Kadın & Sağlık 7.11.2017 19:13:55 1190 defa okundu

 “Hayata Sarıl” Lokantası

Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı'nın yaptığı araştırmaya göre, İstanbul'da yaşayan evsiz sayısı 10 bini aşkın. İşte bu 10 bin küsur insana kanat germek isteyen “Hayata Sarıl Derneği”, evsizler için lokanta açtı. Sokakta yaşayanlara el uzatan lokanta sayesinde, evsizler hem karnını doyuracak hem de iş sahibi olabilecek.

Türkiye'de bir ilk olan evsizler lokantasının mimarı Ayşe Tükrükçü. Ayşe Hanım'a göre kapsamlı dayanışma olursa sorunları çözebiliriz. Tükrükçü'ye katılmamak mümkün değil. Beyoğlu Kurabiye Sokak'ta yer alan lokanta, "Bedenin de beslensin ruhun da" sloganıyla hizmet vermeye başladı. Bu lokantada gündüz vakti ücretli yemek servisi yapılacak. Akşam 20.30'dan sonra ise evsizlere ücretsiz hizmet verilecek. Üstelik bu restoranda çalışanlar evsiz ve sokakta yaşayanlar olacak. Lokantanın adı tam anlamıyla burada hayat buluyor “Hayata Sarıl”

 

Proje mimarı Ayşe Hanım dünyalar iyisi bir kadın. 51 yaşında olan Tükrükçü, eski bir seks işçisi. Bir dönem siyasete girmek istemiş ve 2007 yılında bağımsız milletvekili adayı olmuş. Acımasızlığın, kötülüklerin geride kalmasını isteyen Ayşe Hanım, 21 yıl sonra sigortalı çalışmanın inanılmaz bir mutluluk verdiğini ifade ediyor.

 

Ayşe Hanım'da bir zamanlar evsiz kalmış ve bu dönem kimsenin kapısına gitmemiş:

“Bu dönemi yani bir insan sokakta nasıl kalır, nasıl yaşar, ne yer, ne içer, hastalığa karşı nasıl mücadele eder; bunları kendi üzerimden öğrendim. Evim olduğu zamanlarda çok sayıda evsizi evimde ağırladım.”

 

Hayata Sarıl lokantasının bizleri heyecanlandıran çok güzel planları var. Onlardan bir tanesi ise her hafta ünlü bir şefin lokantaya gelip evsizler için yemek yapması. Gözlerimizden kalp çıkaran bu proje herkesten tam not almayı başardı.

Projeye destek sağlamak için (Kaynak: Hayata Sarıl)

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 2413
 Dün : 16118
 Toplam : 26038885
 Ip No : 54.198.55.167