Manşet 10.9.2019 08:58:56 460 defa okundu

İNSANI BENİMSEYİP, SEVMEYİ BAŞARMAK

Bülent YÜKSEL yazdı...

İnsanı hayvandan ayıran şey, alet yapabilmesi ve ortak hareket etmesidir. Ama kuzu gibi çocuk olup, koyun olması değildir.

 

Halkın, canlının huzurlu anına zarar vermeden, doğaya dünyaya uygun üretim yaparken, 21. yüzyıla yakışır bilgi sahibi olmak, evrensel kuralların başında gelir ve şu vahşi kapitalizm her şeyi tahrip, talan eder.

 

İyi insan, karakterli insan, kaliteli insan anlayışını yerlerde süründürür. Kazanmanın her türlüsünü ayakta alkışlayan milyonlarca tek tip insan var etmeyi başaran bir kalpazan anlayışı var etmeyi başarmış.

 

İşte mutluluk bunca alçak, çirkef, basit, ucuz düşünce sayılmayacak şeyin farkına varmakla başlıyor.

 

Öyle illüzyonist yapısı var ki hemen hemen herkesi uyutabiliyor. Yaşlı olanlar mutlaka, biz eskiden mutluyduk diyebiliyor ve haklılar da… Zenginlik araç olmayıp amaç haline dönüşüyorsa, insanlık komada ağır hasta demektir.

 

Çocuğu düşünün. Oyuncak sahibi olunca çok mutlu oluyorsa ve bizim yıllar önceki halimiz de böyleyse, demek ufak şeylerden mutluluk çıkarmayı başarmamız lazım. Çünkü; dünya eski şeyler ve yetinme, şükretme gibi olgulardan çok uzaklaşmaya başlıyor. 

 

Şirinler diye bir çizgi film vardı. İşte şimdi öyle Gargamel ve Azman gibi çalan, kötülük, kin, nefret tohumu ekipte hayali sözde ekin biçenlerin devranında yaşıyoruz. En iyi arkadaşlar her zaman görebildiğimizdir. En iyi il aşağı yukarı herkesin aynı sınıfa yakın olduğu ildir.

 

Mesela Dersim’de farklı bir yapı var. Çok gözlemledim. Zengini fakirle kahvede oyun oynar.  Aynı masada saatlerce oturup çay içer. Aslında çok güzel bir şey, sınırsız bir dünya anlayışı, gereği ve yettiği kadar anlayışlıdır.

Neden insan insana karşı anlamsız sınır koysun ki? Masada maksat muhabbetse kimin ne içtiği cahilce düşüncedir.

Biraz zorlarsanız, herkesin sempatik yanını, iyi yanını mutlaka bulabilirsiniz.

 

Sevgi paylaştıkça büyüyor.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 8912
 Dün : 14463
 Toplam : 34502924
 Ip No : 34.204.191.0