Sürmanşet 9.10.2018 08:13:33 1824 defa okundu

"Herkesin Belediyesi Herkesin Başkanı"

Yerel seçimler yaklaşırken, adayların başvuru sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP İl Başkanı Şükrü Kılıç, partisinin aday belirleme kriterlerini açıkladı.

“Herkesin belediyesi, herkesin başkanı” sloganıyla yola çıktıklarını belirten Kılıç, hükümeti eleştirdi ve halk memnunmuş gibi bir algı yaratılmak istendiğini söyledi. Vatandaşların, seçim sonrası belediyeye yine kayyum atanacağına dair kaygılar taşıdığını savunan Kılıç, sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla hareket edeceklerini belirtti.

 

 

Yerel seçimlere doğru…

 

Tunceli EMEK- Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Şükrü Kılıç, yerel seçim sürecine girmeye hazırlanan Türkiye’de, kendi partisinin belediyecilik anlayışına dair açıklamalar yaptı. Kılıç, “Ülkemizin gündemi hızlı bir şekilde yerel seçimlere doğru evrilmiş durumda. Daha önceki toplantılarımızın hepsinde genel başkanımız şu ifadeleri çok net şekilde kullanıyordu; ‘Çok zor bir dönemden geçiyoruz. Ülkenin içinde bulunduğu koşullar çok zor ve bu zorluğun altından kalkabilecek tek güç, halkın gücü Cumhuriyet Halk Partisi’dir diye.’  Bu nedenle de hükümet tarafından partimize karşı yıpratma politikası yürütülüyor. İttifaklar gündeme geliyor. Siyasi partilerle olan ittifaklar arasında kutuplaştırma, ötekileştirme, ülkede herkesin özlemle beklediği barış-huzur,  refah seviyesi yüksek ülke temennisi olmasına karşın, yaşanabilir bir Türkiye sloganıyla bütün seçimlere girmek istememize rağmen, hükümet CHP’yi ötekileştirmeye çalışıyor. Yine, partimizin başka partilerle ilişkisini anormal ve demokrasi dışı bir yere koymak istiyor.

 

Türkiye’de siyaset yapan anayasal haklarla kurulmuş bütün siyasi partiler, bizim için, yerel için herkesle oturabileceğimiz, konuşabileceğimiz, ilin sorunlarını giderebileceğimiz noktadadır. Bundan önce Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı olarak üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Amacımız güzel bir kent, herkesin kendisini ifade edebileceği, herkesin mutlu ve refah seviyesi yüksek bir şekilde yaşayacağı bir il, bir ülke, bir dünya…Hayalimiz bu…” dedi.

 

“Başkanlık sistemi tartışılır duruma gelecek”

“Bizler de il başkanı olarak siyasi örgütsel olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz.  Bundan dolayıdır ki Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildi.

İl olarak bir milletvekili çıkardık ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en yüksek oy alan iliz ama Türkiye geneline baktığımız zaman istediğimiz seviyeyi yakalayamadık. Ama bu bizim için tamam değil, aksine daha güçlü bir şekilde toplumun isteklerini, toplumun yüzde 50’sinin özlemi olduğunu biliyoruz ve bu ortamda parti olarak bu yüzdeyi daha yukarıya çıkarmak  istiyoruz. Bunun için de, eksiklerimizi tespit için halkın gözüyle kendimize bakıp, bu konuda halka daha çok güven vereceğimiz, halkın isteklerini, onayını, oyunu alabileceğimiz bir siyaset anlayışı içerisine girdiğimizi ifade etmek istiyorum. Bundan dolayı, bizim için yerel seçimler çok önemli. Çünkü; bu yerel seçimlerde hükümet istediği sonucu alamazsa, Başkanlık sistemi tartışılır bir duruma gelecektir.” şeklinde cümleler kullanan CHP Tunceli İl Başkanı, konuşmasını şöyle sürdürdü;

 

“Sayın Cumhurbaşkanımız diyordu ki; 'Bana yetki verin faizleri indireyim. Bana yetki verin dış ülkelerle nasıl uğraşılır ben yapayım. Bana yetki verin terörü bitireyim.' Şimdi halk yetki verdi ama gelinen noktada Dolar ve Euro aldı başını gitti. Ekonomiye bakıyoruz, ekonomi tepe takla gidiyor. Büyümeye bakıyoruz, büyüme oranları çok daha kötü durumda. Faizlerde durum aynı. Her gün işyerini kapatan esnafımız oluyor. Halkımıza sorsanız memnunlar mı diye. Değiller. Bu kiriz herkesin canını bezdirme noktasına gelmiş. İnsanlarımız bağırıyor ama o ses sarayın duvarlarından içeriye girmiyor.”

