Siyaset 9.2.2019 13:30:32 545 defa okundu

İlaç piyasasında kenevir dönemi

Uyuşturucu madde imalatı ile özdeşleştirilen kenevir, bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de yerli kenevir üretimine başlanacağı yönünde yaptığı açıklama, kenevirin farklı kullanım alanları ve faydalarını yeniden gündeme taşıdı.

Kenevir’in milli ilaç atılımında katkısı olabileceğini anlatan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi Kendir Enstitüsü Başkanı Dr. Erdem Ulaş, “Kenevir kanser, ALS gibi hastalıklar başta olmak üzere 250 hastalığa fayda sağlayabilecek içeriğe sahip” dedi.

 

PİYASAYA BÜYÜK KATKI

Kenevirin ilaç piyasasına da büyük katkısı olacağını söyleyen Ulaş, “1 tonluk (dişi) kenevirin saf yağı 15 bin Avro civarında. Ayrıca antibakteriyel ipliğinden dolayı pantolondan plastik ürünlerinin tamamına dek birçok ürün kenevirden üretilebiliyor. Kenevir; AIDS, kanser gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılırken, kemoterapi ve radyasyonun etkisini de azaltıyor” şeklinde konuştu.

Doktor Erdem Ulaş, kenevir tohumlarının yüksek ısıya maruz kalmadan sıkılmasıyla kenevir yağı elde edildiğini söyledi. Bu yağın gıdaların hazırlanmasında ve pişirilmesinde kullanılabildiğini kaydeden Ulaş; “Sağlık için zararlı olan doymuş yağları az miktarda içerir ve besin değeri yüksektir. Kenevir yağı kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıkları yok eder ve kan basıncını düşürür. Kenevir yağı, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir ve fosfor gibi birçok mineral maddeye sahiptir. Kenevir yağı hormonların dengelenmesini sağlar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınlara fayda sağlayarak menopoz dönemi sağlığını destekler. Kenevir yağı omega-3 ve omega-6 kaynağı olduğu için kalp ve damar sağlığını korur. Omega-6 yağ asidi olan GLA açısından da zengindir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2986
 Dün : 16268
 Toplam : 30652589
 Ip No : 34.239.158.107