Manşet 14.9.2020 14:15:37 234 defa okundu

İran Şiirinin Unutulmaz Kadını

Füruğ Ferruhzad

 

İran şiirinin önemli şairlerinden Füruğ Ferruhzad, kısacık ömrüne vefatından sonra yayımlanmak üzere 5 şiir kitabı, birçok kısa belgesel film sığdırdı. Şah dönemi baskılarına karşı korkusuzca, taviz vermeden duran Füruğ, insanlık var oldukça yaşamaya devam edecektir.

 

Beş şiir kitabı bıraktı

1967’de otuz iki yaşındayken, bir trafik kazası sonucunda (Şah yönetimi tarafından suikaste uğradığı yönünde rivayetler de mevcuttur) hayata veda eden Füruğ, sonuncusu tamamlanmamış olmakla birlikte, beş şiir kitabıyla, sadece İran’da değil, bütün dünyada kadınların destani sesi olmuştur.

 

1954’te “Benim arzum, İranlı kadınların özgürlüğü ve onların erkeklerle eşit haklara sahip olmalarıdır. Ben bu ülkede bacılarımın uğradıkları haksızlıkları ve adaletsizlikleri, çektikleri sıkıntıları tamamıyla biliyorum. Bu yüzden eserlerimin yarısını onların sıkıntılarını dile getirmeye, problemlerini tasvir ederek gözler önüne sermeye ayırıyorum.” demiştir.

 

Görüntülerin dili  “sinema”

1959’da sinema ve dil eğitimi için İngiltere’ye giden Füruğ, dönüşünde ilk belgesel deneyimi olan “Bir Ateştir’i Golestan’la” çeker. Ona göre sinema, görüntülerin diliyle konuşmaktır. Kendini bu düşünce etrafında şekillendirerek eserlerini oluşturan Füruğ, sinemaya geçerken şiiri ve sineması arasındaki keskin kopuşları yok etmiştir.

 

Kara Ev adlı belgesel filmle, İran sinemasında yönetmenlik koltuğuna oturdu

1962 yılında Cüzzamlılar Derneği Başkanıyla yaptıkları görüşmeler sonucunda aldıkları olumlu cevapla Ferruhzad ve Golestan Tebriz yakınlarında Bababağ Cüzzamlılar Evi’nde çekimlerini gerçekleştirirler. Ev Karadır adlı çalışması burada ortaya çıkar.

Ev Karadır’ı sinema yapıtı olmaktan çıkaran en önemli şey; Füruğ’un yaşadığı toplumla konumlanışı arasındaki oluşturduğu benzerliktir. Filmdeki fonda sadece Ferruhzad ve Golestan’ın sesi duyulur.

 

Müdahale Edilmeden Hayata Veda Etti

1967 yılının Şubat ayında, kendi kullandığı araç ile giderken, bir çocuk servisine çarpmamak için direksiyonu kıran Füruğ, duvara çarpıp, araçtan dışarı fırlar ve başını kaldırıma vurur. Henüz 32 yaşındaki Ferruhzad, kaldırıldığı hastanede müdahale edilemeden yaşama veda eder. Din adamlarının kıldırmak istemediği cenaze namazını bir yazar kıldırır.

 

ah…

budur benim payıma düşen

budur benim payıma düşen

benim payıma düşen

bir perde asılmasının benden aldığı gökyüzüdür

benim payıma düşen, terk edilmiş merdivenlerden inmektir

ve ulaşmaktır bir şeylere çürüyüşte ve gurbette

benim payıma düşen anılar bahçesinde hüzünlü bir gezintidir

ve “ellerini

seviyorum” diyen

sesin hüznünde ölmektir

(Yeniden Doğuş isimli şiirden)

Derleyen: Hilal Şeyma YILMAZ

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2646
 Dün : 19110
 Toplam : 39335838
 Ip No : 3.237.94.109