek istiyorum.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4108
 Dün : 15878
 Toplam : 40412272
 Ip No : 3.236.156.32