Manşet 5.12.2017 18:39:38 1470 defa okundu

Hayvanlara çocuk dokunuşu

Tunceli merkezdeki Atatürk İlkokulu dördüncü sınıf öğrencileri, bugün sokak hayvanları için gönüllü çalışan Cihan Karaca’yı ziyaret ederek aldıkları aşıları verdiler. Öğretmenleri Meltem Aşkın ile birlikte kermes düzenleyen çocukların sattığı ürünlerden elde edilen paradan bir kısmı hayvanlar için harcanırken, bir kısmı ise huzurevi ziyaretine ayrıldı.

Öğrencilerden Barınak Ziyareti

Tunceli EMEK-Atatürk İlkokulu dördüncü sınıf öğrencileri, yaklaşık 2 hafta önce kendi okullarında düzenledikleri kermesten kazandıkları gelirlerinin bir kısmını sokak hayvanları için kullandı.

Ebeveynlerinin hazırladığı kek, poğaça gibi hamur işi yiyecekleri okullarındaki diğer sınıflara satarak elde edilen paranın bir kısmı ile sokak hayvanlarına aşı alan çocuklar, öğretmenleri ile birlikte Cihan Karaca’nın kurduğu barınağı ziyaret etti.

Hayvansever Karaca ile iletişime geçip barınakta bulunan köpeklerin ihtiyacı doğrultusunda aşı aldıklarını söyleyen Meltem Aşkın, kalan para ile de huzurevindeki yaşlıların ziyaret edileceğini açıkladı.

“Ailenin hayvanlara yaklaşımı çok önemli”

Öğretmenleri Meltem Aşkın’ın gözetiminde barınağı ziyaret eden öğrenciler hem köpeklerle oynadı hem de Cihan Karaca’dan sokak hayvanları hakkında bilgi aldı. Karaca, ailelerin çocuklarını hayvanlardan uzak tutarak koruduğunu zannederken, onların hayvanlarla bağ kurmasını da engellediğini söyledi.

Karaca; “Bir çocuğun biyolojik yaşamla bağ kurması gerekiyor. Bu kısımda ailelerin yaklaşımı büyük önem taşıyor. Çocuklara köpek pis elini sürme, toprağa, ağaca dokunma gibi yaklaşımlar, çocuğun o bağı, sevgiyi kurmasına engel oluyor. Kedi, köpek kılı zararlı diye çekindiklerini söylüyorlar, oysa bir zarar durumu yok” dedi.

“Çocuğum sayesinde köpek korkumu yeniyorum”

4/A Sınıfının Öğretmeni Meltem Aşkın da Cihan Karaca’nın sözlerine şu eklemede bulundu; “Cihan Bey haklı. Ben de bu konuda kendi öz eleştirimi yapmak istiyorum. Önceleri çocuğuma aynı yanlış tutumu sergiledim. Ancak şuan çocuğum sayesinde kendi köpek korkumu yeniyorum.”

Parayı kermesten kazandılar

“Kermeste kazandığımız paranın bir kısmını hayvanlarla paylaşmayı düşündük. Bu konuda da öğrenciler ve veliler ile bir farkındalık yaratmak istedik. Küçük bir katkımız olduysa ne mutlu bize.” şeklinde konuşmasını sürdüren Öğretmen Aşkın, devamında ise şunları söyledi;

“Çocuklara ve velilerine teşekkür etmek istiyorum. Çocuklar kermesten kazandıkları parayı sokak hayvanlar ile paylaşmak istedi. Cihan bey bu konuda çok duyarlı davranıyor. Biz de kendisine küçükte olsa destek olmak istedik. Veteriner Baran Kar Beye de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Kendisi aşı konusunda bizlere çok yardımcı oldu.”

Cumhuriyet Mahallesinde yeni barınak

Hayvansever Cihan Karaca, son olarak yeni açılan barınak hakkında da bilgi verdi. “Senelerdir sokak hayvanları için uğraşıyoruz. Şuan ki yönetim bu konuda samimi. Yeni bakımevi çalışması başlattı. Yeni barınak Cumhuriyet Mahallesinde olacak. Şuan halen inşaat aşamasında. Birbuçuk-iki ay sonra hazır olacak. 100 hayvanlık bir kapasiteye sahip. İçinde röntgen cihazı, ultrason makinası ve veteriner işleri ile güzel bir hizmet yeri olacak. Barınak, bu canların özgürlüğünü kısıtlamak için değil, bakıma muhtaç olan hayvanları koruyacak.

Sıradaki Ziyaret Huzurevine

Atatürk İlkokulu 4. Sınıf öğrencileri ile öğretmenleri Meltem Aşkın, kermesten elde ettikleri gelir ile sadece sokak hayvanlarını düşünmedi. Kocaman yürekli çocuklar ve öğretmenlerinin sıradaki planları, huzurevi ziyareti.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 6904
 Dün : 16118
 Toplam : 26043376
 Ip No : 54.224.56.126