Manşet 25.6.2019 08:23:40 360 defa okundu

Hindistan’da Susuzluk Alarmı

Hindistan’da su krizi kritik seviyeye ulaştı.

Ülkenin güneyindeki Tamil Nadu eyaletinin başkenti Chennai, son 30 yılın en kötü su kriziyle boğuşuyor. En az 4 su deposunun kuraklık ve sıcak hava dalgası nedeniyle kuruduğu Chennai’de su sıkıntısından yaklaşık 4.6 milyon kişi etkilendi. Şehre tankerlerle su taşınırken, halkın kovalarla evlerine su taşıdığı öğrenildi.

 

 Chennai şehrinde su seviyesi azaldı

Hindistan basınından alınan bilgilere göre: Chennai'de muson yağmurlarının düzensiz ve miktarının az olması nedeniyle içme sularının temin edildiği başlıca su kaynakları Poondi, Sholavaram, Puzhal ve Chembarambakkam göllerinin su seviyeleri hissedilir miktarlarda azaldı. Chennai şehrinde, içme suyu kaynaklarının bunaltıcı aşırı sıcaklar nedeniyle hızlı buharlaşması sonucunda kurumasıyla yaklaşık 5 milyon kişi içme suyu sıkıntısı yaşamaya başladı.

 

Chennai'de endişe verici seviyelere ulaşan su sıkıntısı, Hindistan genelinde de etkili oluyor. Hindistan hükümetine bağlı bir düşünce kuruluşunun raporuna göre, Yeni Delhi, Bengaluru, Chennai ve Haydarabad dahil 21 şehirde 2030 yılına kadar yeraltı suları tükenecek. Rapora göre, Hindistan nüfusunun yüzde 40'ı 2030 yılından sonra içme suyuna erişemeyecek.

 

Günlük su ihtiyacının 825 milyon litre olduğu şehirde, son zamanlarda bu miktarın ancak yüzde 60'ı temin edilebildiği açıklandı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5832
 Dün : 17329
 Toplam : 31781677
 Ip No : 18.208.159.25