İlçe Haberleri 29.1.2020 09:07:19 1334 defa okundu

İmre “2 ton kuru bakliyat yardımında bulunduk”

Ovacık’tan Malatya Pötürge’deki 3 köye 2 ton kuru bakliyat yardımı yapıldı.

Dersim Ovacık Doğal Ürünleri’nin üreticileri tarafından üretilen ve paketlenen ürünler önceki gün bölgeye ulaştırıldı. Konuya dair konuştuğumuz Barış İmre, 3 köydeki toplam 250 haneye birer paket olacak şekilde gıda yardımı götürdüklerini ve ailelere kendilerinin teslim ettiğini söyledi. Oradaki yaşam şartlarıyla ilgili de bilgi veren İmre, bir köyün tamamen yıkıldığını ve depremzedelerin soğuk nedeniyle zorluk yaşadığını ifade etti. İmre, “Rakımın yüksek ve havaların özellikle gece sıfırın altında 10-12’ye inmesi bölgede ısınma ve çadır anlamında ciddi sıkıntılar yaratıyor. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla çadırlarını evlerinin bahçesine kurmuştu. Çadırları yazlık olduğu için izolasyon yoktu ve ısınmıyordu.” dedi.

 

“YARDIMLARIN O BÖLGEYE ULAŞMASINDA BÜYÜK ZORLUKLAR YAŞANIYOR”

Dersim Ovacık Doğal Ürünleri’nin üreticileri tarafından ilçelerde yetiştirilen ve gönüllüler tarafından ayıklanıp, paketlenen 2 ton kuru bakliyat depremden etkilenen Malatya Pötürge’ye ulaştırıldı. Konuya dair gazetemize açıklamalarda bulunan Barış İmre depremzedelerin yaşadığı zorlukları anlattı ve vatandaşların ısıtıcı, kışlık çadır ve battaniye yardımında bulunmaları için çağrıda bulundu. İmre, “Kendi coğrafyamızda ürünlerimizi doğal olarak yetiştiriyoruz ve bunları online ortamda satıyoruz. Deprem bölgesinde 2 ton gıda yardımı yapacağımıza dair 25 Ocakta bir çağrı yapmıştık. Dostlarımız geldi bize yardımcı oldu. Ürünleri ayıklayıp, paketledik. 27 Ocakta da ürünlerimizi Malatya Pötürge’ye götürdük. Hüsukuşağı adıyla bilinen bölge  ve rakımı 1900 civarında olan üç köyde 250 hane bulunuyor. Köylerimiz ise Bölükkaya, Karşıyaka ve Gündeğer Köyü. Özellikle Gündeğer’deki baraja yakın bir mahalle tamamen yerle bir olmuştu. Gıda yardımımızı bölgeye götürürken taşrayı seçmemizin nedeni, rakımın yüksek olmasından dolayı yardımların ulaşmasında büyük zorluklar yaşanması. Yardımlar genellikle şehir merkezinde toplandığı için o bölgeyi seçtik.” dedi.

 

“HER AİLEYE BİR PAKET VERDİK”

Götürülen gıdalardan her aileye bir paket şeklinde dağıtıldığını belirten İmre, “Kendi bölgemizde kendi üreticilerimizle yetiştirdiğimiz nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek ve ekmek götürdük. Burada paketleme yaparken muhtarlarla görüşmüştük. Ailelerin sayısını almıştık. Her aileye bir paket olacak şekilde ürünleri götürdük. Orada kendimiz dağıttık.” ifadelerini kullandı.

 

“İNSANLAR ISITICI YARDIMINDA BULUNSUN”

Vatandaşlara çağrıda bulunan Barış İmre konuşmasını şöyle sürdürdü; “Rakımın yüksek ve havaların özellikle gece sıfırın altında 10-12’ye inmesi bölgede ısınma ve çadır anlamında ciddi sıkıntı yaratıyor. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla çadırlarını evlerinin bahçesine kurmuştu. Çadırları yazlık olduğu için izolasyon yoktu. Vatandaşların o noktada ciddi talepleri oldu. Çadırları AFAD’ın getirdiğini söylediler ama biz görmedik. Özellikle yardımların çoğunun köylere yapılmasını istiyoruz. Çünkü, taşraya yardım ulaşmadan şehir merkezinde tükeniyor. Yardım etmek isteyen insanların o bölgeye kışlık çadır, battaniye-yatak ve ısıtıcı yardımında bulunmalarını istiyoruz. Her zaman söylediğimiz bir şey vardır. Deprem asla öldürmez. Öldüren şey ihmallerdir. Yapıların dikkatli yapılması gerekiyor. Deprem bölgesinde yaşamamız sebebiyle her an hazırlıklı olmalıyız.”

 

Haber: Mahmut KARAKOYUN

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1064
 Dün : 23634
 Toplam : 34518710
 Ip No : 3.94.202.172