Manşet 15.5.2019 08:14:30 419 defa okundu

Hayat Defteri

Hülya DÜLGE'nin kaleminden...

Herkesin bir hayat defteri olmalı…

O defterin her bir sayfasına iyi ve kötü anılarını, acılarını, sevinçlerini, pişmanlıklarını, iyi ki yapmışım dediklerini, başarılarını, başarısızlıklarını, mutluluklarını, mutsuzluklarını yazabilmeli. Huzuru ve güveni ise hayat defterinin ilk sayfasına yazmalı insan. Huzur ve güven varsa; aşk, sevgi, mutluluk, başarı, sevinç var demektir. İlk sayfaya ne yazarsanız, hayatınız o yönde ilerler.

 

Sonra sadakati, emeğe saygıyı, hayattaki rolünüzü, sorumluluklarınızı, önceliklerinizi, kaybettiklerinizi, kazınımlarınızı yazmalı.

 

Bahsi geçen konuları yaşamış olmalısınız. Kimi insan gerçekleri, kimisi ise kafasında kurguladığını yazar. Yaşanmamış bir duyguyu, eylemi yazamayız dimi? Hayat defterimiz bizi anlatmalı. Biz olmalı.

 

Yaşadığımız anları belki çarpıtarak veya bizi rahatsız eden kısımlarını kırparak anlatıyoruz. Ama defterimize hepsini yazıyoruz. Belli zamanlarda açıp okumalı insan yazdıklarını. Yaşam yolunda bir ileri iki geri mi? Yoksa uygun adım ileri marş mı demişiz.

 

Bu insanın kendini aynada görmesi gibidir.

 

Bazen aynada gördüklerimiz bizleri memnun etmese de yine de bakmalıyız. Hayatı 50 cm’lik bir cetvel gibi düşünün. O iki ucu arasında neler yaşadığınız, ne yaşattığınızdır.

 

Hayat çok kısa…

O yüzden sizi mutlu eden ne varsa, sımsıkı tutun. Size üzüntü, sıkıntı veren her ne olursa olsun defterinizden silin ki iyilere yer açılsın.

 

Bazen şartlar hayatınızın büyük bir kısmını kapsayan yaşanmışlıklarınızı silmeye zorlar. Silersiniz içinizi acıtsa da, yüreğinizi yangın yerine çevirse de, siz yangından kalan küllerinizden yeniden doğmak zorunda kalırsınız.

 

Zorluklarla mücadeleye devam edersiniz. Bitmez dediğiniz, vazgeçemem dediğiniz ne varsa biter.  Bitişler, vazgeçişler sizi üzse de kaldığınız yerden hayat defterinizi doldurmaya devam edersiniz.

 

Bitti ya her şey…

 

Aslında vazgeçmek kendinizi bulmanın yoluymuş meğer.

 

O hayat defterinin her sayfasında safiyane sevginin kokusu olmalı.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 5431
 Dün : 16130
 Toplam : 30707369
 Ip No : 35.175.200.4