 

“Bağımsız basın yok”

 

Şükrü Kılıç, basının baskı altında olduğunu söyledi ve bu nedenle halkın haber alma hakkının kısıtlandığını belirterek, bunun sonucunda hükümetin halk memnunmuş gibi bir algı yarattığını da sözlerine ekledi.

Kılıç, “Halk çok memnunmuş gibi bir algı yaratıyorlar. Çünkü bağımsız diyebileceğimiz bir basın maalesef yok. Basın halkın en iyi iletişim kaynağıdır. Bağımsız bir şekilde görevini yerine getirebilen basın, bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Onlar bile yarın ne olurum kaygısıyla yazıyor. Onları bu cesaretinden dolayı da kutluyoruz ama yeteri kadar yazmıyorlar. Bu durum, halkın sesini her gün birebir kitlelere ulaştırmıyor. Sarayın yaydığı korkudan ötürü basını da anlıyorum.” dedi.

 

 

“Genel başkanımızın çözüm önerileri var”

CHP İl Başkanı açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Bununla ilgili genel başkanımızın yapmış olduğu açıklamalar ve Türkiye'de  krizin tanımı, çözümü ve talebi hakkında kamuoyuna açıkladığımız önerilerimiz var.

 

Türkiye freni patlamış bir kamyon gibi belirsiz bir şekilde şarampole doğru gidiyor. Bu anlamda, Cumhuriyet Halk Partisi olarak daha önce söylemiş olduğumuz tüm projelerimizin yerinde bir tespit olduğu görülmektedir.

 

Bu yerel seçimlerin ekonomik krizden sonra gelmesi de çok çok önemli. Yüksek Seçim Kurulu takvim açıklamadan önce genel merkezimiz bir genelge gönderdi. Genelgede, 1-19 Ekim 2018 tarihleri arası il ve ilçelerimiz dahil olmak üzere başvuru süreci başlatıldı. Bununla ilgili başvuru alıyoruz. Başvurular konusunda kapımız herkese açık. İl ilçe ve yönetim kurulu üyeleri, 12 Ekime kadar istifasını sunup başvuru yapabilir. 12 Ekimden sonra istifa eden adaylarımızın başvuruları dikkate alınmayacaktır.”

 

“Sosyal Demokrat Belediyecilik”

Kılıç; “Yerel olarak ilimizin çok büyük ekonomik ve sosyal sıkıntıları var. Başta kayyumla yönetilen bir belediyemiz var. Halkımızda artık şöyle bir algı var; acaba yeniden seçim olursa kayyum olur mu?  Biz CHP olarak halkın iradesiyle seçilmiş kişilerin arkasında durmayı seçtik. Bu yüzden, biz kayyumların karşısındayız. Bizim belediyecilik anlayışımız çok farklı. Sosyal demokrat belediyecilik ve toplumun tüm ihtiyaçlarını belirleyip her kesime ulaşma gayemiz var. Belediyeyi ‘Herkesin başkanı, herkesin belediyesi’ sloganıyla, rahat ulaşabileceği bir kurum haline getirmeyi planlıyoruz. Bu projeleri açıklamamız biraz erken ama zamanı geldiğinde tek tek açıklayacağız. Bu projelerimiz söylemde değil. Yapacağımıza dair kimsenin endişesi olmasın.

 

Kent geneline baktığımız zaman, aydın bir kent oluşuyla ön plana çıkıyor. Kendini sorgulayan, yeri geldiğinde hesap soran bir kent. Halk bize yetki verirse, tüm projelerimizi tek tek yapacağız. Bu anlamda, eğitim başta olmak üzere yine elimizden geldiği kadar burslar vereceğiz.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 9534
 Dün : 16293
 Toplam : 29682887
 Ip No : 54.85.162.213