İlçe Haberleri 21.5.2020 18:22:38 2750 defa okundu

Hozat'ta “Zimem Defteri” Geleneği

Hem borcu ödenen hem de esnaf sevindi

 

 

 

Osmanlı Devleti zamanında “Zimem Defteri” adıyla bilinen  uygulama, Hozat’ta Kaymakam Cuma Emeç ile bir kez daha gündeme geldi. Günümüzde borç veya veresiye defteri adıyla bilinen uygulama ile bakkal, manav, market vs yerlere borç yazdırarak alışveriş yapan dar gelirlilerin borçları ödeniyor.

Tunceli’nin Hozat ilçesinde de Kaymakam Emeç’in talimatıyla 166 ekonomik güçlük çeken ailenin borcu ödendi. Bu, hem borcu olanları hem de koronalı günlerde iş yapamayan esnafı mutlu etti.

 

Kaymakamlık 166 ailenin borcunu sildi

Tunceli'nin Hozat ilçesinde, kaymakamlık maddi yönden zorlanan 166 vatandaşın esnafa olan 172 bin liralık borcunu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) aracılığıyla ödendiğini duyurdu. İlçede, kaymakamlık tarafından görevlendirilen ekipler, fırın, bakkal, market ve tüp gaz bayilerini gezerek borçlarını ödeme güçlüğü çeken 166 vatandaş tespit etti. Kaymakamlık, Osmanlı'dan günümüze gelen ve Ramazan Aylarında hayırseverlerin çeşitli mahallelere gidip esnafa borcu olup da ödeme güçlüğü çeken vatandaşların borçlarını ödediği bu uygulamayla ilçede çok sayıda kişiyi sevindirdi.

Kaymakamlıktan yapılan yazılı açıklamada, bu uygulama "Zimem Defteri" şeklinde adlandırıldı.

Uygulamanın, esnaf ve vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandığı açıklanırken, peki Osmanlı zamanında bu adla anılan uygulama nedir?

 

Zimem Defteri Nedir?

Osmanlı Devleti zamanında, bazı zenginler tanımadıkları dükkanlara girer ve dükkan sahibinden zimem defterini çıkarmalarını ister ve fakir müşterilerin hesabını kapatırlarmış. Hesabı kimin kapattığını fakir müşteriler bilmezmiş. Hesabı kapatan zengin adam da kimin hesabını kapattığını bilmezmiş.

Günümüzde “Borç defteri veya veresiye defteri” olarak bilinir.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1955
 Dün : 19135
 Toplam : 39222182
 Ip No : 23.21.4.239