Kadın & Sağlık 8.5.2019 09:00:00 736 defa okundu

Hastaya 24 ay maaş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tedavisi zor hastalıklara maruz kalan sigortalılara sağlık sebebiyle ‘malul aylığı’ bağlıyor.

Aylık bağlama süresi, hastalığın türüne göre değişiyor.

 

Maluliyet süresi ayrıca belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında, tanı konulduğu tarihten itibaren bir yıl içinde başvurmak koşuluyla, 18 ay maaş bağlanıyor. Bazı hastalıklarla ilgili tanı konulduğunda ise, 12 ya da 24 ay aylık bağlanabiliyor.

 

Rapor şartı var

Kemik iliği nakli yapılanlar 12 ay, kan kanseri tedavisi görenler ve verem hastaları 24 ay malul aylığı alabiliyor. Kemik iliği dışındaki organ nakli olanlar ile diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olanlar da malul aylığı bağlatabiliyor. 12 ay ile 24 ayın sonunda, ‘sağlık kurulu raporu’ alarak çalışma gücünde yüzde 60 ve üzeri oranda kayıp olduğunu belgeleyenlerin maluliyet aylığı devam ediyor.

 

1800 gün yeter

Kanser veya diğer ağır hastalık teşhisi konulanlara geçici malul aylığı bağlanabilmesi için en az 10 yıl sigortalı olma ve 1800 gün prim ödemek gerekiyor. Geçici malul aylığının kalıcı hale getirilebilmesi için hastalık dolayısıyla çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporu alınması şart.

 

Başkası bakıyorsa...

Başkasının bakımına muhtaç derecede durumu ağır olan hastalarda 10 yıllık sigortalılık süresine bakılmıyor. Ancak, en az 1800 gün prim ödemeleri isteniyor. Kanser ve organ naklinin yanı sıra çalışmaya olanak vermeyen genetik hastalıklar, MS, parkinson, alzheimer, demans, sara ve bazı psikiyatrik hastalıklar, kalp yetmezliği, sindirim sistemi kanamaları, astım, KOAH, uyku bozuklukları için de malul aylığı bağlanabiliyor. Malulen emeklilik için başvurular Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne veya Sosyal Güvenlik merkezine yapılıyor. Başvurundan sonra SGK’nin belirlediği hastaneye sevk yapılıyor.

 

Hangi hastalıklara aylık bağlanır?

Kanser, Epilepsi, Demans, Beyin tümörleri, Parkinson sendromu, Serebral palsi, Multiple Skleroz, zeka gerilikleri (IQ 50 ve altı), Şizofreni, Bipolar bozukluk, görme azlığı, Retina kanamaları, yardımsız ayakta durmayı engelleyen denge bozuklukları ile birlikte işitme kaybı, anemi, AIDS, kol, bacak gibi organ kaybı, behçet hastalığı, Gastrointestinal kanamalar, karaciğer sirozu, karaciğer nakli,  kalp yetmezliği, kalp kapak hastalıkları, kalp nakli, böbrek nakli, akciğer nakli, tüberküloz.

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 1467
 Dün : 23634
 Toplam : 34519113
 Ip No : 3.94.202.172