İlçe Haberleri 13.7.2019 19:45:29 3555 defa okundu

Hozat’a Rus Gelin

Bu da “Ay lav yu” filminin Hozat versiyonu VİDEOLU HABER

İLGİNÇ DÜĞÜNÜN VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

Tunceli’nin Hozat ilçesine bağlı Türktaner Köyü Akpınar Mezrasında haftasonu ilginç bir düğün vardı. Rus Anna Gorbunova ve Akpınarlı Serdar Oran hayatlarını birleştirirken, 7 aylık kızları Maria da konukların kucağında olan bitenden habersiz izledi yöresel kırnata ve davulla oynanan oyunları. Aldığımız Rus gelin evin tek çocuğuyken, İngilizce Öğretmeni olan Serdar ise dokuz kardeş. Sergei Gorbunov dünürlerinin çocukları ve onların eşleriyle çocuklarının isimlerini, yanına aldığı kalem kağıda not ederek ezberlemeye çalışıyor. Bu sıra dışı düğünde, gelinin annesi ise güzelliği ve zerafetiyle dikkatleri üzerinde topladı.  

 

Hozat’ta çekildi bu film

Bu da “Ay lav yu” filminin Hozat versiyonu

Hozat'a bağlı Türktaner Köyü Akpınar Mezrasında sıradışı bir düğün yapıldı. Anna Gorbunova- Serdar Oran çiftinin köy düğününde ilginç olan sadece gelinin Rus olması değil. Bu çiftin bir ilginç yanı da 7 aylık bebeklerinin de bu düğüne şahitlik etmesiydi. 5 yıl önce tanışan çiftin bu beraberlikten bir çocukları dünyaya geldi. Hozat’ın Türktaner köyüne bağlı sadece 10 kişinin yaşadığı Akpınar mezrasında gerçekleştirilen düğüne, gelin ve damadın yakınları ile civar köylerden gelenler katıldı. Köy düğünü yapma fikrinin kendisine ait olduğunu söyleyen damat Serdar Oran, kaybolmaya yüz tutan köy düğünü geleneğini yaşatmak istediğini aktardı.

Gazetemizin yetkililerin de katıldığı ve düğünün videosu ile gelin-damat söyleşisinin Youtube’daki Tunceli EMEK Gazetesi adlı kanalımızda yayınlandığı haberin ayrıntıları şöyle:

 

Bir aşk hikayesi

Üniversitede İngilizce Öğretmenliği okuyan Serdar Oran yaz aylarında Antalya’da çalışırken Türkiye’ye tatile gelen Rus Anna Gorbunova ile tanışır. Burada başlayan aşk, yıllarca sürer. 5 yıl süreyle ayrı ülkelerde olsalar da sık sık görüşen Anna ve Serdar, haftasonu köyde bir düğünle beraberliklerini evlilikle taçlandırdı. Rusya’da da düğün yaptıklarını aktaran gelin ve damadın düğününde 7 aylık kızları Maria da etrafa gülücükler dağıttı.

Gelinin annesi Vlasta Gorbunova ve babası Sergei Gorbunov da köydeki düğüne katıldı. İngilizce anlaşan çiftin aile yapıları da en az düğün kadar ilginç. Zira gelin evin tek çocuğuyken, damat ise 9 kardeş.

Kardeşlerinin tamamı evli olan Serdar Oran’ın çok sayıda da yeğeni var. Aile bu kadar kalabalık olunca, Rus dünürler yanlarına aldıkları kalem ve kağıda isimleri, damada yakınlıklarıyla not alıyor.

 

“Bu geleneği yaşatmak istedim”

 

Tunceli EMEK’e açıklamalarda bulunan damat Serdar Oran, “5 yıl önce tanıştık. Çok şey yaşayıp paylaştık ve o yaşadığımız günler üzerine çok güzel bir gün eklemiş olduk. Kendi kültürümde ve kendi insanımın önünde bu mutluluğumu paylaşmak benim için onur verici.

Köy düğünü olması tamamen benim fikrimdi. Yıllardır köyde düğün yapılmıyordu. Sürekli salonlarda yapılıyordu. Biraz da geleneği yaşatmak için köy düğünü yapmak istedim. İnsanların da buna ihtiyacı olduğunu zannediyorum. Herkesin yüzünden belli mutlu oldukları.

İkimiz de İngilizce konuştuğumuz için anlaşma konusunda bir sıkıntımız yok. Ebeveynlerle elimden geldiğince Rusça konuşuyorum. Çoğunu eşim bana çeviriyor. İnşallah çocuğumuzda hem Rusça hem İngilizce hem de Türkçe öğrenmiş olacak.” dedi.

Gelin Anna Gorbunova da mutlu olduklarını söyledi ve Serdar’a olan aşkını bir kez de Tunceli EMEK’e yaptığı açıklamalar sırasında dillendirdi.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 3801
 Dün : 18598
 Toplam : 38440396
 Ip No : 3.219.167.194