Manşet 14.3.2019 09:03:40 1062 defa okundu

IBM, Alzheimer'ı önceden tespit eden kan testi geliştirdi

Bugüne dek Alzheimer hastalığına çözüm bulmak için birçok araştırma yapılsa da sonuç olarak başarısız olunmuştu. Bilişim teknoloji şirketlerinden IBM, yapay zeka teknolojisine sahip kan testi ile beraber Alzheimer için erken teşhis imkanı sunacaklarını duyurdu. 

Korkulan hastalığı önceden tespit ediyor

Omurilik sıvısında yer alan ve Amyloid-Beta' adı verilen peptid, geliştirilen kan testi ile beraber tespit edilebiliyor. Bununla beraber, Alzheimer hastalığına yol açan septomlar kendini göstermeden belirlenebiliyor. Omurilik sıvısında bulunan Amyloid-Beta miktarındaki değişiklik on yıllar önce Alzheimer'ın habercisi olabilirken, söz konusu peptidin beklenmedik durumu gözlenen bireylerin Alzheimer olasılığı 2.5 kat artıyor.

Bu işlemi gerçekleştirmek ise oldukça fazla zamana ve yüksek miktarda bütçeye sahip olmak gerekiyor. IBM ise tam bu noktada devreye giriyor. Yapay zekaya sahip makinelerle birlikte Amyloid-Beta yoğunluğunu ve kandaki proteini tespit eden şirket, Alzheimer'da erken teşhis için büyük bir adım atmış oldu.

Bu işlem kesin bir sonuç vermese de, %77'lik bir oranla çalışıyor. Tüm hastalıklarda erken teşhisin öneminin büyük olduğunu düşünürsek, bilim adamlarının bu tür adımları tıpın gelişmesinde büyük yarar sağlayacak gibi gözüküyor. Bahsedilen metodun henüz hazırlık ve test aşamasında olduğunu da belirtelim.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1174
 Dün : 16663
 Toplam : 41754470
 Ip No : 3.215.180.226