Sürmanşet 12.12.2019 09:21:09 1942 defa okundu

Hak veren de var haksız bulan da…

Tunceli’de minibüsçüler kontak kapatma eylemi gerçekleştirdi. Konuya dair vatandaşlarla konuştuk.

Belediyeye sunulan zam teklifinin kabul edilmemesi üzerine başlatıldığı açıklanan eylemin, anlaşma sağlanmadığı takdirde 72 saat süreyle devam edeceği belirtildi. Konuya dair vatandaşlarla konuştuk.  Bu konuda görüş bildiren vatandaşların bir kısmı eylemi haklı bulurken, bir kısmı ise zam için yapılan eylemi uygun görmedi. Kamer Kişioğlu ve Musa Fidan, minibüsçülerin yaptığı eylemi savunarak zam yapılması gerektiğini söyledi. İmam Sayılı  “Grevi haklı bulmuyorum” derken, Uğur Aykut “Ben minibüsçülerin zam için grev yapmalarını doğru bulmuyorum.” şeklinde görüş bildirdi.

 

“Grev minibüsçülerin en doğal hakkı”

Tunceli merkezde Atatürk, Aktuluk ve İsmet İnönü Mahallesi’ne yolcu taşıyan minibüsler tarafından kontak kapatma eylemi gerçekleştirildi. Belediye meclisi, minibüsçülerin zam talebine karşılık sivil vatandaşa 50 Kuruş zam yapılması, öğrenciye ise zam yapılmamasına karar verdi. Bu karara tepki gösteren minibüsçüler kontak kapatarak, anlaşma sağlanmadığı takdirde 72 saat çalışmayacaklarını açıkladı. Yaşanan bu durumu vatandaşlara sorduk.

 

 

“Eylemi haklı buluyorum”

Kamer Kişioğlu; “Minibüsçülerin yaptığı grevi haklı buluyorum. Yakıt pahalı. Dışarıda indi-bindi 2,75 TL. Burada belediye işgalleri fazla. Dolayısıyla, grev minibüsçülerin en doğal hakkı. Bir esnaf olarak düşündüğümde, minibüs taşıma ücretinin 3 TL olmalısı gerektiğine inanıyorum.”

 

“Burada ücretler zaten yüksek”

Uğur Aykut; “Ben öğrenciyken minibüsler konusunda çok sıkıntı yaşanıyordu. İnsanlar ulaşım konusunda hep sıkıntı yaşıyor. Uzun bir süredir bu durum düzelmedi. Minibüs taşıma ücretlerine zam gelmemeli. Burada ücretler zaten yüksek. Araçlar, sürekli dolduğu için insanlar gidecekleri yere ulaşma konusunda sıkıntı yaşıyor. Araçlarda boşluk bulamıyorlar. Ben minibüsçülerin zam için grev yapmalarını doğru bulmuyorum.”

 

“Grevi haklı bulmuyorum”

İmam Sayılı; “Bence minibüs ücretlerinin 2 TL olması yeterli, hatta fazla bile. Mesafeleri değerlendirdiğimizde, bu fiyatı makul buluyorum. Kar amaçlı yapılıyor. Yolcuların rahat ve iyi bir ulaşım sağlaması göz ardı ediliyor. Minibüslerde kullanılan telsizler çok rahatsız edici. Yolcuların müzik dinleyebilmesi veya rahat bir ortamda seyahat etmesi gerekiyor. Duraklarda fazla bekletiliyoruz. Bunlar rahatsız edici durumlar. Minibüsle ilgili bütün illerde daha iyi uygulamalar var. Bu konuda iyi uygulamalar yapılmalı. Zammı uygun, grevi haklı bulmuyorum.”

 

“Bir öğrenci olarak minibüsçülerin grevlerini destekliyorum”

Musa Fidan; “Ekonomideki kriz, minibüsçüleri de vurdu. Artan kur nedeniyle akaryakıt fiyatları yükseldi. Minibüsçüler haklı olarak zam yapmak istedi. Ama Dersim halkı ve Dersim’de okuyan öğrenciler buna henüz hazır değil. Pazardaki her şeyin fiyatı yükseldi. Kışın ortasında zam yapmak istedikleri için herkes minibüsçülere cephe almaya başladı. Bir öğrenci olarak grevlerini destekliyorum.”

Yorumlar

Ad-Soyad
E-Mail
Yorum
Tüm Yorumlar
Tüm Yorumlar


SİZİ TANITALIM

Bilgilerinizi girerek, Dersimli Esnaf ağına dahil olabilirsiniz!

Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak, ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYINIZ

DERSİMLİ ESNAFLARIMIZ

Burçlar

Günlük falınızı Okuyun

Astroloji.org 'un desteğiyle

HAVA DURUMU

ZİYARETÇİ İSTATİSTİKLERİ

 Bugün : 7505
 Dün : 12477
 Toplam : 41082472
 Ip No : 3.238.70.175