Eğitim 19.6.2018 08:38:00 2000 defa okundu

İstanbul’da Munzur Festivali Toplantısı

Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Haydar Ben ve bazı yetkililerin katıldığı bir basın açıklamasıyla, ilimizde Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin düzenlenmesi ve katılım çağrısı yapıldı.

Festival ile ilgili İHD İstanbul şubesinde düzenlenen basın toplantısında konuşan DEDEF Genel Başkanı, bu yıl 18.si gerçekleşecek Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin OHAL gerekçe gösterilerek yasaklanmak istendiğini söyledi ve “Bu festival 1994 yılında köy boşaltma ve insansız ulaştırma saldırılarına karşı başladı. Geçen yıl kayyımın yasak kararına rağmen, festivali gerçekleştirdik. Bu sene de festivali yapacağız” dedi.

 

“Festivalin olup olmayacağı belirsizliği yaşanıyor”

Basın metnini okuyan DEDEF Genel Sekreteri Hasan Şen ise festivalin 18 yıldır tüm baskı ve engellemelere rağmen kendini yenileyerek yapıldığını söyledi ve konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Her yıl biraz daha güçlendi, gelişti. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından on binlerce yurttaşın coşkulu buluşmasına dönüştü. 18 yılda devlet baskısına, sermayenin saldırganlığına ve sürgüne direnenlerin umudunun bir parçası oldu. Bu yıl, ülkede yaşananlar ve yaklaşan seçimden dolayı kamuoyunda Munzur Kültür ve Doğa Festivali olup olmayacağı belirsizliği yaşanmaktadır. Dersim Dernekleri Federasyonu olarak, Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni her yıl olduğu gibi bu yılda gerçekleştireceğimizi duyurmak istiyoruz. Buradan karar mercilerine çağrıda bulunarak, festivalimizin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz.”

İşte o çağrı metni:

İstanbul’da yapılan basın açıklamasının çağrı metninde şu ifadeler yer aldı: “Kamuoyunun bildiği gibi, Munzur Kültür ve Doğa Festivali OHAL koşullarında, Dersim Halkının doğasız, Dersim doğasının insanız kaldığı, siyasi iktidarların ve sermayenin Dersim’e yönelik zalim uygulamalarına karşı ortaya çıktı. Sokağa çıkma yasaklarıyla, baskıyla oluşturulmuş korku çemberini kırdı. Her şeyin karneye bağlandığı zamanlarda ekmeği, tuzu özgürleştirdi. Sürgünün ve toprağına özlemin dermanı oldu. 1994 köy boşaltmaları, baraj ve HES projeleri ve devlet baskısına karşı halkın çığlığı oldu.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali; insansızlaştırılmak, talan edilmek ve teslim alınmak istenen bir kentin varoluş mücadelesinde yerini aldı.

Munzur Kültür ve Doğa Festivali; bir halkın tarihine, kültürüne, inancına ve doğasına sahip çıkma çabasının adı oldu. Varlık nedenini o kadar güçlü ve o kadar güzel gerçekleştirdi ki, halklarımızın ilgisini ve teveccühünü kazandı. Dersim’in vazgeçilmezi oldu.

1.Munzur Doğa ve Kültür Festivali, 2000 yılında Dersim Dayanışma Kurulu’nun iradesi ve halkımızın sahiplenmesiyle gerçekleştirildi. 2001 yılında sıradan festivale çevrilmek istendi ancak halkın festivale sahip çıkmasıyla tekrar demokratik muhtevasını korudu.

Dayanışma Kurulu’nun devamı olan DEDEF’in, devrimci ve demokratik kurumların çabasıyla, seçilmiş belediyelerimizin katkılarıyla bugünlere taşındı.18 yıldır tüm baskı ve engellemelere rağmen kendini yenileyerek yoluna devam etti. Her yıl biraz daha güçlendi, gelişti. Ülkenin ve dünyanın dört bir yanından on binlerce yurttaşın coşkulu buluşmasına dönüştü.18 yılda devlet baskısına, sermayenin saldırganlığına ve sürgüne direnenlerin umudunun bir parçası oldu.

2017 yılında Tunceli Valiliği ve kayyum atanmış belediye başkanlığı, halkın festivaline el koymak ve festivali kendileri yapmak istedi. Ardından kamuoyunun tepkisiyle kendi düzenlemek istedikleri festivali yapmaktan vazgeçti. Dersim Halkının yapmak istediği asıl festival ise OHAL bahane edilerek yasaklanmak istendi ve festivali yasakladığını duyurdu. Ancak Dersim halkının yüksek itirazı ve festivalin halkın olduğu fikri kamuoyunda yankı bularak Dersim halkı festival yapmak için kendi toprağına akın edip çok yoğun program olmasa da festival kutlamasını gerçekleştirdi.

Bu yıl, ülkede yaşananlar ve yaklaşan seçimden dolayı kamuoyunda Munzur Kültür ve Doğa Festivali olup olmayacağı belirsizliği yaşanmaktadır. Dersim Dernekleri Federasyonu olarak, Munzur Kültür ve Doğa Festivalini her yıl olduğu gibi bu yılda gerçekleştireceğimizi duyurmak istiyoruz. Buradan karar mercilerine çağrıda bulunarak, festivalimizin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını istiyoruz.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9986
 Dün : 12150
 Toplam : 25526381
 Ip No : 54.80.83.123