Manşet 16.11.2019 17:32:37 529 defa okundu

Hazır ambalajlı gıdalara trans yağ ayarı

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan çalışmayla, hazır ambalajlı gıdalardaki trans yağ içeriklerinin kontrol altına alınacağı ifade edildi.

Buna göre, söz konusu gıdaların trans yağ içeriği yüzde 2'nin üzerinde olamayacak ve bu oranın üzerinde gıda üretilemeyecek.

 

TRANS YAĞ İÇERİĞİ YÜZDE 2'NİN ÜZERİNDE OLAMAYACAK

Tarım ve Orman Bakanlığınca, hazırlanan “Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer Öğelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelik”in Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında revize edileceği ifade edildi.  Bu kapsamda hazırlanan yönetmelik taslağına göre, 1 Ocak 2022'den itibaren son tüketiciye arz edilecek hazır ambalajlı gıdaların trans yağ içeriği yüzde 2'nin üzerinde olamayacak. Hayvansal kaynaklı yağda doğal olarak bulunan trans yağlar ise kapsam dışında olacak.

Son tüketiciye arz edilmeyen ara ürünlerde trans yağ miktarının 100 gram yağ için 2 gramı geçmesi durumunda ilk üreticinin bu bilgiyi son ürünü üretecek ilgiliye aktarması gerekecek.

 

VİTAMİN VE MİNERALLER EKLENİRSE BELİRTİLECEK

Piyasaya arz edilen hazır ambalajlı gıdalarda trans yağ asidi miktarı,  toplam yağın 100 gramında 1 gramdan az olursa, "Trans yağ içermez-trans yağ yoktur" beyanında bulunuluyordu. Bu uygulama aynen devam edecek. "Kalsiyum fosforil oligosakaritler"in mineral madde olarak gıdalara eklenmesine izin verilecek.  Vitaminler veya minerallerin gıdalara eklenmesi durumunda, bunlar gıda etiketlerinde bileşenler listesinde formlarıyla belirtilecek.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 14874
 Dün : 40026
 Toplam : 37814975
 Ip No : 3.237.43.68