İlçe Haberleri 30.11.2020 20:29:45 1960 defa okundu

Hozat ESO Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazdı

“Esnaf bitme noktasına geldi”

Hozat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nurettin Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben bir mektup yazdı. Kaplan, esnafın pandemi nedeniyle alınan tedbirlerden ötürü mağdur olduğuna dikkat çektiği mektubunda, “Esnaf ve sanatkarlar bir toplumun bel direğidir. Esnaf olmazsa millet olmaz. Esnaf olmazsa toplumu birbirine kaynaştıran, birleştiren harç olmaz. Esnaf ödediği vergilerle ülkesini ayakta tutan,  alınteri ve göz nuru ile kazancını sağlamaya çalışandır” ifadelerini kullandı.

Pandemi sürecinde tedbir adı altında dayatılan uygulamaların küçük esnafı bitme noktasına getirdiğine dikkat çeken Kaplan, “Bu süreçte en çok kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay ocakları, pastane, restoran, lokanta, berber, kuaför, minibüsçü, taksici, okul servisleri ve düğün salonu gibi işletmeler bitme noktasına gelmiştir.

Bu sektörde çalışarak geçimini sağlayan ilçemizde yüzlerce, ülkede binlerce kişi büyük mağduriyet yaşamaktadır.” dedi.

 

“VİRÜS ÖNLEMİ ESNAFI BİTİRECEK”

 

Hozat Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nurettin Kaplan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben bir mektup yazdı. Kaplan, esnafın pandemi nedeniyle alınan tedbirlerden ötürü mağdur olduğuna dikkat çektiği mektubunda, “Esnaf ve sanatkarlar bir toplumun bel direğidir. Esnaf olmazsa millet olmaz. Esnaf olmazsa toplumu birbirine kaynaştıran, birleştiren harç olmaz. Esnaf ödediği vergilerle ülkesini ayakta tutan,  alınteri ve göz nuru ile kazancını sağlamaya çalışandır” ifadelerini kullandı. Alınan tedbirler ile küçük esnafın bitme noktasına geldiğini “Pandemi tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı küçük esnaf ve sanatkarlar olarak biz çektik ve bu süreçte en çok kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay ocakları, pastane, restoran, lokanta, berber, kuaför, minibüsçü, taksici, okul servisleri ve düğün salonu gibi işletmeler etkilenerek bitme noktasına gelmiştir. Bu sektörde çalışarak geçimini sağlayan ilçemizde yüzlerce, ülkede binlerce kişi büyük mağduriyet yaşamaktadır.” cümleleriyle aktardı.

 

İŞTE O MEKTUP

Sayın Cumhurbaşkanım; halk dilinde sık sık kullanılan ve atasözü niteliği taşıyan “Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” cümlesi ile konuya girmek istiyorum.

Esnaf ve sanatkarlar bir toplumun bel direğidir. Esnaf olmazsa millet olmaz, esnaf olmazsa  toplumu birbirine kaynaştıran-birleştiren harç olmaz. Esnaf ödediği vergilerle ülkesini ayakta tutan,  alınteri-göz nuru ile kazancını sağlamaya çalışan ve her türlü politik çekişmelerden uzak duran, vatanına, milletine ve bayrağına sahip çıkan, köklü bir kültür sistemi olan, Ahi Evran  geleneğine  bağlı 2 milyona yakın üyesi ile Türkiye’nin  en büyük mesleki sivil toplum kuruluşudur.                                                                                                                                  İlçemiz esnaf ve sanatkarlarının sesi, gözü, kulağı ve kılavuzu olarak kendi içinde yaşamış olduğu sıkıntıları kaleme alıp, siz devlet büyüklerimize arz etmeyi asli bir görev kabul edip, düşüncelerimizi yetkili birimlere aktarmak, bilgilendirmek ve çözüm yolu bulmak en tabi ve doğal bir hak olduğunu düşünüyorum.                                                                                    Türkiye’de ilk korona virüs (covid-19) vakasının görüldüğü 10 Mart 2020 tarihinden itibaren pandemi tedbirleri kapsamında en büyük sıkıntıyı küçük esnaf ve sanatkarlar olarak biz çektik. Bu süreçte en çok kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay ocakları, pastane restoran, lokanta, berber, kuaför, minibüsçü, taksici, okul servisleri ve düğün salonu gibi işletmeler etkilenerek bitme noktasına gelmiştir. Ayrıca bu sektörde çalışarak geçimini sağlayan ilçemizde yüzlerce (Türkiye genelinde yüz binlerce) kişi büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Son olarak 20 Kasım 2020 tarihinde başlayan yeni korona virüs tedbirleri kapsamındaki kısıtlamalarla birlikte esnafımızın dayanacak gücü kalmamıştır. Esnafımızın bu mağduriyetine karşılık, sadece Halkbankası aracılığı  ile destek kredisi adı altında 25.000 TL borç para verilmiştir. Pandemi tedbirleri kapsamında devam eden söz konusu kısıtlamalar  zemininde hiçbir esnafın borç olarak verilen bu krediyi çalışıp kazanarak ödemesi mümkün değildir. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve devlet büyüklerimizden Halkbankası aracılığı ile küçük esnaf ve sanatkarlara verilen 25.000 TL geri ödemeli destek kredisinin HİBE’ye dönüştürülmesini ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını yüksek  takdirlerinize arz ve talep ediyoruz

Nurettin KAPLAN          

 HOZAT Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 4234
 Dün : 14351
 Toplam : 41066724
 Ip No : 3.236.156.34