Hozat 28.8.2021 12:03:59 11970 defa okundu

Hozat'taki orman yangını Ovacık'taki yerleşim yerine yaklaşıyor

Tunceli'nin Hozat ile Ovacık ilçeleri arasında çıkan ve 12 gündür süren yangın hızla yayılıyor. Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben, yangının Buzlutepe köyüne 600 metre mesafeye kadar yaklaştığını duyurdu. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da yangın bölgesine gitmelerine izin verilmediğini ve Ovacık Kaymakamı Emre Dündar’ın kendisini tehdit ettiğini söyledi. VİDEOLU HABER

 

Tunceli'nin Hozat ile Ovacık il&cce dil;eleri arasında çıkan ve 12 gündür süren yangın hızla yayılıyor. Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Genel Başkanı Ali Haydar Ben, yangının Buzlutepe köyüne 600 metre mesafeye kadar yaklaştığını duyurdu. Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da yangın bölgesine gitmelerine izin verilmediğini ve Ovacık Kaymakamı Emre Dündar’ın kendisini tehdit ettiğini söyledi.

 

YANGIN GİDEREK BÜYÜYOR

Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Kurukaymak Köyü kırsal alanında 12 gün önce askeri birliklerin düzenlediği operasyon sonucu başladığı ileri sürülen orman yangını rüzgarın da etkisiyle büyüyor.

Geçici özel güvenlik bölgesi ilan edilen alana sivillerin girmesine izin verilmezken, söndürme çalışmaları sadece Orman İşletme Müdürlüğünün birkaç aracıyla sürüyor.

Dağlık ve sarp arazi yapısı nedeniyle söndürme çalışmaları etkili olmazken, yangının yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladığı duyuruldu.

Dersim Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Haydar, yangının Ovacık’a bağlı Buzlutepe Köyüne yaklaştığını duyurdu.

OVACIK KAYMAKAMI BENİ TEHDİT ETTİ

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu da yaptığı açıklamada, yangına müdahale etmek üzere bölgeye gitmek istediklerini ancak izin verilmediğini söyledi. Daha sonra Vali Özkan ile yaptığı görüşme sonrası girişine izin verildiğini ancak bölgeye gelen Ovacık Kaymakamı Emre Dündar'ın kendisini tehdit ederek üzerine yürüdüğünü söyleyen Maçoğlu, “Yangınlara nasıl müdahale edilir, neler yapabiliriz diye bölgeye gittim. Türkiye'nin neresi yanarsa yansın, ister orman ister tarım arazisi, nerede bir yangın varsa hepimizin görevi o yangınlara müdahale etmek. Her yangına erken müdahale iyi olur ve sonuç getirir.

Bu yangının neden çıktığına dair köylülerden aldığımız bilgiler var ancak biz bu duruma kendimiz şahit olmadığımız için bir şey diyemiyoruz. Ancak gözle görünen bir gerçek var ve bu yangına mutlaka havadan müdahale edilmesi gerekiyor, başka çaresi yok. Yangın giderek Ovacık ilçesine, birçok köye ve mezraya doğru yayılıyor. Neden müdahale edilmiyor bilmiyorum ama yetkililer bize sadece şunu söylüyor; 'güvenlilik nedeniyle o bölgeye giremezsiniz, oraya müdahale edemezsiniz”

Başkan Maçoğlu, yangın bölgesine giderken Ovacık Kaymakamı Emre Dündar'ın Karaoğlan Jandarma Karakolunda yolunu kestiğini ve kendisini tehdit ettiğini söyledi.

Maçoğlu, Kaymakam Dündar ile arasında geçen diyaloğu da şu cümlelerle aktardı; "Ben dün yangın bölgesine gidip köylüler ile görüşmek istedim. Ama izin verilmedi. Düşünün ben Tunceli Belediye Başkanıyım. Yangın bölgesine giderken, Karaoğlan Köyü Jandarma Karakolu yakınlarında durdurulduk. 'İzin yok' dediler. Sonra vali beyi aradım, izin verildi ve gitmek için yola çıktım ki o sırada sivil bir araçla kaymakam geldi.

Beni görünce üzerimize yürüdü. Bana 'başkan sana sıkıntı çıkarırım. Gerekirse kaymakamlığı bırakıp sıkıntı çıkarırım. O köye giremezsin, girersen müdahale ederim' dedi. Kararlılığımı sürdürüp, yangın bölgesine doğru yola çıktım. Ancak belirli bir yere kadar gidebildik. Beni takip eden kaymakam buraya gelerek burada da tehditlerini sürdürdü
Bir kaymakam, bir belediye başkanına bunları neden yapar? Bizim amacımız yangının söndürülmesi için çalışma yapmak. Köylüler benden yardım istiyor ama engelleniyoruz."

Arazinin sarp ve dağlık yapısı nedeniyle havadan bir müdahalenin şart olduğuna dikkat çeken Başkan Maçoğlu, “Karadan müdahale çok zor. Meşe ormanları alttan yandığı için yangın ilerliyor. İnsan ya da araç gücüyle ancak temizlik yapabiliriz. İlerlemeyi durdurmak için mutlaka ve mutlaka havadan müdahale şart. Yangın ancak böyle söndürülebilir.”

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, ormanların yanmasıyla oluşabilecek tehlikelere de dikkat çekti ve şunları aktardı; "Yaban hayatı ve bitki çeşitliliği çok fazla o bölgede. Kaçan canlılar, insanların olduğu bölgeye geliyor bu da büyük tehlike. Ama yangın bölgesinden çıkamayan canlılar maalesef ki yanıyor. Özellikle endemik bitki türlerinin fazla olduğu ve doğanın her karışında canlı varlıkların bulunduğu bir bölgede yangın ilerliyor. Havadan derhal müdahale edilmeli."

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5621
 Dün : 21697
 Toplam : 51448155
 Ip No : 3.238.225.8