Sürmanşet 12.2.2018 10:44:00 1324 defa okundu

İnsanoğlu, tedavi için de katlettiği doğaya sığınıyor

Bilindiği gibi, kış aylarında insanların çoğu aktarların yolunu tutuyor. Doğal yollarla hastalıklarını geçirmek, insanlara daha doğru geliyor. İnsanlar, özellikle soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ilaç kullanarak bünyelerini hastalığa karşı dirençsiz hale getirmek istemiyor.

Tunceli merkez Moğultay Mahallesinde bulunan Keskin Bahar’ın Sahibi Baran Kaya da insanların vücudunun sağlığını doğadan ürünlerle korumaya çalıştığını ve ya hastalıkların iyileşmesinde kullandığını söylüyor ve konuşmasını şöyle detaylandırıyor; “Kuşburnu, zencefil, ıhlamur, adaçayı, tarçın, ayva yaprağı ve zerdaçal gibi bitkileri kış aylarında daha çok satıyoruz. Bu tür bitkiler, daha çok gripal enfeksiyonlar ile astım, bronşit ve soğuk algınlığı gibi hastalıkları iyileştirsin diye kullanılıyor.”

 

Tunceli’de aktarlığın durumu ve en çok satılan ürünleri sorduk

İnsanoğlu hem doğayı hoyratça katlediyor hem de başı sıkıştığında yine ona sığınıyor. Son yıllarda doğanın insan sağlığı için öneminin daha fazla farkına varılmış olmalı ki, hızla aktarlar açılmaya başladı. Kurutulmuş sebze-meyvenin yanısıra, çeşitli kurutulmuş bitkilerin de satışa sunulduğu ve halk arasında “Aktar” olarak bilinen bu işletmelerden Keskin Baharat’ı ziyaret ettik. Sahibi Baran Kaya, Tunceli’nin, aktar dükkanlarının önemini henüz tam kavramadığı görüşünde.

İşte Baran Kaya’nın Tunceli EMEK Gazetesi’nin soruları üzerine yaptığı o açıklamalar:

 

Kış aylarında en fazla hangi bitkileri satıyorsunuz?

Gribe iyi gelen doğal bitkilerimiz daha çok satılıyor. Bundan dolayı; kuşburnu, zencefil, ıhlamur, adaçayı, tarçın, ayva yaprağı, zerdaçal gibi bitkileri kış aylarında daha çok satıyoruz. Bu tür bitkiler daha çok gribal enfeksiyon ile astım, bronşit ve soğuk algınlığı gibi hastalıklarda kullanılır.

 

İyileşmede ne tür katkı sunuyor peki?

Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahipler. Vücudun direncini korumasına katkıda bulunuyorlar. Balgam sökücü etkileri vardır. Bunun yanı sıra, öksürüğü kesme yada azaltma gibi faydaları da vardır. Vücut üzerinde doğal antibiyotik etkisine sahip özellikleri vardır.

Aynı zamanda doğal pekmezlerimiz mevcut. Bunlar da birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi, özellikle keçiboynuzu pekmezi kanser hastalarına iyi geliyor. Yine mide rahatsızlığı olanlara da iyi geliyor.

 

Kilo vermek için satılan ürünlerin bir denetimi var mı?

Zayıflamak veya kilo almak için sattığımız ürünlerin her birinin Sağlık Bakanlığı tarafından ayrı ayrı kontrolü yapılmıştır. Bu ürünler, öyle kafamıza göre satacağımız ürünlerden değil. Sonuç olarak insanlar bu bitkileri kullanıyor. Bundan dolayı öyle başıboş yapılacak bir iş değil bizim işimiz.

 

Kilo vermek için sattığınız ürünler neler?

Genellikle kilo vermek isteyen müşterilerimiz şu ürünleri alıyor: Biberiye, funda otu, mısır püskülü, kiraz sapı,  yeşil çay ve kekik gibi bitkisel ürünler. Bu ürünler, insan vücudunda yağ yakıcı ve ödem sökücü özelliklere sahiptir.

 

Kilo almak için kullanılan ürünler neler?

Karıştırılmış arı ürünleri, propolis, arı sütü, polen, ham bal karışımı ve çeşitli macunlar da yine kontrolleri yapılarak halka sunulmuştur.

Bu tarz ürünler, hemen etki göstermemektedir. Belirli bir süre kullanıldıktan sonra etkisini gösterecektir.

 

Tunceli’de aktarlara rağbet var mı?

Tunceli halkı olarak bilinçli tüketicileriz fakat aktar konusunda böyle olduğumuzu düşünmüyorum. Müşteriler geliyor, bilmediği yeni bir ürünü anlatıyorum fakat onlar yine bildiklerinden vazgeçmiyor. Ben ürünümü satmak için anlatıyorum diye düşünüyorlar. Kesinlikle böyle bir şey yok. Aktar konusunda Tunceli çok geri kalmakla birlikte gelişmekte istemiyor.

Hepimizde biliyoruz ki, doktorlar kanser hastalarının tedavisi için doğadaki bitkisel ürünleri öneriyor. Biz de doktor olmasak bile doktor yarısı sayılırız. Sonuç olarak bu işle ilgili bilgimiz var, insanları ona göre yönlendiriyoruz.  Eczacılar da o şekilde. Doktor ilacı yazar, onlar bilgileri doğrultusunda bilgi de verir. Aynen biz de o şekilde yapıyoruz.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6682
 Dün : 10303
 Toplam : 26433173
 Ip No : 54.144.82.216