Sürmanşet 15.11.2019 08:30:14 1012 defa okundu

“İki Milyon Seçmenin Hakkı İhlal Edilmiştir”

HDP Tunceli İl Örgütü tarafından Akpazar Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı basın açıklaması gerçekleştirildi.

“Duvarlar ve tel örgüleri yükselterek, asker postallarıyla işgal ederek bu sorunu çözemezsiniz. Kayyum siyaseti ve onun uygulamaları Kürt halkının yüreğinde ve aklında asla yer etmeyecek” denilen açıklamada, belediye başkanlarına açılan soruşturmalar sonrası görevden alınmasına tepki gösterildi. Burada yapılan konuşmalarda İki milyon seçmenin hakkı ihlal edilmiştir” ifadelerine de yer verildi.

 

Akpazar’da kayyum tepkisi

Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar Belediyesi’ne kayyum atandı. HDP Tunceli İl Örgütü tarafından belediye binası önünde kayyum atamasına karşı basın açıklaması ve oturma eylemi gerçekleştirildi. HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya’nın da destek verdiği eylem sırasında konuşan Emek Partisi Tunceli İl Başkanı Ergin Tekin, 2014 seçimlerinden sonra da aynı şeylerin yaşandığı belirterek “Bu kayyum atamalarıyla iki milyona yakın seçmenin hakkı ihlal edilmiştir. Bu kayyum siyaseti 15 Temmuzdan sonra tek adam yönetiminin kendi iktidarını perçinlemek için ortaya koyduğu yöntemlerdendi. Bu siyasetin iki boyutunun olduğunu söyleyebiliriz.  Biri, halkımızın seçme ve seçilme hakkının ihlal edilmesi diğeri ise Kürt sorununda ki çözümsüzlük.” dedi.

 

“AKP İKTİDARI KAZANILMIŞ HAKLARI GASP ETMEYE DEVAM EDİYOR”

Hıdır Yıldız ise, “AKP iktidarı bulunduğu tüm alanlarda kazanılmış hakları gasp etmeye devam ediyor. Bizler de bugün bulunduğumuz tüm mevzilerde bu saldırıları ancak ve ancak birleşik devrimci bir mücadeleyle durdurabileceğimizi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“TEL ÖRGÜLERİ YÜKSELTEREK BU SORUNU ÇÖZEMEZSİNİZ”

Beycan Taşkıran da “Burası belediye değil, artık bir karakol. Duvarları, tel örgüleri yükselterek, asker postallarıyla işgal ederek bu sorunu çözemezsiniz. Kayyum siyaseti, kayyum cumhuriyeti onun uygulamaları Kürt halkının, kadınların yüreğinde ve aklında asla yer etmeyecek. Yapılan anketler de Kürt halkının kayyum siyasetini doğru bulmadığını bu konuda asla ikna olmadığını çok net gösteriyor. Eş başkanlık sisteminin, eşit temsil sisteminin gasp edilmesine, siyaset yapma hakkımızın gasp edilmesine, kurumlarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Bugün buradalar. Yarın gidecekler. Halkımız iradesine sahip çıkacak. ” dedi.

 

Açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 15887
 Dün : 40026
 Toplam : 37815988
 Ip No : 3.237.43.68